|2012-02-13|
Geodezja, Firma, Instytucje
Porozumienie jasnogórskie o deregulacjach
9 lutego w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii odbyło się trzecie spotkanie głównego geodety kraju z przedstawicielami organizacji geodezyjnych i kartograficznych, które 6 października 2011 r. podpisały w Częstochowie porozumienie o współpracy i współdziałaniu dla dobra polskiej geodezji.
fot. KPK
|
|
|
|
|
|
Jak napisano na stronie GUGiK, podobnie jak w trakcie poprzednich spotkań, również zeszłotygodniowe było miejscem rzeczowej dyskusji i dialogu na bieżące tematy dotyczące środowiska geodezyjnego.
Podczas obrad uzgodniono terminy szkoleń z zakresu nowych regulacji prawnych dla 60-osobowej grupy reprezentującej poszczególne organizacje. Rolą przeszkolonych będzie dalsze przekazywanie wiedzy członkom swoich organizacji.
Dyskutowano również o ewentualnych deregulacjach w zakresie zawodu geodety i kartografa oraz o propozycjach ustawowych dotyczących podziałów i rozgraniczeń nieruchomości. Przedstawiciele organizacji przedstawili propozycję uproszenia procedur i przeniesienia odpowiedzialności za zgodność dokumentacji geodezyjnej sporządzonej na potrzeby podziału nieruchomości z miejscowym planem zagospodarowania terenu na wykonawcę pracy geodezyjnej.
Z aprobatą przyjęto propozycję Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wprowadzenia do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego nowej instytucji prawnej – tj. ustalania działek katastralnych, w tym granic nieruchomości, i likwidacji postępowania administracyjnego w zakresie rozgraniczeń nieruchomości.
W związku z pracami rządu nad deregulacjami w zakresie zawodów regulowanych przedstawiciele organizacji zobowiązali się do przedstawienia szczegółowego uzasadnienia wskazującego na potrzebę utrzymania wszystkich dotychczasowych uprawnień zawodowych.
Przypomnijmy, że tzw. porozumienie jasnogórskie podpisali przedstawiciele: GUGiK, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Stowarzyszenia Kartografów Polskich, Polskiej Geodezji Komercyjnej oraz Geodezyjnej Izby Gospodarczej. Współpraca i współdziałanie tych stron mają dotyczyć: 1. przygotowywania i opiniowania projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych, 2. identyfikowania obszarów wymagających wsparcia w ramach projektów finansowanych ze środków unijnych, 3. wsparcia przy realizacji projektów UE, 4. opracowania wytycznych programowych dotyczących kształcenia i doskonalenia zawodowego, 5. kształtowania dobrych praktyk przy wzajemnej, lojalnej współpracy oraz w zgodzie z przepisami prawa i zasadami etyki zawodowej, 6. podnoszenia i umacniania rangi zawodu.
Źródło: GUGiK, JK
|