wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-22| Prawo

Ustawa o dostępie do informacji publicznej do nowelizacji

Maciej Groń z Departamentu Informatyzacji MSWiA zapowiedział, że już w styczniu 2011 roku do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy z 2001 roku o dostępie do informacji publicznej. Akt będzie regulować m.in. korzystanie z publicznych danych przestrzennych.


Ustawa o dostępie do informacji publicznej do nowelizacji <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Nowelizacja będzie implementować na grunt krajowy unijną dyrektywę ws. ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Jak szacują europejscy urzędnicy, rynek wykorzystujący tego typu dane wart jest obecnie 27 mld euro.

Projekt nowelizacji ma przede wszystkim ujednolicić procedury przekazywania informacji publicznej, a więc np.: map, zdjęć lotniczych i satelitarnych, przepisów prawnych czy danych ewidencyjnych i statystycznych. Organy publiczne będą mogły udostępniać te informacje zarówno bezwarunkowo, jak i pod pewnymi warunkami. Jeśli zdecydują się na tę drugą opcję, będą mogły skorzystać z wzoru standardowych warunków, które MSWiA określi w odrębnym rozporządzeniu.

Projekt zakłada także, że podstawowym nośnikiem informacji publicznej będzie BIP. Zamieszczone tam dane będą objęte domniemaniem możliwości bezwarunkowego wykorzystania, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków.

Instytucje będą mogły udostępniać informację publiczną również za opłatą. MSWiA chce jednak, by wpływy z tego tytułu miały zapewnić wyłącznie zwrot kosztów wytworzenia danych, a nie zysk. Maciej Groń zapowiada także, że ustawa zakaże zawierania umów na wykorzystanie informacji publicznej na wyłączność.

Źródło: PAP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS