Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-12| Geodezja, Edukacja, Imprezy

60 lat Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji na WAT

Rok 2011 jest dla Wojskowej Akademii Technicznej rokiem jubileuszy. 60-lecie wraz z Akademią obchodzi Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz najstarszy kierunek na Wydziale – budownictwo. Kierunek geodezja i kartografia kończy właśnie 55 lat, a „tylko” 40 – meteorologia wojskowa.


60 lat Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji na WAT
Główna część obchodów jubileuszu odbyła się 9 września w Klubie WAT. Otwierając uroczystość, dziekan prof. Ireneusz Winnicki szczególne słowa skierował do absolwentów, którzy od 1953 r. opuszczali WAT. – Jest wśród nich grupa wyjątkowa – powiedział – uczestnicy pierwszych promocji w Akademii, którzy ukończyli Fakultet Wojsk Inżynieryjnych 58 lat temu.

Jako pierwszy gratulacje i życzenia na ręce dziekana złożył rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk (fot. poniżej). Przypomniał, że Wydział trwale wpisał się w historię Akademii, w jej pozycje na polu nauki, dydaktyki i wdrożeń. – W 2001 r. Akademia i Wydział otworzyły się na rynek cywilny, nie tylko w zakresie kształcenia, dzięki czemu dokonaliśmy wielkiego skoku. Wydział, który ma najmniejszą obsadę, jednocześnie kształci najwięcej studentów na Akademii – podkreślił.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, główny inspektor nadzoru budowlanego Robert Dziwiński, szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 SG WP gen. bryg. Marek Olbrycht oraz płk Ryszard Zakrzewski z Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Obecni byli także liczni przedstawiciele władz wojskowych, instytucji naukowych i badawczych, stowarzyszeń technicznych oraz biznesu. Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska zauważyła, że absolwenci Wydziału pracują we wszystkich działach gospodarki, jest ich wielu także wśród pracowników GUGiK. Wydział reaguje na potrzeby rynku i aktywnie uczestniczy w pracach GUGiK, głównie eksperckich i wdrożeniowych. – Trudno przecenić ich wkład np. w funkcjonowanie systemu ASG-EUPOS, który jest jednym z najbardziej znaczących osiągnięć służby geodezyjnej w ostatnich latach – podsumowała GGK

W imieniu dziekanów wydziałów prowadzących studia na kierunkach: budownictwo oraz geodezja i kartografia wystąpił prof. Witold Prószyński (Politechnika Warszawska). Składając gratulacje, przypomniał sylwetki wykładowców WILiG: prof. Bronisława Dzikiewicza (topografia) i prof. Stanisława Pachuty (geodezja inżynieryjna). Podkreślił także rolę prof. Mariusza Figurskiego w geodezji w najnowszym ujęciu.

W czasie uroczystości 11 osobom wręczono medale „Zasłużony dla Wydziału”. Część oficjalną spotkania zamknął wykład dziekana nt. historii i czasów współczesnych oraz perspektyw rozwoju Wydziału. Zwieńczeniem imprezy był piknik zorganizowany na terenie strzelnicy WAT. Uroczystościom towarzyszyła także wystawa, na której prezentowały się firmy: Esri Polska, Geotronics Polska, Leica Geosystems Polska, GPS.PL, a także GDDKiA oraz szefostwo służby meteorologicznej sił zbrojnych RP.



Do 18 marca 2011 r. Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji wypuścił 4493 absolwentów: 2821 magistrów i 1583 inżynierów. W grupie tej było 3044 żołnierzy zawodowych, 6 z nich otrzymało stopnie generalskie. Wydział wypromował 140 doktorów, 32 doktorów habilitowanych oraz przeprowadził 18 postępowań o nadanie tytułu profesora nauk technicznych.

Więcej w październikowym wydaniu GEODETY

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS