Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-02-13| Geodezja, Firma, Instytucje

Porozumienie jasnogórskie o deregulacjach

9 lutego w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii odbyło się trzecie spotkanie głównego geodety kraju z przedstawicielami organizacji geodezyjnych i kartograficznych, które 6 października 2011 r. podpisały w Częstochowie porozumienie o współpracy i współdziałaniu dla dobra polskiej geodezji.


Porozumienie jasnogórskie o deregulacjach <br />
fot. KPK
fot. KPK
Jak napisano na stronie GUGiK, podobnie jak w trakcie poprzednich spotkań, również zeszłotygodniowe było miejscem rzeczowej dyskusji i dialogu na bieżące tematy dotyczące środowiska geodezyjnego.

Podczas obrad uzgodniono terminy szkoleń z zakresu nowych regulacji prawnych dla 60-osobowej grupy reprezentującej poszczególne organizacje. Rolą przeszkolonych będzie dalsze przekazywanie wiedzy członkom swoich organizacji.

Dyskutowano również o ewentualnych deregulacjach w zakresie zawodu geodety i kartografa oraz o propozycjach ustawowych dotyczących podziałów i rozgraniczeń nieruchomości. Przedstawiciele organizacji przedstawili propozycję uproszenia procedur i przeniesienia odpowiedzialności za zgodność dokumentacji geodezyjnej sporządzonej na potrzeby podziału nieruchomości z miejscowym planem zagospodarowania terenu na wykonawcę pracy geodezyjnej.

Z aprobatą przyjęto propozycję Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wprowadzenia do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego nowej instytucji prawnej – tj. ustalania działek katastralnych, w tym granic nieruchomości, i likwidacji postępowania administracyjnego w zakresie rozgraniczeń nieruchomości.

W związku z pracami rządu nad deregulacjami w zakresie zawodów regulowanych przedstawiciele organizacji zobowiązali się do przedstawienia szczegółowego uzasadnienia wskazującego na potrzebę utrzymania wszystkich dotychczasowych uprawnień zawodowych.

Przypomnijmy, że tzw. porozumienie jasnogórskie podpisali przedstawiciele: GUGiK, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Stowarzyszenia Kartografów Polskich, Polskiej Geodezji Komercyjnej oraz Geodezyjnej Izby Gospodarczej. Współpraca i współdziałanie tych stron mają dotyczyć:
1. przygotowywania i opiniowania projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych,
2. identyfikowania obszarów wymagających wsparcia w ramach projektów finansowanych ze środków unijnych,
3. wsparcia przy realizacji projektów UE,
4. opracowania wytycznych programowych dotyczących kształcenia i doskonalenia zawodowego,
5. kształtowania dobrych praktyk przy wzajemnej, lojalnej współpracy oraz w zgodzie z przepisami prawa i zasadami etyki zawodowej,
6. podnoszenia i umacniania rangi zawodu.

Źródło: GUGiK, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS