Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-04-12| Geodezja, Mapy, Edukacja, Imprezy

Lublin i Rzeszów triumfują w olimpiadzie geodezyjnej


W sobotę 10 kwietnia w Lublinie zakończył się centralny etap 32. Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. W trzydniowych zmaganiach uczestniczyła rekordowa w historii konkursu liczba 87 najlepszych uczniów z 29 geodezyjnych szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodzie technik geodeta.

Podobnie jak w latach ubiegłych rywalizacja odbywała się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. W Lublinie odbyły się dwa ostatnie. Etap okręgowy składał się z dwóch części. Teoretyczna w postaci testów i zadań pisemnych (8 kwietnia) wyłoniła dziesiątkę finalistów. Praktyczna (9 kwietnia), która odbyła się na terenie malowniczego Muzeum Wsi Lubelskiej, pozwoliła na wybór najlepszych drużyn.

Ostatni etap olimpiady wyłonił spośród finalistów trójkę laureatów. Najlepszy okazał się Marcin Marjasiewicz z PSBiG w Lublinie (na zdj. powyżej podczas pomiarów w terenie). Kolejne miejsca zajęli Dominika Ożóg i Krzysztof Malach reprezentujący ZSKU w Rzeszowie. Pozostali finaliści wg liczby zdobytych punktów to: Damian Tondaś (ZSBE w Ostrowie Wielkopolskim), Iwona Chyła (PSBiG w Lublinie), Kamil Ziółkowski (ZSB w Bydgoszczy), Adam Legutko (ZS nr 2 w Bochni), Mariusz Król (ZSGDiGW w Krakowie), Marek Chodurski (ZSTiO w Opolu) i Michał Wojtas (ZSDGiL w Jarosławiu). Przewodnicząca jury prof. Zofia Więckowicz poinformowała, że wszyscy laureaci i finaliści mają zapewnione indeksy na uczelniach publicznych na kierunku geodezja i kartografia (jeśli tylko zdadzą maturę). Są oni również zwolnieni z części pisemnej egzaminu sprawdzającego kwalifikacje zawodowe, co jest równoznaczne z zaliczeniem tej części egzaminu z wynikiem najwyższym.

Zwycięzcą w rywalizacji drużynowej została 3-osobowa reprezentacja Technikum nr 12 z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie (na zdj. poniżej). Na drugiej pozycji znalazła się drużyna z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, a na trzecim – Technikum Budowlano-Geodezyjnego w Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji im. H. Łopacińskiego w Lublinie – gospodarza tegorocznej imprezy.

W konkursie największy sukces odniosły szkoły w Rzeszowie (1. miejsce w rywalizacji drużynowej oraz 2. i 3. miejsce w indywidualnej), a także w Lublinie: (1. i 5. miejsce indywidualnie oraz 3. miejsce drużynowo). Swoich uczniów rzetelnie przygotowali kibicujący im podczas olimpiady nauczyciele: Czesława Jaroszewska (Lublin) i Andrzej Fluda (Rzeszów).

Dzięki dofinansowaniu imprezy przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także licznym sponsorom, laureaci, finaliści i najlepsze drużyny oraz nauczyciele otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Nagrodą za zwycięstwo drużynowe był m.in. ufundowany przez firmę Oce wielkoformatowy ploter, a za zwycięstwo indywidualne – komputer ufundowany przez głównego geodetę kraju.

Organizatorzy Olimpiady: Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji w Lublinie.

Podczas imprezy ogłoszono również wyniki konkursu na najlepszą pracę dyplomową absolwentów szkół wyższych. Jury w składzie: prof. Zofia Więckowicz (przewodnicząca), prof. Edward Kujawski, dr Andrzej Pachuta, dr Janusz Walo i Eugeniusz Tes przyznało trzy nagrody i cztery wyróżnienia.
Pierwszą nagrodą w wys. 1 tys. zł uhonorowano Klaudię Gergont i Edytę Kierys z Akademii Górniczo-Hutniczej za opracowanie nt. „Wykorzystanie technologii skaningu naziemnego w procesie dokumentowania wypadków drogowych i miejsc przestępstw (opiekun dr hab. Krystian Pyka). Drugą nagrodę (700) zł przyznano Tomaszowi Zduniakowi z Politechniki Warszawskiej za pracę pt. „Problem transformacji współrzędnych z lokalnych układów Warszawa25 i Warszawa75 do państwowego układu 2000” (opiekun dr inż. Janusz Walo). Trzecie miejsce (600 zł) przyznano Grzegorzowi Grunwaldowi i Rafałowi Kaźmierczakowi z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego za pracę pt. „Analiza danych RTCM transmitowanych w systemie ASG-EUPOS” (opiekun dr inż. Mieczysław Bakuła).

Szczegóły imprezy w majowym wydaniu GEODETY. Zdjęcia w Fotogalerii.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama