Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-30| GIS, Teledetekcja, Firma

LiDAR skróci stanie w korkach

Brytyjski Departament Transportu za 2,7 mln funtów kupił 37 skanerów laserowych, które posłużą policjantom z 27 jednostek na terenie całego kraju do inwentaryzacji wypadków drogowych.


LiDAR skróci stanie w korkach <br />
fot. Shinoda28107/Wikipedia
fot. Shinoda28107/Wikipedia

Przetarg na ten sprzęt był częścią rządowego projektu CLEAR, którego celem jest skrócenie do minimum czasu zamknięcia drogi spowodowanego wypadkiem lub kolizją. Jak szacuje Departament Transportu, tylko w 2010 roku z tego powodu szlaki komunikacyjne trzeba było zamykać 18 tys. razy na łącznie aż 20 tys. godzin. Brytyjska gospodarka straciła z tego powodu nawet 1 mld funtów. Zakupione skanery mają skrócić czas zamknięcia średnio o 39 minut. Co istotne, dzięki nim pomiary będzie można wykonywać nie tylko szybciej, ale i dużo dokładniej – chmura punktów będzie więc dużo mocniejszym materiałem dowodowym.

Już na początku 2012 roku policjanci będą mieli do dyspozycji impulsowe skanery Leica C10 oraz Rielg VZ-400. Pierwszy za pomocą czerwonego lasera mierzy na odległość do 300 metrów z prędkością do 50 tys. pkt/s. Drugi ma laser w bliskiej podczerwieni, zasięg do 600 m i prędkość do 122 tys. pkt/s.

Źródło: DT, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS