wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-04-21| Teledetekcja, Instytucje, Imprezy

Modele 3D polskich zabytków na spotkaniu CARARE

W dniach 6-8 kwietnia w Jaén w Hiszpanii odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu CARARE. Omawiano tam m.in. stan prac nad przygotowaniem modeli 3D do prezentacji w portalu Europeana. Przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa zaprezentowali przykłady modeli zabytków przygotowanych przez Zespół ds. Inwentaryzacji Zabytków.


Modele 3D polskich zabytków na spotkaniu CARARE

Modele te, szczególnie w przypadku zamku w Dobrej Nowogardzkiej, stanowią próbę połączenia profesjonalnej dokumentacji zabytku z atrakcyjną wizualnie formą prezentacji mającą szczególne znaczenie dla promocji dziedzictwa wśród nieprofesjonalistów. W tym celu model 3D zabytku połączono z opisem zaczerpniętym z kart ewidencyjnych oraz uzupełniono o zdjęcia oraz rysunki planów i przekrojów. Modele NID zaprezentowano podczas posiedzenia komitetu sterującego i oficjalnej kontroli projektu jako najlepszy przykład realizacji celów wyznaczonych w CARARE.

Jak poinformował GEOFORUM.PL kierownik Działu Digitalizacji Zabytków i Muzealiów NID Arkadiusz Kołodziej, przy tworzeniu modeli w dwóch z przypadkach (Dobra Nowogardzka i Lipnica Murowana) został wykorzystany skaning laserowy 3D. W przypadku dokumentacji domu przysłupowego wykorzystano metodę fotogrametryczną. Do obróbki kameralnej, w zależności od metody pozyskania danych, wykorzystano różnego rodzaju oprogramowanie: Rhinoceros+Pointools, Blender (do teksturowania obiektów), Topcon Image Master (jako stacja fotogrametryczna) oraz AutoCAD (do przygotowania dokumentacji CAD).

Atrakcyjne wizualnie modele 3D publikowane są, co istotne, w powszechnie stosowanym standardzie PDF. Zaawansowani użytkownicy mają dostęp do pełnej dokumentacji konserwatorskiej w postaci wyrysów CAD. Co więcej, wykorzystując możliwości oprogramowania Adobe Professional (co najmniej w wersji 9), mogą w sposób interaktywny przygotowywać przekroje obiektów w dowolnie wybranych płaszczyznach oraz wymiarowania obiektów.

Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem pełnej kolekcji obiektów oraz nad sposobem opisu zasobu w postaci zestandaryzowanych metadanych oraz usług OAI-PMH (Open Archives Initiative – Protocol for Metadata Harvesting). Warto zaznaczyć że metadane posiadać będą bardzo rozbudowaną informację o położeniu geograficznym obiektu, co docelowo umożliwi wizualizację modeli w przestrzeni geograficznej.

Prezentacje NID

Źródło: NID


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
bardzo świetny, ale... ..pliki ważące 20-30mb to spore pliki, ale w momencie gdy czas otwierania i prezentacji modelu jest dłuższy od czasu jego ściągania to coś jest nie tak. dane długo się ładują i brak płynnego obracania modelu. mam wrażenie, że adobe powinien bardziej przyłożyć się do mechanizmu prezentacji 3D, bo lepiej z tym sobie radzą stare przeglądarki VRMLa niż ich najnowsze produkty. Szkoda, że modeli nie podano również w VRML - byłaby jakaś alternatywa. Z drugiej strony modele możnaby lepiej zoptymalizować (może jakaś wersja low-poly?), bo przeglądanie ich na słabszym sprzęcie przypomina katorgę i bardziej denerwuje niż zachwyca.
odpowiedz zgłoś
super! Jaki świetny pomysł! A przykład zastosowania PDF-a jako nośnika informacji 3D i sama wizualizacja ruin po prostu powalająca :) Pozostaje czekać na więcej :)
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS