wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-30| GIS, Firma, Software

Dziury w iMap-ie

Aplikacja iMap wrocławskiej firmy GISPartner jest nieszczelna. Można z niej wydobyć informacje niejawne – pisze dzisiejsza (30 grudnia) „Rzeczpospolita”.


Dziury w iMap-ie

Usługa zapewnia dostęp do danych przestrzennych gmin poprzez ogólnodostępny geoportal. Okazuje się, że źle chronione są w niej dane osobowe właścicieli gruntów i budynków, a nawet numery PESEL. Jak mówią informatycy specjalizujący się w bezpieczeństwie danych, powodem jest luka w zabezpieczeniach aplikacji internetowych (SQL injection), która jest najczęściej efektem błędu przy pisaniu programu.

Firma GISPartner po ujawnieniu nieszczelności systemu wyłączyła wczoraj usługę w samorządach, które obsługuje, czyli m.in. na Dolnym Śląsku (powiat wrocławski, Świdnica), w Małopolsce, Gdańsku, Kwidzynie i Łodzi. Jak mówi przedstawicielka firmy, wszczęto audyt wszystkich systemów, by sprawdzić, gdzie leży błąd i jak najszybciej go wyeliminować.

Zdaniem informatyków oprócz poprawek w systemie należy również wprowadzić odpowiednie zasady dostępu do danych, tak by nie mogły zostać pobrane bez wcześniejszej autoryzacji użytkownika.

Za brak ochrony danych osobowych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Odpowiedzialność ponosi administrator danych – w tym przypadku gmina.

Źródło: ?Rz?, BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS