|2009-11-04|
Geodezja, GIS, Firma, Software, Instytucje
Bentley GeoDay 2009: praktycznie o rozwiązaniach geoprzestrzennych
Około 50 przedstawicieli firm inżynieryjnych, uczelni i urzędów z różnych części Polski wzięło dzisiaj (4 listopada) udział w odbywającej się w Warszawie imprezie Bentley GeoDay. Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko zapoznać się z możliwościami programów geoprzestrzennych Bentley Systems, lecz także poznać przykłady jego wykorzystania w krajowych projektach.
Obserwując wystąpienia producentów i dystrybutorów aplikacji GIS-owych, można dostrzec, że coraz więcej uwagi poświęcają oni programom sieciowym. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji Bentley GeoDay, gdzie większość czasu przeznaczono na prezentację produktów webowych i serwerowych. Zalety dwóch z nich – Geospatial Server i Geo Web Publisher – omówił Dariusz Strzelczyk z Bentley Systems Polska. Pierwsza z aplikacji to program typu GIS-serwer przeznaczony do zarządzania i udostępniania dużych zbiorów danych przestrzennych. Wśród jej głównych zalet wymienić można nie tylko intuicyjny interfejs, lecz również możliwość obsługiwania danych zapisanych w wielu formatach i pochodzących z różnych programów – nie tylko firmy Bentley Systems, lecz również ESRI, Autodesk czy nawet z pakietu MS Office. Geo Web Publisher to z kolei produkt typu Web-GIS służący nie tylko do publikowania danych w środowisku przeglądarki internetowej, lecz również za pośrednictwem standardów WMS i WFS. Uczestnicy Bentley GeoDay mogli „krok po kroku” przekonać się, że opracowanie średnio złożonego geoportalu nie jest bynajmniej rzeczą skomplikowaną. Poza aplikacjami sieciowymi tematem spotkania była również aktualizacja Select Series 1 pakietu V8i. Krzysztof Trzaskulski omówił narzędzia, o jakie wzbogaciła ona programy geoprzestrzenne Bentley Map, Power Map, Descartes oraz MicroStation (szerzej na ten temat w listopadowym numerze GEODETY w dodatku „Bentley Geomagazyn”).
Dystrybutorzy oprogramowania mogą długo wymieniać liczne zalety swoich produktów, nic jednak nie przekona potencjalnego klienta tak, jak możliwość wysłuchania osób, które same sprawdziły, ile warta jest dana aplikacja w praktyce. Podczas Bentley GeoDay zaplanowano trzy tego typu wystąpienia. O przydatności aplikacji Power Map i Geospatial Administrator przy tworzeniu narzędzia do ewidencjonowania danych o sieci wodociągowej w Łaziskach opowiadał Jerzy Majewski z firmy SYSKOM. Piotr Wyroślak z SHH Sp. z o.o. zaprezentował z kolei opracowaną na bazie oprogramowania Bentleya prostą, choć funkcjonalną aplikację desktopową do przeglądania danych wektorowych i ortofotomap. Jak podkreślił, wiele samorządów nadal nie stać na profesjonalne oprogramowanie GIS. Dla miejscowości takich jak Świdnica, która użytkuje program firmy SHH, jest to dla urzędników jedyne narzędzie do efektywnej pracy na danych przestrzennych.
O nominowanym do nagrody „Be Inspired” projekcie firmy Biatel SA oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie opowiadał Tomasz Wójcik z MPGK (fot.). Celem przedsięwzięcia było opracowanie systemu modelowania i monitoringu infrastruktury wodociągowej w Chełmie przy wykorzystaniu oprogramowania Bentley WaterCAD. Gotowe już rozwiązanie potrafi m.in. przewidzieć rozprzestrzenianie się zanieczyszczonej wody, a także skutecznie zatrzymać ten proces. Podczas swoich wystąpień klienci Bentley Systems nie ukrywali, że oprogramowanie tej marki było poważnym wydatkiem w ich budżecie. Zgodnie podkreślili jednak, że zakupu nie żałują.
Jerzy Królikowski
|