wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-22| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Skaner uratuje św. Annę

W grudniu br. Narodowy Instytut Dziedzictwa wykonuje skanowanie laserowe kościoła św. Anny w Warszawie. Przy użyciu nowoczesnych urządzeń i oprogramowania komputerowego powstanie trójwymiarowy obraz świątyni.


Skaner uratuje św. Annę
Działania prowadzone przez Narodowy Instytut Dziedzictwa są związane z pogarszającym się stanem zabytku. Stabilność świątyni jest zagrożona z powodu osuwającej się skarpy, która przyczyniła się do powstania pęknięć w ścianach. Obraz 3D wraz z precyzyjną geolokalizacją umożliwi identyfikację wszystkich pęknięć murów budowli, a tym samym pozwoli na zaplanowanie koniecznych prac konserwatorskich.

Tworzona trójwymiarowa dokumentacja świątyni będzie zawierała m.in.: obraz kościoła, przekroje poprzeczne, układ prezbiterium, nawę i kaplicę Loretańską, widok wszystkich elewacji oraz elementy zabytkowego wystroju i dekoracji sztukatorskiej, malarskiej – również na elewacjach zewnętrznych. Opracowana przez NID dokumentacja 3D zostanie przekazana stołecznemu konserwatorowi zabytków.

Narodowy Instytut Dziedzictwa, zgodnie z zarządzeniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pełni funkcję Centrum Kompetencji w ramach programu wieloletniego „KULTURA+” w zakresie digitalizacji zabytków i muzealiów. Jako Centrum Kompetencji NID przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń i oprogramowania (skaner laserowy 3D, GPS) m.in. wykonuje skany najcenniejszych lub najbardziej zagrożonych zabytków.

Digitalizacja ma na celu uzyskanie cyfrowego obrazu zabytków i archiwaliów, który w połączeniu z budowaną bazą danych o zabytkach stanie się doskonałym narzędziem dla ochrony dziedzictwa kulturowego Polski. Otwarty dostęp do elektronicznej bazy zabytków i archiwaliów usprawni działania służb konserwatorskich, przyczyniając się do tworzenia optymalnych warunków ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Digitalizacja jest również formą ochrony materiałów oryginalnych, źródłowych, które ze względu na wiek, jakość lub czynniki zewnętrzne są często w złym stanie technicznym.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż opracowane do tej pory skany 3D zostały docenione w Hiszpanii, podczas spotkania uczestników projektu CARARE, gdzie omawiano m.in. stan prac nad przygotowaniem trójwymiarowych modeli do prezentacji w portalu Europeana. CARARE (Connecting ARchaeology and ARchitecture in Europeana) to projekt typu Best Practice Network finansowany z Programu Komisji Europejskiej na Rzecz Wspierania Polityki w Zakresie Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych. Projekt jest ściśle związany z rozbudową internetowego portalu Europeana poświęconego europejskiemu dziedzictwu kulturowemu.

Kościół św. Anny to jeden z najcenniejszych zabytków Warszawy. Ufundowany w roku 1454 przez księżnę Annę Mazowiecką, służyć miał zakonowi bernardynów. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana w następnych stuleciach, stąd wyjątkowa różnorodność jej stylów. Ma gotycką absydę i fragmenty ścian bocznych, neorenesansową dzwonnicę, barokowy szczyt, barokowo-rokokowe wnętrza i klasycystyczną fasadę (zaprojektowaną w 1788 r. przez Stanisława Kostkę Potockiego i Chrystiana Piotra Aignera). Kościół był dwukrotnie niszczony – podczas potopu szwedzkiego i II wojny światowej. W 1928 r. świątyni nadano rangę kościoła akademickiego, którą ma do dziś. W okresie okupacji była jednym z ośrodków działalności niepodległościowej.

Źródło: NID


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS