wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-14| GIS, Software, Imprezy

O nowościach na Bentley Forum 2011

Na zorganizowanej dziś (14 listopada) w Warszawie konferencji Bentley Forum mowa była m.in. o licznych zmianach w oprogramowaniu Bentley Systems, które zostaną udostępnione wraz z aktualizacją SELECTseries3.


O nowościach na Bentley Forum 2011
We flagowym produkcie tej amerykańskiej korporacji, czyli MicroStation, udoskonalone zostaną narzędzia do modelowania, wizualizacji, wymiany danych oraz administrowania. Pierwsze zadanie ułatwią tzw. Generative Components, które znacznie uproszczą przygotowywanie różnych wariantów projektu – np. zmiana wysokości budynku wymagać będzie wyłącznie wpisania tej wartości w odpowiedniej rubryce. Interoperacyjność MicroStation poprawi obsługa plików DWG 2012, JT, IFC, FBX oraz lepszy odczyt rozszerzenia Esri SHP. Znacznie ulepszoną będą także narzędzia do wizualizacji. Zostaną rozbudowane m.in. o szybki podgląd wizualizacji w silniku Luxology, łatwiejsze generowanie animacji ruchu drogowego czy drogowych znaków pionowych. Spore zmiany zajdą także w obsłudze numerycznych modeli terenu. W poprawionym MicroStation możliwe będzie nie tylko lepsze wizualizowane NMT, lecz również wykonywanie na ich podstawie analiz przestrzennych (np. map ekspozycji czy zacienienia). Łatwiejsze ma stać się także administrowanie programem. Jedną ze zmian będzie m.in. automatyczne instalowanie aktualizacji zaraz po jej opublikowaniu w sieci. Czynność ta będzie prostsza także dla licencji wielostanowiskowych. MicroStation V8i SELECTseries3 ma być dostępne jeszcze w tym roku.

Zmiany zajdą także w geoprzestrzennym pakiecie Bentley Map. Poza udoskonaleniami z MicroStation aplikacje tej serii zostaną rozbudowane m.in. o: narzędzia do wizualizacji, klasyfikacji czy eksportu chmur punktów, obsługę usług Web Feature Service (WFS) oraz danych w formatach CityGML i baz MS SQL Spatial Server, a także technologię DDA umożliwiającą sprawną pracę na danych z wielu źródeł. Nowy Bentley Map wejdzie do sprzedaży w lutym 2012 roku.

Sporo miejsca poświęcono także możliwościom aktualnych wersji aplikacji (tj. SELECTseries2), w tym oprogramowaniu ProjectWise do zarządzania danymi w projektach inżynierskich. Jak przekonywał Juan Torres z centrali Bentleya, dla średniej wielkości firmy (zatrudniającej około 50 osób) koszt wdrożenia i dwuletniego utrzymania wynosi około 90 tys. euro, podczas gdy oszczędności wynikającego z wykorzystana ProjectWise mogą sięgnąć nawet 260 tys. euro (po roku użytkowania).

Na Bentley Forum mowa była także o Power Civil for Poland – nowej aplikacji Bentleya w polskiej wersji językowej. W uproszczeniu jest to połączenie programów MicrtoStation, Bentley Map i InRoads. Jednym z jego ciekawszych narzędzi jest Data Acquisition, dzięki któremu można szybko zaimportować dane geodezyjne z różnych urządzeń i wygenerować na ich podstawie numeryczny model terenu.

Do Warszawy na Bentley Forum przybyła ponad setka gości reprezentujących firmy i instytucje z różnych regionów Polski. Impreza jest kontynuacją spotkań Bentley GeoDay, które zainicjowano dwa lata temu. Tegoroczna konferencja różniła się od poprzednich m.in. zorganizowaniem dwóch równoległych sesji referatowych dla branż geoinżynieryjnej/wodnej oraz transportowej.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS