wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-08| GIS, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Dyskutują o IIP w Warszawie

W Bibliotece Narodowej trwa XXI konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej (7-9 listopada) pod hasłem „Informacja przestrzenna dla Polski i Europy”.


Dyskutują o IIP w Warszawie
Usługi INSPIRE będą wykorzystywane w wielu sektorach, mogą doprowadzić do rewizji standardów ISO i OGC, a także staną się podstawą dla usług typu e-urząd w poszczególnych krajach Unii Europejskiej – mówił w wykładzie inauguracyjnym przedstawiciel Wspólnotowego Centrum Badawczego (JRC) Alessandro Annoni. Dyrektywa ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej w UE wpisuje się także w unijny plan informatyzacji, czyli tzw. Europejską Agendę Cyfrową.

W ramach sesji inauguracyjnej główny geodeta kraju Jolanta Orlińska omówiła prowadzone w GUGiK prace związane z budową IIP. Strategiczne podejście do harmonizacji IIP przedstawił dyrektor IGiK dr Marek Baranowski, a testowanie roboczych wersji specyfikacji danych II i III aneksu INSPIRE zaprezentował dr Janusz Michalak. Podkreślił, że m.in. ze względu na stopień skomplikowania potrzebny jest jeszcze drugi cykl prac nad tymi specyfikacjami. Dr Michalak poprowadzi również warsztaty nt. modeli danych przestrzennych w UML i ich transformacji do schematów GML i struktur baz danych. W programie przewidziano też warsztaty dotyczące wolnego i otwartego oprogramowania.

Już na sesji otwarcia prezes PTIP profesor Jerzy Gaździcki przedstawił uczestnikom dwa konkretne postulaty, które mogą stać się wnioskami z konferencji: • utworzenia Zespołu Porozumiewawczego SIP, w skład którego weszliby przedstawiciele marszałków województw; zespół taki współpracowałby z GGK i Radą IIP, a także • zapewnienia przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego udziału samorządów, zwłaszcza wojewódzkich, w Radzie IIP (po roku działania Rady Komisja tego nie zrobiła).

Pierwszy po sesji inauguracyjnej cykl referatów dotyczył współpracy międzyregionalnej w ramach polskiej IIP. Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski zaznaczył, że standardy powinny zostać opracowane nie tylko dla poziomu krajowego, ale także regionalnego. Przedstawił też projekty prowadzone w ramach mazowieckiego SIP-u, m.in. bazy wiedzy o Mazowszu. Przykłady regionalnej IIP zaprezentowali również przedstawiciele innych urzędów. Wojewódzka Baza Ochrony Gruntów Rolnych w Dolnośląskiem pozwala na monitoring zmian użytkowania gruntów. Z kolei małopolska IIP wykorzystywana jest w projektach, takich jak monitoring karetek czy system dla GOPR, co umożliwia usprawnienie pracy służb ratowniczych.

W ramach konferencji zaplanowano również dziewięć sesji tematycznych poświęconych wykorzystaniu informacji przestrzennej w różnych dziedzinach np. ochronie środowiska czy geologii, a także m.in. bazom danych czy zarządzaniu IIP.

Barbara Stefańska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS