|2012-01-10|
Geodezja, Edukacja
Technika geodezyjne w rankingu 2012
Dziennik „Rzeczpospolita” ogłosił dzisiaj (10 stycznia) wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych przeprowadzonego wspólnie z miesięcznikiem „Perspektywy”. Przyjrzeliśmy się jemu pod kątem udziału w nim szkół kształcących geodetów.
Jak informują autorzy rankingu, osobno oceniane były licea ogólnokształcące i technika. Ranking techników uwzględnia placówki, w których maturę w maju 2011 r. zdawało minimum 12 maturzystów. Dodatkowym kryterium wejścia szkoły do rankingu było osiągnięcie przez nią wyniku powyżej 0,75 średniej krajowej z egzaminu maturalnego obowiązkowego z języka polskiego i matematyki oraz minimum 50-procentowa przystępowalność do egzaminów zawodowych.
Zgodnie z postanowieniem Kapituły Rankingu technika zostały ocenione za pomocą pięciu kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, egzamin zawodowy oraz opinia o uczniach szkoły wyrażona przez kadrę akademicką.
Wśród techników kształcących geodetów najlepszym w tegorocznym zestawieniu okazało się Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu (pozycja 35., awans o 14 w stosunku do 2011 r.). W pierwszej setce znalazły się też: Technikum Geologiczno-Geodezyjno-Drogowe im. St. Kluźniaka w ZS nr 14 w Warszawie (56. pozycja, spadek o 44), Technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim (pozycja 82., awans o 58). W tabeli podajemy szczegóły uwzględniające również pozostałe szkoły kształcące geodetów, które znalazły się w rankingu w wydaniu papierowym „Rz”, ale znalazły się w gronie najlepszych 250 w kraju.
Jeśli chodzi o egzamin zawodowy, kryterium to w rankingu zostało zastosowane po raz pierwszy. Wynik szkoły w danym zawodzie został odniesiony do średniej krajowej zdawalności dla danego zawodu. Średnia ważona ze wszystkich współczynników zdawalności dla szkoły w poszczególnych zawodach określa zdawalność egzaminu zawodowego. Wskaźnik końcowy jest iloczynem zdawalności oraz przystępowalności do egzaminów dla danej szkoły. Pod tym względem zwycięskie okazało się technikum w Żelechowie, na kolejnych miejscach placówki w Mińsku Mazowieckim i Warszawie.
AW
|