Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-03-05| Geodezja, Mapy, Ludzie, Imprezy

Dziś Dzień Geodety

Równo 500 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych kartografów Gerard Merkator. Z tej okazji Europejska Organizacja Geodetów (CLGE) ogłosiła 5 marca „Dniem Europejskiego Geodety i Geoinformacji”.


Dziś Dzień Geodety

Z inicjatywy CLGE dzień ten jest świętowany w poszczególnych krajach Europy, a centralne obchody mają miejsce w Brukseli. W Polsce z tej okazji odbywa się sympozjum organizowane przez Geodezyjną Izbę Gospodarczą.

Władze CLGE liczą, że Dzień Europejskiego Geodety i Geoinformacji na stałe wpisze się w kalendarz imprez geodezyjnych, a w jego świętowanie włączy się Parlament Europejski, podobnie jak Kongres USA wspiera organizację corocznego amerykańskiego Narodowego Tygodnia Geodety. Europejska Organizacja Geodetów chce w ten sposób promować zawód geodety na forum Unii Europejskiej i szczeblach krajowych.

Gerard Merkator tak naprawdę nazywał się Gerard de Cremer (de Gemor wg innej wersji). Merkator jest zlatynizowaną wersją jego nazwiska oznaczającego kupca. Urodził się on w 1512 roku we flandryjskim mieście Rupelmonde. Matematyki, astronomii i geografii zaczął się uczyć w wieku 22 lat u Gemmy Frisiusa. Tajniki grawerowania zgłębiał zaś u Gasparda Van der Heydena.

Swoja pierwszą mapę (Ziemi Świętej) ukończył w wieku 25 lat. Rok później opracował mapę świata. Merkator był pierwszym kartografem, który na tego typu opracowaniach zaczął używać nazwy „Ameryka”. Od roku 1585 wydawał kolejne części „Atlas Sive Cosmographicae” (Atlas albo opis świata), jeden z pierwszych (po „Theatrum Orbis Terrarum” Abrahama Orteliusza) nowożytnych atlasów. To właśnie od jego tytułu usystematyzowany zbiór map przyjęło się nazywać atlasem.

Merkator zapisał się w historii kartografii również jako twórca popularnego walcowego odwzorowania wiernokątnego, nazwanego później jego imieniem. Zmarł w 1594 roku w Duisburgu, jeszcze przez wydaniem ostatniej części swojego atlasu.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS