wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-27| GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Mariusz Figurski prorektorem WAT

Twórca i szef Centrum Geomatyki Stosowanej dr hab. Mariusz Figurski, prof. WAT, od 1 września będzie pełnił funkcję prorektora ds. rozwoju Wojskowej Akademii Technicznej.


Mariusz Figurski prorektorem WAT <br />
fot. JP
fot. JP
Mariusz Figurski jest absolwentem Wydziału Elektromechnicznego WAT (1989 r.). Tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 1995 r., a doktora habilitowanego – w 2005 r. Od roku 2005 jest profesorem nadzwyczajnym Wojskowej Akademii Technicznej. Na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT pracuje nieprzerwanie od 1990 roku.
Od roku 1999 jest pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej. Autor publikacji z zakresu geodezji satelitarnej, geodezji wyższej, meteorologii i geodynamiki, a także wielu referatów na sympozjach i kongresach międzynarodowych. Od 2005 jest prodziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT ds. naukowych.

W pracach badawczych koncentruje się na zastosowaniach geodezyjnych, geodynamicznych i nawigacyjnych satelitarnych systemów nawigacyjnych oraz poszukuje nowych zastosowań w badaniach naukowych i gospodarce. Specjalista z zakresu numerycznych opracowań obserwacji GNSS. Autor wyrównania podstawowych osnów geodezyjnych zakładanych techniką satelitarna GPS (WSSG, POLREF, EUREF-POL, EUVN).

Do badań w swoim zespole pozyskał dotację celową, która pozwoliła zbudować gridowy klaster komputerowy, na którym prowadzone są symulacje komputerowe z zakresu numerycznego modelowania pogody, propagacji zanieczyszczeń i masowego przetwarzania obserwacji GNSS. Członek założyciel IGS Ionospheric Working Group.
W latach 1997-2009 prowadził jedno z europejskich Lokalnych Centrów Analiz EPN (European Permanent Network) działające przy Politechnice Warszawskiej. Od grudnia 2009 jest odpowiedzialny za najnowsze, 17. Centrum funkcjonujące przy Wojskowej Akademii Technicznej. Członek grupy studiów ds. badania refrakcji troposferycznej (EUREF Troposphere Parameter Estimation).

W 2007 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN na kadencję 2007-10. Członek sekcji Geodynamiki i Sekcji Sieci Geodezyjnych Komitetu Geodezji PAN. W latach 2007-08 przewodniczył zespołowi ekspertów w projekcie ASG-EUPOS. Członek zespołu powołanego przez głównego geodetę kraju w spawie ekspertyzy dotyczącej projektu nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego państwowego systemu odniesień przestrzennych. W 2008 roku został wybrany na członka Rady Naukowej Kolei Dużych Prędkości. Od roku 2006 członek kolegium redakcyjnego Biuletynu WAT. Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne został w 2007 roku odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Oprócz prof. Mariusza Figurskiego 26 kwietnia na kadencję 2012-16 wybrano także pozostałych prorektorów:
• ds. naukowych – prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Czupryńskiego, dotychczasowego dziekana Wydziału Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej WAT;
• ds. kształcenia (na drugą kadencję) – prof. dr. hab. inż. Jarosława Rutkowskiego, byłego dyrektora Instytutu Fizyki Technicznej WAT;
• ds. studenckich – doc. dr. inż. Stanisława Konatowskiego, specjalistę w dziedzinie awioniki oraz radionawigacji, prodziekana Wydziału Elektroniki WAT ds. studenckich.

Źródło: WAT, CGS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS