Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-02-29| Geodezja, Prawo

PTG apeluje o reformę geodezji

Polska geodezja jest na tle innych branż reliktem poprzedniego ustroju – pisze prezes Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego do ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego.


PTG apeluje o reformę geodezji  <br />
fot. BS
fot. BS

W liście Jarosław Formalewicz zwraca m.in. uwagę, że obecnie obowiązujące Prawo geodezyjne i kartograficzne traktuje prywatne firmy jak państwowe przedsiębiorstwa, czego jaskrawym przykładem jest obowiązek nieodpłatnego przekazywania prac geodezyjnych do zasobu. Zdaniem PTG wymóg ten jest niczym innym jak wywłaszczeniem bez odszkodowania, czyli działaniem niezgodnym z konstytucją.

Co więcej, zakres informacji gromadzonych w PZGiK jest zbyt szeroki, czego przykładem są dane o podłączeniach sieci uzbrojenia terenu. Jak pisze PTG, „o wiele bogatsze kraje Unii Europejskiej, jak Niemcy i Francja, ograniczają swój zasób geodezyjny i kartograficzny do katastru nieruchomości i budynków oraz geodezyjnych sieci osnów. Dzieje się tak, dlatego, że wszystkie koszty utrzymywania zasobu są w tych krajach ponoszone przez państwo”. Zdaniem Towarzystwa główny geodeta kraju oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii od dłuższego czasu nie robią nic, by z tymi nieprawidłowościami walczyć.

PTG zwraca ponadto uwagę, że GUGiK nierówno traktuje organizacje branżowe. Po tym, jak GGK odmówiła współpracy z Towarzystwem, podpisała z innymi organizacjami porozumienie „dopuszczające je do szerokiego zakresu prac leżących w jego kompetencji w zamian za obietnicę popierania działań urzędu”.

Pełna treść listu

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS