wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-18| Prawo

Informacje geograficzne za opłatą

Rząd przyjął na wczorajszym (17 maja) posiedzeniu założenia do nowelizacji przepisów regulujących ponowne wykorzystanie informacji publicznej, m.in. danych geograficznych.


Informacje geograficzne za opłatą

Nowelizacja wprowadzi na grunt prawa krajowego unijną dyrektywę 2003/98/WE (ws. ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego), choć długo po ustalonym terminie (powinna być wdrożona w 2005 r.). Według założeń przygotowanych przez MSWiA, wszystkie informacje opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, które nie zostaną zastrzeżone, będą mogły być ponownie wykorzystane bez jakichkolwiek warunków. Natomiast firma, której dane zostaną udostępnione w sposób warunkowy, będzie musiała przestrzegać określonych przez organy publiczne zastrzeżeń. Urzędnicy będą mogli także opracować zbiór standardowych warunków udostępniania całych grup informacji. Ponadto powstanie repozytorium katalogujące informacje udostępniane do ponownego wykorzystania.

Projekt nowelizacji ma ujednolicić procedury przekazywania informacji publicznej, a więc np.: map, zdjęć lotniczych i satelitarnych, danych ewidencyjnych i statystycznych. Ich przyjęcie oznacza np., że firma wykorzystująca w celach komercyjnych urzędowe dane geograficzne (chociażby informacje o utrudnieniach w ruchu) w urządzeniach do nawigacji GPS, uiści za te informacje stosowną opłatę.

Sejm ma zatwierdzić przepisy jeszcze w tej kadencji, choć może być to trudne, gdyż od założeń do przyjęcia przepisów długa droga.

BS


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
To nie jest cywilizowany kraj Wszedzie na świecie dzialania idą w kierunku odwrotnym.
odpowiedz zgłoś
skąd to zdziwienie? Komuś kto jeszcze wierzy temu rządowi, polecam mocno puknąć się w głowę. Ich jedynym zadaniem jest orżnąć ludzi z pieniędzy.
odpowiedz zgłoś
Kontrast Ciekawy kontrast z wypowiedziami Premiera. Z jednej strony widać, że nowelizacja nie przynosi żadnego dostępu w warunkach udostępnienia geoinformacji, z drugiej pan premier mówi "Coś, co powstaje za pieniądze publiczne, jest własnością publiczną" według artykułu http://prawo.vagla.pl/node/9433
odpowiedz zgłoś
@#$% chcą nas cofnąć do epoki kamienia łupanego. A benzyna po 5 zł
odpowiedz zgłoś
Nieźle Dobre prowo... oh wait, chciałem napisać prawo.
odpowiedz zgłoś
ciekawe przekonamy sie czy te zasady beda dzialac rowniez w obie strony - tzn. firma, ktora pozyska dane na wlasny koszt i zgodnie z przepisami posowieckich przepisow przekaze dane do zasobu po pierwsze nie bedzie musiala za to placic, po drugie bedzie pobierac oplaty w przypadku gdy administracja i firmy trzecie beda korzystac z tych danych. A moze znowu zapomni sie o czym co sie nazywa wlasnoscia i bedzie jak jest?
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS