|2012-03-05|
Geodezja, Mapy, Ludzie, Imprezy
Dziś Dzień Geodety
Równo 500 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych kartografów Gerard Merkator. Z tej okazji Europejska Organizacja Geodetów (CLGE) ogłosiła 5 marca „Dniem Europejskiego Geodety i Geoinformacji”.
Z inicjatywy CLGE dzień ten jest świętowany w poszczególnych krajach Europy, a centralne obchody mają miejsce w Brukseli. W Polsce z tej okazji odbywa się sympozjum organizowane przez Geodezyjną Izbę Gospodarczą.
Władze CLGE liczą, że Dzień Europejskiego Geodety i Geoinformacji na stałe wpisze się w kalendarz imprez geodezyjnych, a w jego świętowanie włączy się Parlament Europejski, podobnie jak Kongres USA wspiera organizację corocznego amerykańskiego Narodowego Tygodnia Geodety. Europejska Organizacja Geodetów chce w ten sposób promować zawód geodety na forum Unii Europejskiej i szczeblach krajowych.
Gerard Merkator tak naprawdę nazywał się Gerard de Cremer (de Gemor wg innej wersji). Merkator jest zlatynizowaną wersją jego nazwiska oznaczającego kupca. Urodził się on w 1512 roku we flandryjskim mieście Rupelmonde. Matematyki, astronomii i geografii zaczął się uczyć w wieku 22 lat u Gemmy Frisiusa. Tajniki grawerowania zgłębiał zaś u Gasparda Van der Heydena.
Swoja pierwszą mapę (Ziemi Świętej) ukończył w wieku 25 lat. Rok później opracował mapę świata. Merkator był pierwszym kartografem, który na tego typu opracowaniach zaczął używać nazwy „Ameryka”. Od roku 1585 wydawał kolejne części „Atlas Sive Cosmographicae” (Atlas albo opis świata), jeden z pierwszych (po „Theatrum Orbis Terrarum” Abrahama Orteliusza) nowożytnych atlasów. To właśnie od jego tytułu usystematyzowany zbiór map przyjęło się nazywać atlasem.
Merkator zapisał się w historii kartografii również jako twórca popularnego walcowego odwzorowania wiernokątnego, nazwanego później jego imieniem. Zmarł w 1594 roku w Duisburgu, jeszcze przez wydaniem ostatniej części swojego atlasu.
JK
|