Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-23| GNSS

Rusza serwis POZGEO DF

Dane z serwisu POZGEO D systemu ASG-EUPOS od dziś (23 stycznia), niezależnie od ich udostępniania przez stronę internetową, dostępne są również poprzez serwer FTP.


Rusza serwis POZGEO DF <br />
fot. Asgeupos.pl
fot. Asgeupos.pl
Serwis, który to umożliwia, nazwano POZGEO DF. Jego wprowadzenie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i ma na celu zapewnić dostęp do danych w przypadku awarii serwisu POZGEO D lub wystąpienia dużej liczby zgłoszeń. Uruchomione rozwiązanie ma charakter testowy, a weryfikacja przydatności nowej usługi nastąpi 30 czerwca 2012 r.

Dostęp do serwera FTP realizowany jest pod adresem ftp://system.asgeupos.pl. Aby uzyskać połączenie, wystarczy wpisać powyższy adres do przeglądarki internetowej (razem z przedrostkiem ftp:// definiującym rodzaj protokołu komunikacji). Dla użytkowników korzystających z innego oprogramowania niż przeglądarka internetowa niezbędne jest także podanie loginu użytkownika „anonymous” (w wersji testowej nie jest wymagane podanie hasła).

Na serwerze FTP przechowywane są dane obserwacyjne ze stacji fizycznych ASG-EUPOS (tych samych co w serwisie POZGEO D) z okresu ostatnich 14 dni. Dane z poprzedniego dnia dostępne są w dniu następnym od godziny 3:00 GMT (Greenwich Mean Time). Formatem zapisu danych jest RINEX 2.10 z zastosowaniem kompresji ZIP. Dane przechowywane są w plikach zawierających godzinne obserwacje GNSS z interwałem jednosekundowym z poszczególnych stacji referencyjnych.

Nazwa pliku składa się z następujących członów: /pozgeo_d/yyyy/mm/dd/aaaabbbc.yyd.zip, gdzie:
pozgeo_d – typ danych,
yyyy – rok, np. 2012,
• mm – dwucyfrowe oznaczenie miesiąca w roku, np. 07,
dd – dwucyfrowe oznaczenie dnia w miesiącu, np. 16,
aaaa – czteroznakowy identyfikator stacji, np. BILG;
bbb – trzycyfrowe oznaczenie kolejności dnia w roku, np. 198,
c – sesja obserwacyjna, oznaczana kolejnymi literami alfabetu, A,B,C …, przy czym sesja A zawiera obserwacje z godziny 0:00:00 – 0:59:59, sesja B z godziny 1:00:00 – 1:59:59 czasu GMT itd.;
yy – dwucyfrowe oznaczenie kolejności roku w stuleciu, np. 12;
d – rodzaj pliku RINEX: o – obserwacyjny, n – nawigacyjny;
zip – oznaczenie pliku poddanego kompresji ZIP.

Przykładowy adres /pozgeo_d/2012/07/16/BILG198K.12o.zip oznacza plik zawierający godzinne obserwacje ze stacji BILG (Biłgoraj) z dnia 16 lipca 2012 roku, od godziny 10:00:00 do 10:59:59 GMT.

Źródło: Asgeupos.pl


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS