Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-08| GIS, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Dyskutują o IIP w Warszawie

W Bibliotece Narodowej trwa XXI konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej (7-9 listopada) pod hasłem „Informacja przestrzenna dla Polski i Europy”.


Dyskutują o IIP w Warszawie
Usługi INSPIRE będą wykorzystywane w wielu sektorach, mogą doprowadzić do rewizji standardów ISO i OGC, a także staną się podstawą dla usług typu e-urząd w poszczególnych krajach Unii Europejskiej – mówił w wykładzie inauguracyjnym przedstawiciel Wspólnotowego Centrum Badawczego (JRC) Alessandro Annoni. Dyrektywa ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej w UE wpisuje się także w unijny plan informatyzacji, czyli tzw. Europejską Agendę Cyfrową.

W ramach sesji inauguracyjnej główny geodeta kraju Jolanta Orlińska omówiła prowadzone w GUGiK prace związane z budową IIP. Strategiczne podejście do harmonizacji IIP przedstawił dyrektor IGiK dr Marek Baranowski, a testowanie roboczych wersji specyfikacji danych II i III aneksu INSPIRE zaprezentował dr Janusz Michalak. Podkreślił, że m.in. ze względu na stopień skomplikowania potrzebny jest jeszcze drugi cykl prac nad tymi specyfikacjami. Dr Michalak poprowadzi również warsztaty nt. modeli danych przestrzennych w UML i ich transformacji do schematów GML i struktur baz danych. W programie przewidziano też warsztaty dotyczące wolnego i otwartego oprogramowania.

Już na sesji otwarcia prezes PTIP profesor Jerzy Gaździcki przedstawił uczestnikom dwa konkretne postulaty, które mogą stać się wnioskami z konferencji: • utworzenia Zespołu Porozumiewawczego SIP, w skład którego weszliby przedstawiciele marszałków województw; zespół taki współpracowałby z GGK i Radą IIP, a także • zapewnienia przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego udziału samorządów, zwłaszcza wojewódzkich, w Radzie IIP (po roku działania Rady Komisja tego nie zrobiła).

Pierwszy po sesji inauguracyjnej cykl referatów dotyczył współpracy międzyregionalnej w ramach polskiej IIP. Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski zaznaczył, że standardy powinny zostać opracowane nie tylko dla poziomu krajowego, ale także regionalnego. Przedstawił też projekty prowadzone w ramach mazowieckiego SIP-u, m.in. bazy wiedzy o Mazowszu. Przykłady regionalnej IIP zaprezentowali również przedstawiciele innych urzędów. Wojewódzka Baza Ochrony Gruntów Rolnych w Dolnośląskiem pozwala na monitoring zmian użytkowania gruntów. Z kolei małopolska IIP wykorzystywana jest w projektach, takich jak monitoring karetek czy system dla GOPR, co umożliwia usprawnienie pracy służb ratowniczych.

W ramach konferencji zaplanowano również dziewięć sesji tematycznych poświęconych wykorzystaniu informacji przestrzennej w różnych dziedzinach np. ochronie środowiska czy geologii, a także m.in. bazom danych czy zarządzaniu IIP.

Barbara Stefańska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS