wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-06| Geodezja, Prawo, Instytucje

Zebranie Rady IIP

W siedzibie MSWiA odbyło się (5 października) posiedzenie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. W czasie spotkania przedstawiono projekt strategii harmonizacji zbiorów danych przestrzennych i testowanie projektów specyfikacji danych.


Zebranie Rady IIP

Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska omówiła pokrótce cele harmonizacji zbiorów danych i interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych oraz stan prac nad rozporządzeniami do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Większość aktów wykonawczych jest już po uzgodnieniach międzyresortowych, konsultacjach społecznych i była przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W uzgodnieniach międzyresortowych są jeszcze rozporządzenia o bazie obiektów topograficznych oraz o zintegrowanym systemie informacji o nieruchomościach, natomiast na opinię KWRiST czeka projekt rozporządzenia dotyczącego GESUT. Z kolei na etapie rozpatrywania uwag zgłoszonych w fazie konsultacji jest rozporządzenie dotyczące systemu odniesień przestrzennych.

Dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii dr Marek Baranowski omówił strategię harmonizacji w ramach tworzenia infrastruktury informacji przestrzennej. Z przeprowadzonych analiz wynika, że mocnymi stronami budowy infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce są: uchwalenie ustawy o IIP, zidentyfikowanie źródłowych zbiorów danych dla poszczególnych tematów (wymienionych w załączniku do dyrektywy INSPIRE), zapewnienie finansowania wdrożeń i prowadzenie szkoleń pracowników administracji publicznej.
Słabymi punktami są natomiast: brak przepisów wykonawczych, nieokreślenie terminów realizacji większości zadań, nikły wpływ organów wiodących na instytucje dysponujące zbiorami danych, brak procedur związanych z integracją i harmonizacją oraz kontrolą jakości. Zagrożeniami dla procesu harmonizacji, i tym samym wdrażania IIP, są m.in.: krótki czas realizacji, słaba wiedza na temat harmonizacji wśród urzędników, znajomość tej tematyki tylko przez wąską grupę specjalistów, duża liczba nieskoordynowanych inicjatyw administracji publicznej, brak zapewnienia finansowania w perspektywie do 2019 roku.

Dr Baranowski przedstawił także przykłady zadań dla organów wiodących w I grupie tematycznej (takim jest m.in. GUGiK), które są niezbędne dla osiągnięcia harmonizacji. Zaliczył do nich: zapewnienie komunikacji pomiędzy organami administracji prowadzącymi zbiory danych przestrzennych, stworzenie systemu kontroli jakości i zapisanie terminarza realizacji poszczególnych zadań. Pomóc w tym powinny porozumienia zawierane pomiędzy organem wiodącym a organem administracji publicznej (prowadzącym dany zbiór/zbiory) dotyczące harmonizacji zbiorów danych i metadanych.

Dr Janusz Michalak (Uniwersytet Warszawski) przedstawił z kolei informacje na temat trwającego jeszcze testowania projektów specyfikacji danych II i III grupy tematycznej. Jak zaznaczył, prace te są o wiele trudniejsze niż w przypadku tematów I grupy z uwagi na większą złożoność modeli danych oraz dużą liczbę powiązań pomiędzy poszczególnymi tematami. Do tego dochodzi również brak wzorców i doświadczeń w tej dziedzinie, brak regulacji prawnych, które usunęłyby przeszkody natury kompetencyjnej oraz ograniczone środki finansowe na tego typu prace.

Rada przyjęła uchwałę, zgodnie z którą zaleca organom wiodącym dalsze prowadzenie prac związanych z testowaniem projektów II i III grupy tematycznej. Zgodnie z harmonogramem, do 21 października br. do Komisji Europejskiej zostaną przesłane wyniki dotychczasowych prac.

Obrady prowadził przewodniczący Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej prof. Jerzy Gaździcki. W spotkaniu uczestniczył minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Więcej informacji na stronie internetowej Rady IIP

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS