Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-10-06 | Geodezja, Prawo, Instytucje

Zebranie Rady IIP

W siedzibie MSWiA odbyło się (5 października) posiedzenie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. W czasie spotkania przedstawiono projekt strategii harmonizacji zbiorów danych przestrzennych i testowanie projektów specyfikacji danych.


Ilustracja: Zebranie Rady IIP

Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska omówiła pokrótce cele harmonizacji zbiorów danych i interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych oraz stan prac nad rozporządzeniami do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Większość aktów wykonawczych jest już po uzgodnieniach międzyresortowych, konsultacjach społecznych i była przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W uzgodnieniach międzyresortowych są jeszcze rozporządzenia o bazie obiektów topograficznych oraz o zintegrowanym systemie informacji o nieruchomościach, natomiast na opinię KWRiST czeka projekt rozporządzenia dotyczącego GESUT. Z kolei na etapie rozpatrywania uwag zgłoszonych w fazie konsultacji jest rozporządzenie dotyczące systemu odniesień przestrzennych.

Dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii dr Marek Baranowski omówił strategię harmonizacji w ramach tworzenia infrastruktury informacji przestrzennej. Z przeprowadzonych analiz wynika, że mocnymi stronami budowy infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce są: uchwalenie ustawy o IIP, zidentyfikowanie źródłowych zbiorów danych dla poszczególnych tematów (wymienionych w załączniku do dyrektywy INSPIRE), zapewnienie finansowania wdrożeń i prowadzenie szkoleń pracowników administracji publicznej.
Słabymi punktami są natomiast: brak przepisów wykonawczych, nieokreślenie terminów realizacji większości zadań, nikły wpływ organów wiodących na instytucje dysponujące zbiorami danych, brak procedur związanych z integracją i harmonizacją oraz kontrolą jakości. Zagrożeniami dla procesu harmonizacji, i tym samym wdrażania IIP, są m.in.: krótki czas realizacji, słaba wiedza na temat harmonizacji wśród urzędników, znajomość tej tematyki tylko przez wąską grupę specjalistów, duża liczba nieskoordynowanych inicjatyw administracji publicznej, brak zapewnienia finansowania w perspektywie do 2019 roku.

Dr Baranowski przedstawił także przykłady zadań dla organów wiodących w I grupie tematycznej (takim jest m.in. GUGiK), które są niezbędne dla osiągnięcia harmonizacji. Zaliczył do nich: zapewnienie komunikacji pomiędzy organami administracji prowadzącymi zbiory danych przestrzennych, stworzenie systemu kontroli jakości i zapisanie terminarza realizacji poszczególnych zadań. Pomóc w tym powinny porozumienia zawierane pomiędzy organem wiodącym a organem administracji publicznej (prowadzącym dany zbiór/zbiory) dotyczące harmonizacji zbiorów danych i metadanych.

Dr Janusz Michalak (Uniwersytet Warszawski) przedstawił z kolei informacje na temat trwającego jeszcze testowania projektów specyfikacji danych II i III grupy tematycznej. Jak zaznaczył, prace te są o wiele trudniejsze niż w przypadku tematów I grupy z uwagi na większą złożoność modeli danych oraz dużą liczbę powiązań pomiędzy poszczególnymi tematami. Do tego dochodzi również brak wzorców i doświadczeń w tej dziedzinie, brak regulacji prawnych, które usunęłyby przeszkody natury kompetencyjnej oraz ograniczone środki finansowe na tego typu prace.

Rada przyjęła uchwałę, zgodnie z którą zaleca organom wiodącym dalsze prowadzenie prac związanych z testowaniem projektów II i III grupy tematycznej. Zgodnie z harmonogramem, do 21 października br. do Komisji Europejskiej zostaną przesłane wyniki dotychczasowych prac.

Obrady prowadził przewodniczący Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej prof. Jerzy Gaździcki. W spotkaniu uczestniczył minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Więcej informacji na stronie internetowej Rady IIP

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Rada IIP o metadanych i testach

W czasie drugiego spotkania (11 maja) działającej przy MSWiA Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej zapoznano...

Pierwsze posiedzenie Zespołu Metadanych RIIP

Wczoraj (17 marca) w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu...

Pierwsze posiedzenie Rady IIP

Wczoraj (7 marca) odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. W jego trakcie Jerzy...

Premiera mapy refotograficznej Poznania

Jak zmieniał się Poznań w kolejnych dziesięcioleciach? Tego dowiemy się dzięki projektowi...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
patronem budowniczych mostów jest św. Benezet, założyciel zakonu Fratres Pontifices (Braci Mostowych)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Różanka (1927-2018)

Stanisław Różanka (1927-2018)
Geodeta, nauczyciel z 40-letnim stażem, związany z tzw. Warszawską Szkołą Geodezyjną im. Stanisława Kluźniaka, współautor programów nauczania dla zawodu technik geodeta. Stanisław Edward Różanka urodził się 26 października 1927 r. w Gorlicach. Z...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1780
Dekret Rady Nieustającej (powołanej przez Sejm rozbiorowy) ustala sposób i warunki uzyskiwania przywileju królewskiego na wykonywanie wolnego zawodu geometry .
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama