Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-11-09 | GIS, Software, Imprezy

Inspirujące projekty wybrane

O nagrody Bentleya – BeInspired walczyło w tym roku w 20 kategoriach 260 projektów z 42 krajów. Wczoraj (9 listopada) poznaliśmy ich laureatów. Wśród nich nie zabrakło przedsięwzięć związanych z geodezją.


Ilustracja: Inspirujące projekty wybrane
W najbardziej geoprzestrzennej kategorii, „Administracja”, zwyciężył system informacji geograficznej dla wybudowanego w 2008 roku portu w Helsinkach. Powstał on w półtora roku kosztem 700 tys. dolarów. Za pośrednictwem rozwiązań desktopowych i sieciowych Bentleya udostępnia on 70 specjalistom z różnych dziedzin szczegółowe dane przestrzenne w formacie DWG. Dzięki zastosowaniu oprogramowania ProjectWise mogą oni pobierać i modyfikować pliki, ale także śledzić historię ich zmian.

Port w Helskinkach pokonał projekty: modernizacji katastru w meksykańskim mieście Metepec oraz budowy trójwymiarowego modelu australijskiego miasta Newcastle. Pierwszy – poprzez budowę cyfrowego systemu oferującego aktualne dane o gruntach i ich cenach – zwiększył przychody ratusza z tytułu podatku katastralnego o 22% już w pierwszym roku funkcjonowania. Drugi projekt polegał na wykonaniu modelu 3D dla centrum Newcastle. Opracowanie wyróżnia to, że uwzględnienia nie tylko budynki, ale także elementy infrastruktury podziemnej – uzbrojenia terenu, a nawet głębinowych kopalni węgla. Co ciekawe, digitalizacja niektórych kopalń bazowała na mapach sprzed ponad stu lat. Mimo iż stare wyrobiska nie są już użytkowane, mogą stanowić zagrożenie dla miejskiej infrastruktury.

W kategorii „Procesy produkcyjne” zwyciężył niezwykle pracochłonny projekt z Kataru. Jego wykonawca (krajowa agencja odpowiedzialna za wydobycie ropy) musiał wykonać szczegółową inwentaryzację czterech instalacji naftowych, gdyż istniejąca dokumentacja papierowa okazała się nieaktualna i wybrakowana. Na potrzeby pomiarów wykonano aż 4280 skanów i 18 tys. zdjęć panoramicznych, a ponadto uzupełniono je o dane z blisko 0,5 mln rysunków 2D sprzed nawet kilkudziesięciu lat! Inwentaryzacja kosztowała blisko 19 mln dolarów i zdaniem jej wykonawców była największym tego typu projektem w branży naftowej. Wkrótce rekord ten zostanie jednak pobity, bo ci sami wykonawcy przeprowadzą pomiar pozostałych katarskich instalacji wydobywczych. Szacują, że będzie to wymagać wykonania nawet 11 tys. skanów.

W kategorii „Multimedia” nagrodę przyznano amerykańskiej firmie i-TEN Associates za opracowanie technologii generowania w MicroStation animacji na podstawie chmur punktów ze skanowania laserowego uzupełnionych dokumentacją fotograficzną. Opracowanie pojedynczej animacji wymagało wykonania przeciętnie 70 skanów, z których każdy zajmował na dysku około 700 MB.

W kategorii „Innowacja w wodociągach” zwyciężył projekt systemu informacji geograficznej dla przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji w tureckim mieście Izmir. Jego opracowanie kosztowało 470 tys. dolarów, ale przyczyniło się do zmniejszenia kosztów zatrudnienia w firmie o 20%.

Jedną z trzech nagród specjalnych otrzymał natomiast projekt budowy wirtualnego urzędu katastralnego w jednym z największych miast świata, czyli Meksyku. Na jego potrzeby wykonano blisko 8 tys. zdjęć lotniczych, zbudowano model 3D miasta oraz przeprowadzono około 2 mln inspekcji terenowych. Większość prac wykonano w oprogramowaniu Bentley Map.

Wśród finalistów warto także wymienić projekt japońskiej firmy Kokusai Kogyo. Po katastrofalnym tsunami, które w marcu tego roku nawiedziło wyspę Honsiu, spółka z własnej inicjatywy wyruszyła na zniszczone tereny, by swoim mobilnym (MLS) i lotniczym (ALS) systemem skanowania szczegółowo zinwentaryzować zniszczenia. Dzięki technologii MMS możliwe było precyzyjne odnalezienie pęknięć na drogach. ALS pomógł zaś lepiej ocenić zniszczenia zabudowy. Łącznie w ramach projektu pomierzono obszar o powierzchni ponad 350 km kw., a zebrane dane zajęły ponad 80 GB (fot. powyżej).

Warto dodać, że wśród pozostałych laureatów i finalistów znalazły się jedne z największych przedsięwzięć inżynieryjnych świata – np. rozbudowa Kanału Panamskiego (kategoria „Geoinżynieria”), a także budowa magistrali kolejowej pod Londynem („Zarządzenie informacją o infrastrukturze”) czy obwodnicy Zapory Hoovera („Mosty”).

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

projekty To duży błąd że nie było kategorii "Microstation Cepeliada". Nasze firmy miałby wtedy szansę na duży sukces. Skuteczna eksploatacja jeszcze Microstation SE z 1996 roku, rozwijanie za duże pieniądze aplikacje w Visual Basic 6.0 (z 1999 roku) zostałoby na pewno docenione ... Ale bentley ma jeszcze szansę ustanowić tą konkurencję a nasze firmy też mają szansę - podobno Microstation SE działa pod Windows 8!
  



zobacz też:

Wojsko kupiło oprogramowanie Bentleya

Jednostka Wojskowa nr 4226 (reprezentowana przez Agencję Mienia Wojskowego) w Warszawie udzieliła firmie...

Otwórz chmurę na iPadzie

Podczas konferencji BeInspired (Amsterdam, 8-9 listopada) firma Bentley Systems zaprezentowała aplikację umożliwiającą...

Bentley stawia na skanowanie

Podczas rozpoczętej dziś (8 listopada) w Amsterdamie konferencji BeInspired firma Bentley Systems ogłosiła zakup spółki...

Oracle nagradza Bentleya

Firma Bentley Systems w uznaniu za wieloletnie wspieranie rozwiązań Oracle Spatial w swoim oprogramowaniu przestrzennym...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1602 roku przez Warszawę przetoczył się orkan, w 1603 most na Wiśle zniszczyła kra, a w 1607 spora część miasta spłonęła?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bronisław Dzikiewicz (1899-1978)

Bronisław  Dzikiewicz (1899-1978)
Urodził się 20 stycznia 1899 roku w Żyrardowie, gdzie pobierał pierwsze nauki. Wybuch I wojny światowej przerwał edukację i rzucił go w rejon Doniecka. W 1918 roku powrócił do Polski, wkrótce został powołany w szeregi Wojska Polskiego...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1696
Marszałek Sebastien le Prestre de Vauban (1633-1707) wprowadza w armii francuskiej funkcje inżynierów-geografów, odpowiedzialnych za zabezpieczenie armii w dane geograficzne. Korpus geograficzny wykonywał mapy topograficzne, plany fortyfikacji itp.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2