Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-03-10| Mapy, Firma

Skąd Apple ma mapy?

Wraz z prezentacją nowego iPada firma Apple wprowadziła aplikację iPhoto z nową, własną mapą świata. Nie wiadomo jednak, na podstawie jakich danych przestrzennych je opracowała.


Skąd Apple ma mapy?

Mimo że Apple nie opisał dostawcy danych w stopce map, czujni blogerzy szybko doszli do ich źródła. Okazuje się, że amerykańska korporacja skorzystała z otwartych zasobów OpenStreetMap (dla USA pochodzą także z bazy TIGER). Co jednak może dziwić, nie są one aktualne – internauci oceniają, że pochodzą one z kwietnia 2010 r. Dotyczy to także Polski, co można ocenić po braku dróg oddanych do użytku w zeszłym roku. Blogerów zastanawia także brak podpisu źródła danych, czego wymaga licencja OSM.

Zaprezentowane mapy wyróżnia dość stonowana grafika w stylu retro (dotyczy to szczególnie wizualizacji mórz), a także względnie mała szczegółowość danych. Zapewne z racji nowości można na nich znaleźć sporo błędów. Przykładem jest użycie polskich egzonimów dla ukraińskich miast (np. Lwów, Krzywy Róg).

Rozwód Apple z Google wisiał w powietrzu już od dłuższego czasu. Świadczyło o tym m.in. przejmowanie przez tę pierwszą korporację firm zajmujących się cyfrowymi mapami: Placebase, Poly9 oraz C3 Technologies.

Źródło: blog OSM, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS