wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-11| Geodezja, Edukacja, Imprezy

33 drużyny na 33. olimpiadę

W stolicy Podkarpacia zakończył się centralny etap 33. Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. I tym razem padł rekord frekwencji. W trzydniowych zmaganiach (7-9 kwietnia) uczestniczyło 99 najlepszych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodzie technik geodeta.


33 drużyny na 33. olimpiadę <br />
fot. AW
fot. AW

Podobnie jak w latach ubiegłych olimpijska rywalizacja odbywała się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. W wyniku eliminacji szkolnych (październik 2010) wyłoniono 33 trzyosobowe drużyny. Olimpiada obejmowała wiadomości teoretyczne i umiejętności praktyczne z takich przedmiotów, jak: geodezja, geodezja inżynieryjna, geodezja w gospodarce nieruchomościami oraz fotogrametria.

Etap okręgowy składał się z dwóch części. Teoretyczna w postaci testów i zadań pisemnych wyłoniła dziesiątkę finalistów zakwalifikowaną do etapu centralnego. Najwięcej punktów w tym etapie zdobył Damian Tondaś reprezentujący Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Natomiast suma punktów zdobytych zarówno w części pisemnej, jak i praktycznej przez trójkę przedstawicieli każdej ze szkół zdecydowała o miejscu na liście najlepszych drużyn. Zwycięzcą w tej rywalizacji okazała się reprezentacja Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu w składzie: Rafał Krysa, Kamil Morawski i Rafał Mędroń (na fot. poniżej wraz z opiekunem Wiesławem Fołtą). Kolejne miejsca zajęły drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 13 w Łodzi oraz Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.


Ostatni, najtrudniejszy etap olimpiady wyłonił spośród finalistów trójkę laureatów. Uczestnicy odpowiadali przed audytorium złożonym z jury, nauczycieli i uczniów na 4 losowo wybrane pytania (po jednym z zagadnień dotyczących: fotogrametrii, geodezji, geodezji inżynieryjnej i geodezji w gospodarce nieruchomościami). Najlepszy w ocenie jury okazał się Piotr Woźnica reprezentujący Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu (na fot. poniżej). Kolejne miejsca zajęli: Kamil Ziółkowski z ZSB w Bydgoszczy i Patryk Kozik z PSBiG w Lublinie.
Przewodnicząca jury prof. Zofia Więckowicz poinformowała, że wszyscy uczestnicy etapu centralnego (laureaci i finaliści) mają zapewnione indeksy na uczelniach publicznych na kierunku geodezja i kartografia (jeśli tylko zdadzą maturę). Są oni również zwolnieni z części pisemnej egzaminu sprawdzającego kwalifikacje zawodowe, co jest równoznaczne z zaliczeniem tej części egzaminu z wynikiem najwyższym.Dzięki dofinansowaniu imprezy przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także licznym sponsorom, laureaci, finaliści i najlepsze drużyny oraz nauczyciele otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny był m.in. odbiornik GNSS R8 Trimble'a, a dla zwycięzcy etapu centralnego – laptop (obie nagrody ufundowane przez GGK). Upominki wręczali m.in. reprezentujący głównego geodetę kraju radca prezesa w Zespole Analiz i Prognoz Doradców GGK Adolf Jankowski, wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz, wiceprezydent Rzeszowa Henryk Wolicki oraz podkarpacki kurator oświaty Jacek Wojtas.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi etapami rywalizacji organizatorzy zapewnili olimpijczykom i ich opiekunom bogaty program imprez towarzyszących, w tym m.in. wycieczkę do Zamku-Muzeum w Łańcucie. Organizatorem Olimpiady był Zarząd Główny Stowarzyszenia Geodetów Polskich współdziałający w tym zakresie z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz głównym geodetą kraju. Gospodarzem był Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, z którego pochodzili drużynowi zwycięzcy ubiegłorocznej olimpiady. W prace organizacyjne aktywnie zaangażowało się całe grono pedagogiczne szkoły. Za rok prawdopodobnie spotkamy się w Jarosławiu.

Etap okręgowy – wyniki indywidualne
Etap okręgowy – wyniki drużynowe
Etap centralny – finał

Więcej zdjęć w fotogalerii

Anna Wardziak


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
jest dobrze jeszcze Polska (geodezja) nie zgineła skoro jest taka młodzież dołaczam sie do gratulacji
odpowiedz zgłoś
gratsy! Gratuluje wszystkim finalistom! Szczególnie Patrykowi z PSBiG Lublin :D Dobrze że jest ta olimpiada bo chyba na studiach nie było by wogole ludzi po technikum...
odpowiedz zgłoś
. Ja również gratuluję i życzę by zapał i zainteresowanie dziedziną nie znikło, a wręcz się nasiliło na studiach wyższych (bo matura to przecież tylko formalność :P). Przy okazji chciałem zauważyć, że równie często spotykam się z "wykształconymi" absolwentami "fabryk inżynierów" co absolwentami szkół publicznych na nie rzadko podobnym poziomie. To jaką i ile wiedzy wyniesie się z uczelni zależy od studenta.
odpowiedz zgłoś
Gratulacje!!! Serdeczne gratulacje dla finalistów, laureatów czołowych miejsc oraz wszystkich, którzy podjęli trud współuczestniczenia w tym ważnym wydarzeniu dla geodezji w Polsce. Kształcenie kadr średnich jest niezbędne dla naszego zawodu, a wykształcenie tych najlepszych jest i powinno być dla geodetów w całym kraju prestiżem. Życzę finalistom powodzenia w dalszej drodze zawodowej i właściwych wyborów życiowych, a władzom SGP i GUGIK rozsądku i wspierania rozwoju kadry średniej, która częstokroć przewyższa umiejętności i wiedzę absolwentów szkół "wyższych" po "óczelniach" typu "kup sobie wykształcenie".
odpowiedz zgłoś
Gratuluję wszystkim uczestnikom. Powodzenia w dalszej pracy, nauce zawodu.
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS