Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-02-02| GNSS, Firma

Galileo będą startować czwórkami

Dzięki trzem umowom podpisanym dziś (2 lutego) w Londynie przez Komisję Europejską rośnie prawdopodobieństwo, że europejski system nawigacji będzie ukończony na czas.


Galileo będą startować czwórkami

Najważniejsza z nich dotyczy zakupu 8 aparatów fazy pełnej operacyjności (FOC – Full Operational Capability). Satelity te wybuduje niemiecko-brytyjskie konsorcjum w składzie OHB System i SSTL. Wartość kontraktu opiewa na 250 mln euro. Warto zaznaczyć, że na początku 2010 roku te same firmy wygrały przetarg na budowę 14 satelitów Galileo FOC.

Decyzja o podzieleniu przetargu na dwie części oficjalnie uzasadniania była kwestiami technicznymi – zdaniem Komisji Europejskiej w drugiej serii łatwiej będzie bowiem poprawiać ewentualne usterki stwierdzone w pierwszym bloku. Nieoficjalną przyczyną były jednak kłopoty z finansowaniem programu.

Druga umowa została podpisana z Arianespace z Francji i dotyczy zarezerwowania możliwości maksymalnie trzykrotnego wyniesienia satelitów Galileo na orbitę za pośrednictwem rakiet Ariane 5 (opłata za rezerwację w wysokości 30 mln euro). Trzeci kontrakt Komisja podpisała z Astrium SAS (również z Francji) w celu dostosowania istniejącej rakiety Ariane-5 do wyniesienia na orbitę każdorazowo czterech satelitów Galileo (obecnie wystrzeliwane są dwójkami za pomocą rosyjskich Sojuzów). Wartość zlecenia to 30 mln euro.

Podpisanie umów na budowę satelitów Galileo FOC

– Dla programu Galileo dzisiejsze podpisanie umów oznacza konkretne i terminowe wdrożenie programu w ramach przewidzianego budżetu. Jestem dumny, że zdołaliśmy przyspieszyć dostawy satelitów i rakiet nośnych. Oznacza to, że Europejczycy będą mogli wykorzystać możliwości ulepszonej nawigacji satelitarnej w ramach Galileo już w 2014 r. Jestem dumny także z tego, że Europa posiada wysoce konkurencyjny przemysł kosmiczny, będący w stanie zrealizować tak ambitny i zaawansowany technicznie program – skomentował podpisane umowy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość Antonio Tajani.

Według aktualnych planów 4 satelity walidacyjne (IOV) znajdą się na orbicie do końca tego roku, a czternastka satelitów FOC – do 2014 roku. Pełna operacyjność Galileo ma zostać osiągnięta do 2020 roku.

Źródło: KE, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS