wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-02| Mapy, Imprezy

Z biegiem Wisły i Niemna - zaproszenie na wystawę map

Kolekcję map z okresu XVI-XIX wieku będzie można podziwiać na wystawie organizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Nosi ona tytuł „Z biegiem Wisły i Niemna. Historyczne mapy i widoki miast Prus Wschodnich, Zachodnich, Polski oraz krajów bałtyjskich”.


Z biegiem Wisły i Niemna - zaproszenie na wystawę map

Na wystawie będzie można podziwiać łącznie 60 map Prus Wschodnich i Zachodnich oraz Polski i Litwy, jak też widoki niektórych miast, m.in.: Gdańska, Elbląga, Braniewa, Królewca. Trzonem prezentowanej kolekcji jest zbiór Hansa-Joachima Schachta (1927-96) pochodzącego z Biskupca w powiecie reszelskim. W 2006 r. zbiór został przekazany przez jego rodzinę Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen.

Ekspzycję tworzą m.in. mapy Prus Heinricha Zella, Abrahama Orteliusa, Caspara Hennebergera, Gerarda Mercatora, Jodocusa Hondiusa, Matthäusa Meriana, Johanna Baptisty Homanna, Mathäusa Seuttera, Johanna Friedricha Enderscha, czy Friedricha Leopolda von Schroettera. Natomiast autorami pięknych wielkoformatowych map dawnej Rzeczypospolitej i Litwy są m.in.: C.F. Delamarche, Johannes Janssonius, Nicolas Sanson d’Abbevile, Hubert Jaillot, Guillaume Delisle, Tobias Mayer, Johann Baptista Homann i Tobias Conrad Lotter. Umożliwiają one prześledzenie dawnych granic państwowych, jednostek administracyjnych, informują o systemie wodnym, szlakach komunikacyjnych, warunkach terenowych, ale też o stanie zabudowy miast i ich okolicy. Są wreszcie – jak informuje muzeum – pięknie zdobionymi i wykonanymi dziełami sztuki.

Wystawa została przygotowana w wersji polsko-niemieckiej, a mapy wyposażone zostały w krótkie opisy naświatlające historyczno-kulturowe znaczenie poszczególnych eksponatów. Ich autorem jest dr Eckhard Jäger z Lüneburga, autor klasycznej już dziś publikacji „Prussia-Karten”. Podobnie opracowany został katalog wystawy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen oraz Muzeum Prus Zachodnich w Münster-Wolbeck.

Wystawa zostanie otwarta w najbliższą sobotę (3 grudnia) w Ratuszu Głównego Miasta. Będzie ją można oglądać do 22 stycznia 2012 r.

Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS