Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-12-12 | GIS, Prawo, Instytucje

Uwolnią wszystkie dane?

Komisja Europejska proponuje rozszerzenie zakresu dyrektywy ws. ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego.


Ilustracja: Uwolnią wszystkie dane? <br />
fot. Flickr/Neelie Kroes
fot. Flickr/Neelie Kroes

Jako pierwszy etap działań Komisja zapowiedziała otwarcie własnych zasobów za pośrednictwem ogólnodostępnego portalu wiosną 2012. Poza tym mają zostać ustanowione jednakowe warunki dostępu do danych w całej UE oraz przyznane wsparcie w wysokości 100 mln euro na finansowanie badań nad poprawą technologii przetwarzania danych. KE szacuje, że strategia otwartego dostępu do informacji przyniosłaby unijnej gospodarce 40 mld euro rocznie.

Celem tych działań jest pobudzenie przemysłu, który korzysta z technologii informacyjno-komunikacyjnych, np. map, informacji w czasie rzeczywistym na temat ruchu drogowego i pogody, narzędzi służących do porównywania cen itp. Analizy przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej pokazały utrudnienia w dostępie do informacji publicznej. Jeśli chodzi o informacje geograficzne, prawie 80 proc. respondentów stwierdziło, że nie mogli z nich w pełni korzystać.

Jednak udostępnienie danych do ponownego wykorzystania w całej UE to na razie jedynie propozycje. Wiceprzewodnicząca KE Neelie Kroes (na fot.) apelowała do organów administracji publicznej w krajach UE, aby już teraz udostępniali informacje: „Wykorzystajcie te ramy, aby dołączyć do innych przedsiębiorczych przywódców, którzy już czerpią zyski z przyjęcia modelu otwartego dostępu do danych. Podatnicy już zapłacili za te informacje, musimy przynajmniej zwrócić je tym, którzy chcą z nich korzystać w nowy sposób, pomagając obywatelom w tworzeniu miejsc pracy i stymulowaniu wzrostu gospodarczego.”

Komisja proponuje uaktualnienie dyrektywy z 2003 roku w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego poprzez:
• wprowadzenie ogólnej zasady, zgodnie z którą wszystkie dokumenty udostępniane przez organy sektora publicznego mogą być ponownie wykorzystane do dowolnych celów: komercyjnych lub niekomercyjnych, chyba że są one zabezpieczone prawami autorskimi osób trzecich;
• wprowadzenie zasady, że organy publiczne nie będą mogły pobierać opłat wyższych od kosztów wynikających z realizacji poszczególnych wniosków o przekazanie informacji (są to nieznaczne koszty); co w praktyce będzie oznaczało, że większość danych będzie oferowana bezpłatnie lub za niewielką opłatą, za wyjątkiem należycie uzasadnionych przypadków;
• wprowadzenie obowiązku udostępniania danych w powszechnie stosowanych, nadających się do odczytu maszynowego formatach, w celu zapewnienia możliwości skutecznego ponownego wykorzystywania danych;
• wprowadzenie nadzoru regulacyjnego w celu egzekwowania tych zasad;
• znaczne rozszerzenie zakresu dyrektywy, aby po raz pierwszy obejmował on również biblioteki, muzea i archiwa.

Strona internetowa KE dotycząca otwartego dostępu do danych

Źródło: KE


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@PJ To oświeć mnie gdzie znajdę te informacje, że w ZSRR było za darmo i wszystko udostępnione obywatelom. O niczym nie zapomniałem, to są tylko twoje urojenia. I niby co ma wyjść z tego porównywania procedur - że otwarcie danych jest złe? Co ma jedno z drugim? To właśnie dzięki takiemu otwarciu istnieje szansa na uproszczenie obecnej niejasnej i zagmatwanej sytuacji np. z danymi Geoportalu, bo teraz są, ale nie wiadomo jak z nich skorzystać. I czytam to co napisałeś, ale widzę tam głównie tani protekcjonalizm (to wysyłanie do szkoły, a teraz do piaskownicy), a nie argumenty za/przeciw odnoszące się do zagadnienia.
  
:) Zdziwiony, swoją ignorancję pokrywasz miernym dowcipem. Skoro już wiesz że to zsrr rozpadł się dwadzieścia lat temu, to poszukaj więcej informacji o tym kraju. Zapomniałeś też dopisać białoruś jako miejsce w które chciałbyś mnie wysłać. Przeczytaj też dokładnie notkę którą komentujemy, porównaj też procedury urzędowe w usa i np we francji. Przeczytaj też uważnie to co ja napisałem i jeszcze raz swoje wątpliwe mądrości. Czytasz wybiórczo, argumentujesz swoje wypowiedzi jak chłopaczek z piaskownicy i tam też jest woje miejsce.
  
Miasto Poznań Raz jeszcze - poprzedni wpis został ograniczony. W Polsce jest to możliwe. W Poznaniu już jakiś czas temu udostępniono pewien zbiór danych i zorganizowano hackaton. Dane i opis dostępne są na stronie www.poznan.pl/api
  
Miasto Poznań W Polsce jest to możliwe. W Poznaniu już jakiś czas temu udostępniono pewien zbiór danych i zorganizowano hackaton - http://www.poznan.pl/mim/public/msp/news.html?co=print
  
@PJ Nie będę wracał do szkoły i wiem jaki kraj się rozpadł. Problem w tym, że twoje porównanie(?) jest całkowicie nietrafione i wyciągnięte z dolnej części pleców. To nie był kraj w którym wszystko było za darmo, a już na pewno nie kraj, w którym istniał otwarty dostęp do danych. W ogóle porównywanie UE do ZSRR to świetny test na wykrycie korwinistów i ignorantów. Może sam się przenieś do Somalii, skoro tak ci się nie podoba ten "rozrost kontroli" - tam będziesz miał wolność. W ogóle to gratuluję znajomości historii USA i ich sukcesu gospodarczego oraz przeczytania projektu dyrektywy (bo przecież przeczytałeś skoro znalazłeś tam to "ukrywanie"?).
  
uprośćmy prawo ! Wiecie ile będzie kosztować maszyna urzędnicza czuwająca nad prawidłowym rozdawnictwem danych (na początek 100 mln euro na same badanie, patrząc na inne projekty będzie kilka razy więcej). Ja mogę zapłacić za mapę, czy wypis z EG, ale nie chcę nosić z urzędu do urzędu zadrukowanych i podstemplowanych kartek. Interesuje mnie szybkie załatwienie sprawy np. chcę budować dom składam projekt i wniosek o pozwolenie na budowę i tylko tyle. Cała reszta jest już w różnych urzędach (wypis z planu, z eg, rodzaj własności) nie chcę i teoretycznie nie muszę tego przynosić. Ważne jest uproszczenie procedur i wyrzucenie wielu zbędnych przepisów, a nie czy coś jest za darmo czy nie. Rozwój USA nie polega na tym że dostęp do mapy mają za darmo w internecie, ale to że mają proste przepisy. To co jest w tej dyrektywie to ukrywanie prawdziwego problemu jakim jest rozrost kontroli, gospodarka sterowana dyrektywami). Kolego Zdziwiony jeśli nie wiesz jaki kraj rozpadł się 20 lat temu wróć na szkoły.
  
Czy Pani Orlińska dokładnie przeczytała? A z geoportal.gov.pl też wszyscy widzieli? W USA i UK już dawno doszli do wniosku, że uwolnienie danych to kop dla gospodarki (w zasadzie w USA zawsze tak było)...
  
@PJ To USA rozpadły się dwadzieścia lat temu? No patrz, a ja żyłem w nieświadomości...
  
już raz zapłaciliśmy Przecież te dane już zostały przez nas zapłacone, stworzone je z naszych podtaków, utrzymujemy je z naszych podatków więc powinny być wolne
  
wszystko za free Kolejne mrzonki w opakowaniu demagogii płynące z Komisji europejskiej. Informacja kosztuje i tego nie zmieni żadna dyrektywa. Utworzenie, przetwarzanie, przechowywanie i cały mechanizm publikacji kosztuje i to sporo. Kraj w którym wszystko miało być za darmo rozpadł się dwadzieścia lat temu. Żeby było coś za darmo to ktoś musi za to zapłacić. Oczywiście solidarnie zapłacimy my wszyscy poprzez podwyższenie podatków.
  
U nas? U nas tez uwlnią, ale odpłatnie. A z ceną i rozumem to się nie pozbieramy. No bo kto to słyszał, żeby na danych "ośrodka" zarabiał ktoś inny :-)))
  
Nie uwierzę Jak nie zobaczę na własne oczy to nie uwierzę, że to w Polsce będzie możliwe
  



zobacz też:

Informacja publiczna w repozytorium

W ubiegłym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy z 6 września 2001 r. o...

Informacje geograficzne za opłatą

Rząd przyjął na wczorajszym (17 maja) posiedzeniu założenia do nowelizacji przepisów regulujących ponowne...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
relacyjny model bazy danych opracował brytyjski informatyk Edgar Frank Codd pracujący dla IBM?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Aleksander Płatek (1924-1996)

Aleksander  Płatek  (1924-1996)
Urodził się 26 lutego 1924 roku w Wysocicach w województwie krakowskim. W czasie wojny uczęszczał do Szkoły Górniczo-Hutniczo-Mierniczej na krakowskich Krzemionkach, którą ukończył w 1945 roku z tytułem technika mierniczego. Rok później zdał egzamin...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1320
W chińskim dziele "Kuang Yu Tu" ukazują się mapy Chin i Azji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2