Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-04-21 | Teledetekcja, Instytucje, Imprezy

Modele 3D polskich zabytków na spotkaniu CARARE

W dniach 6-8 kwietnia w Jaén w Hiszpanii odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu CARARE. Omawiano tam m.in. stan prac nad przygotowaniem modeli 3D do prezentacji w portalu Europeana. Przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa zaprezentowali przykłady modeli zabytków przygotowanych przez Zespół ds. Inwentaryzacji Zabytków.


Ilustracja: Modele 3D polskich zabytków na spotkaniu CARARE

Modele te, szczególnie w przypadku zamku w Dobrej Nowogardzkiej, stanowią próbę połączenia profesjonalnej dokumentacji zabytku z atrakcyjną wizualnie formą prezentacji mającą szczególne znaczenie dla promocji dziedzictwa wśród nieprofesjonalistów. W tym celu model 3D zabytku połączono z opisem zaczerpniętym z kart ewidencyjnych oraz uzupełniono o zdjęcia oraz rysunki planów i przekrojów. Modele NID zaprezentowano podczas posiedzenia komitetu sterującego i oficjalnej kontroli projektu jako najlepszy przykład realizacji celów wyznaczonych w CARARE.

Jak poinformował GEOFORUM.PL kierownik Działu Digitalizacji Zabytków i Muzealiów NID Arkadiusz Kołodziej, przy tworzeniu modeli w dwóch z przypadkach (Dobra Nowogardzka i Lipnica Murowana) został wykorzystany skaning laserowy 3D. W przypadku dokumentacji domu przysłupowego wykorzystano metodę fotogrametryczną. Do obróbki kameralnej, w zależności od metody pozyskania danych, wykorzystano różnego rodzaju oprogramowanie: Rhinoceros+Pointools, Blender (do teksturowania obiektów), Topcon Image Master (jako stacja fotogrametryczna) oraz AutoCAD (do przygotowania dokumentacji CAD).

Atrakcyjne wizualnie modele 3D publikowane są, co istotne, w powszechnie stosowanym standardzie PDF. Zaawansowani użytkownicy mają dostęp do pełnej dokumentacji konserwatorskiej w postaci wyrysów CAD. Co więcej, wykorzystując możliwości oprogramowania Adobe Professional (co najmniej w wersji 9), mogą w sposób interaktywny przygotowywać przekroje obiektów w dowolnie wybranych płaszczyznach oraz wymiarowania obiektów.

Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem pełnej kolekcji obiektów oraz nad sposobem opisu zasobu w postaci zestandaryzowanych metadanych oraz usług OAI-PMH (Open Archives Initiative – Protocol for Metadata Harvesting). Warto zaznaczyć że metadane posiadać będą bardzo rozbudowaną informację o położeniu geograficznym obiektu, co docelowo umożliwi wizualizację modeli w przestrzeni geograficznej.

Prezentacje NID

Źródło: NID


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

bardzo świetny, ale... ..pliki ważące 20-30mb to spore pliki, ale w momencie gdy czas otwierania i prezentacji modelu jest dłuższy od czasu jego ściągania to coś jest nie tak. dane długo się ładują i brak płynnego obracania modelu. mam wrażenie, że adobe powinien bardziej przyłożyć się do mechanizmu prezentacji 3D, bo lepiej z tym sobie radzą stare przeglądarki VRMLa niż ich najnowsze produkty. Szkoda, że modeli nie podano również w VRML - byłaby jakaś alternatywa. Z drugiej strony modele możnaby lepiej zoptymalizować (może jakaś wersja low-poly?), bo przeglądanie ich na słabszym sprzęcie przypomina katorgę i bardziej denerwuje niż zachwyca.
  
super! Jaki świetny pomysł! A przykład zastosowania PDF-a jako nośnika informacji 3D i sama wizualizacja ruin po prostu powalająca :) Pozostaje czekać na więcej :)
  



zobacz też:

Szkolenie INSPIRE w Narodowym Instytucie Dziedzictwa

W dniach 1-2 i 8-9 marca 2011 specjaliści Narodowego Instytutu Dziedzictwa (d. KOBiDZ)...

W drodze do zintegrowanego systemu informacji o zabytkach

W Krajowym Ośrodku Badań i Dokumentacji Zabytków podjęto intensywne prace związane z budową...

Mapy z Biblioteki Narodowej będą udostępnione w internecie

1 maja br. ruszył międzynarodowy projekt „EuropeanaTravel”, dzięki któremu w...

Europeana – portal europejskiego dziedzictwa kulturowego

Rękopisy, książki, fotografie, mapy i arcydzieła europejskiego malarstwa znajdą się w...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
wartość ładunku pojedynczego elektronu wyznaczono dopiero w 1911 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mikołaj Kopernik (1473-1543)

Mikołaj  Kopernik  (1473-1543)
Urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, jego ojciec - Mikołaj był krakowskim kupcem, matka z domu Watzenrode - córką ławnika miejskiego w Toruniu. Po śmierci ojca (1483 r.) rodziną zaopiekował się wuj Kopernika, kanonik włocławski Łukasz...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1906
Udana próba niemieckiego inżyniera Alfreda Maula (1864-1941) sfotografowania powierzchni Ziemi kamerą umieszczoną w rakiecie. Zdjęcie zrobiono z wysokości ok. 800 metrów, kamera opadła na ziemię na spadochronie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama