Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-09-12 | Geodezja, Edukacja, Imprezy

60 lat Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji na WAT

Rok 2011 jest dla Wojskowej Akademii Technicznej rokiem jubileuszy. 60-lecie wraz z Akademią obchodzi Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz najstarszy kierunek na Wydziale – budownictwo. Kierunek geodezja i kartografia kończy właśnie 55 lat, a „tylko” 40 – meteorologia wojskowa.


Ilustracja: 60 lat Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji na WAT
Główna część obchodów jubileuszu odbyła się 9 września w Klubie WAT. Otwierając uroczystość, dziekan prof. Ireneusz Winnicki szczególne słowa skierował do absolwentów, którzy od 1953 r. opuszczali WAT. – Jest wśród nich grupa wyjątkowa – powiedział – uczestnicy pierwszych promocji w Akademii, którzy ukończyli Fakultet Wojsk Inżynieryjnych 58 lat temu.

Jako pierwszy gratulacje i życzenia na ręce dziekana złożył rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk (fot. poniżej). Przypomniał, że Wydział trwale wpisał się w historię Akademii, w jej pozycje na polu nauki, dydaktyki i wdrożeń. – W 2001 r. Akademia i Wydział otworzyły się na rynek cywilny, nie tylko w zakresie kształcenia, dzięki czemu dokonaliśmy wielkiego skoku. Wydział, który ma najmniejszą obsadę, jednocześnie kształci najwięcej studentów na Akademii – podkreślił.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, główny inspektor nadzoru budowlanego Robert Dziwiński, szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 SG WP gen. bryg. Marek Olbrycht oraz płk Ryszard Zakrzewski z Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Obecni byli także liczni przedstawiciele władz wojskowych, instytucji naukowych i badawczych, stowarzyszeń technicznych oraz biznesu. Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska zauważyła, że absolwenci Wydziału pracują we wszystkich działach gospodarki, jest ich wielu także wśród pracowników GUGiK. Wydział reaguje na potrzeby rynku i aktywnie uczestniczy w pracach GUGiK, głównie eksperckich i wdrożeniowych. – Trudno przecenić ich wkład np. w funkcjonowanie systemu ASG-EUPOS, który jest jednym z najbardziej znaczących osiągnięć służby geodezyjnej w ostatnich latach – podsumowała GGK

W imieniu dziekanów wydziałów prowadzących studia na kierunkach: budownictwo oraz geodezja i kartografia wystąpił prof. Witold Prószyński (Politechnika Warszawska). Składając gratulacje, przypomniał sylwetki wykładowców WILiG: prof. Bronisława Dzikiewicza (topografia) i prof. Stanisława Pachuty (geodezja inżynieryjna). Podkreślił także rolę prof. Mariusza Figurskiego w geodezji w najnowszym ujęciu.

W czasie uroczystości 11 osobom wręczono medale „Zasłużony dla Wydziału”. Część oficjalną spotkania zamknął wykład dziekana nt. historii i czasów współczesnych oraz perspektyw rozwoju Wydziału. Zwieńczeniem imprezy był piknik zorganizowany na terenie strzelnicy WAT. Uroczystościom towarzyszyła także wystawa, na której prezentowały się firmy: Esri Polska, Geotronics Polska, Leica Geosystems Polska, GPS.PL, a także GDDKiA oraz szefostwo służby meteorologicznej sił zbrojnych RP.



Do 18 marca 2011 r. Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji wypuścił 4493 absolwentów: 2821 magistrów i 1583 inżynierów. W grupie tej było 3044 żołnierzy zawodowych, 6 z nich otrzymało stopnie generalskie. Wydział wypromował 140 doktorów, 32 doktorów habilitowanych oraz przeprowadził 18 postępowań o nadanie tytułu profesora nauk technicznych.

Więcej w październikowym wydaniu GEODETY

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Spis absolwentow Jestem absolwentem wydziału inżynierii wojskowej i geodezji, mgr inz. bud. ladow. 1972, gdzie mozna znaleźć wykaz absolwentów, albo osob promowanych w roku 1970, mój mail: dolce@post.pl. Pozdrawiam wszystkich absolwentów wszystkich wydziałów, profesorów, pracownikow...
  
Pani mgr to chyba Pani DL !
  
Asystenka tak tak dokładnie pewna Pani mgr.. co każe niwelator głaskać, to może się odwiesi..
  
do Maciek Nie asystent a pewna Pani asystentka :P
  
Geoinformatyka Geoinformatyka jest tam na wysokim poziomie, tj. GIS, fotogrametria, skanowanie laserowe. Niestety niektórzy asystenci nie potrafią nawet tachimetrów obsługiwać, a prowadzą geodezyjna technikę pomiarową..
  
Niestety... Kadra naukowa tego wydziału pozostawia wiele do życzenia... Ci ludzie żyją tym, jak funkcjonowała geodezja kilkanaście lat temu... Jedyną osobą, która jest otwarta na nowe technologie to dr. Figurski.
  
W A T tak sie bawi tak sie bawi W A T!!!! tak sie bawi tak sie bawi W A T!!!! tak sie bawi tak sie bawi W A T!!!! tak sie bawi tak sie bawi W A T!!!! tak sie bawi tak sie bawi W A T!!!!
    2 



zobacz też:

Uczelnie w rankingu 2011

W dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” (19 maja) opublikowany został ranking szkół wyższych. Drugi rok z rzędu...

Młodzi, zdolni geodeci zjechali na WAT

Ocena krótkookresowej stabilności sieci ASG-EUPOS, inwentaryzacja skansenu górniczego – te i inne prace...

Rusza projekt ASG+

3 grudnia br. Wojskowa Akademia Techniczna podpisała z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę na realizację projektu rozwojowego...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
matematyka operuje przestrzeniami nieskończeniewielowymiarowymi?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Walery Fedorowski (1899-1974)
Urodził się 3 stycznia 1899 roku w Trościaniczynie (dzisiaj Ukraina). W 1924 roku ukończył studia na Politechnice Lwowskiej, uzyskując dyplom mierniczego I stopnia, a po odbyciu praktyki zawodowej - inżyniera i mierniczego II stopnia. W 1928 roku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1904
Austriacki kapitan Theodor Scheimpflug (1865-1911) opisał matematycznie zasadę, że płaszczyzny obiektywu, filmu i zdjęcia przecinają się w jednej prostej. Skonstruował kamerę złożoną z siedmiu skośnych obiektywów umieszczonych wokół jednego -...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama