Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-31| Geodezja, Prawo, Instytucje

PTG po stronie GEODETY

Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego zajął stanowisko w sprawie artykułu pt. „Letni wysyp” (GEODETA 9/2011), krytycznej opinii głównego geodety kraju Jolanty Orlińskiej na jego temat oraz odpowiedzi redakcji miesięcznika na tę krytykę (GEODETA 10/2011).


PTG po stronie GEODETY
Pełną treść listu PTG do redakcji GEODETY prezentujemy poniżej.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, działając na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia, które odbyło się w dniu 22 października 2011r. w Łodzi, w związku z ostatnimi publikacjami zamieszczonymi na łamach Miesięcznika „Geodeta”, a dotyczącymi ostrej krytyki skierowanej do Redakcji przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w sprawie przedstawienia sposobu i trybu prowadzonych prac legislacyjnych nad nowymi rozporządzeniami do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, niniejszym pragnie wyrazić swoje pełne poparcie i aprobatę dla działań podejmowanych przez Redakcję „Geodety”.

W ocenie Stowarzyszenia działania te leżą bowiem w dobrze rozumianym interesie publicznym oraz w dobrze pojętym interesie społeczności geodezyjnej. „Geodeta”, podnosząc na swoich łamach problemy z zakresu geodezji i kartografii, często niewygodne dla osób i organów sprawujących władzę, w sposób rzetelny i obiektywny wyraża stanowiska, opinie, a przede wszystkim troskę o rozwój i przyszłość polskiej geodezji. Naszym zdaniem działania te w sposób właściwy wypełniają misję „czwartej władzy” wobec organów Służby Geodezyjnej i Kartograficznej.

Niezależność prasy – w swej istocie – polega bowiem na niepoddawaniu się wpływom i naciskom wywieranym przez jakiekolwiek podmioty realizujące wyłącznie swoje partykularne interesy, w szczególności reprezentujące władzę publiczną. Dla wolnej prasy jedynym dopuszczalnym cenzorem mogą być czytelnicy, którzy dane pismo kupują i w ten sposób się z nim utożsamiają. To oni weryfikują materiały prasowe, oceniają je i konfrontują z własnymi spostrzeżeniami. Czasopismo powinno podejmować różne inicjatywy na rzecz danej społeczności i współorganizować je z organizacjami pozarządowymi. Tylko w ten sposób można wspólnie budować społeczeństwo obywatelskie oraz bronić interesów obywateli. Niezależna prasa musi być z czytelnikiem, reprezentować go, w tym również a może przede wszystkim przed władzą, upominać się o jego prawa, zawsze stawać w słusznych sprawach po stronie obywatela.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego – w imieniu własnym oraz członków Stowarzyszenia – pragnie wyrazić swoje uznanie i złożyć gratulacje dla Redakcji za rzetelne, obiektywne i niezależne podejmowanie żywotnych problemów nurtujących polskie środowisko geodezyjne. Wyrażamy nadzieję, że dotychczasowe działania będą kontynuowane i że Redakcja – jako „czwarta władza” – nadal reprezentować będzie ideały i interesy środowiska geodezyjnego, a nie stanie się „tubą” władzy publicznej.

Dlatego chcielibyśmy jeszcze raz, dobitnie wyrazić naszą dezaprobatę i sprzeciw wobec praktykowanej ostatnio przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii minimalizacji czasu (7 dni) na opiniowanie projektów aktów prawnych przez pozarządowe organizacje społeczności zawodowej – z jednej strony, a maksymalizacją ilości (10) projektów przekazywanych w jednym czasie do zaopiniowania.

W tak ważnych procesach, jak kształtowanie standardów i przepisów regulujących na wiele lat naprzód sferę działalności geodezyjnej, kartograficznej i przygotowania inwestycji, nie może o ich formie, treści i kształcie przesądzać siedmiodniowy, minimalny okres przewidziany w procesie legislacji na opinie środowisk zawodowych. I to w sytuacji szczególnej, gdy autorzy projektów rozporządzeń, sami sobie, przyznali dwuletni okres na prace projektowe, co i tak – naszym zdaniem – nie przełożyło się na wartości proponowanych rozwiązań.

Z poważaniem
za Polskie Towarzystwo Geodezyjne

Jarosław Formalewicz
Prezes zarządu

25 października 2011 r.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS