Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-06| Geodezja, Prawo, Instytucje

Zebranie Rady IIP

W siedzibie MSWiA odbyło się (5 października) posiedzenie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. W czasie spotkania przedstawiono projekt strategii harmonizacji zbiorów danych przestrzennych i testowanie projektów specyfikacji danych.


Zebranie Rady IIP

Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska omówiła pokrótce cele harmonizacji zbiorów danych i interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych oraz stan prac nad rozporządzeniami do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Większość aktów wykonawczych jest już po uzgodnieniach międzyresortowych, konsultacjach społecznych i była przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W uzgodnieniach międzyresortowych są jeszcze rozporządzenia o bazie obiektów topograficznych oraz o zintegrowanym systemie informacji o nieruchomościach, natomiast na opinię KWRiST czeka projekt rozporządzenia dotyczącego GESUT. Z kolei na etapie rozpatrywania uwag zgłoszonych w fazie konsultacji jest rozporządzenie dotyczące systemu odniesień przestrzennych.

Dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii dr Marek Baranowski omówił strategię harmonizacji w ramach tworzenia infrastruktury informacji przestrzennej. Z przeprowadzonych analiz wynika, że mocnymi stronami budowy infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce są: uchwalenie ustawy o IIP, zidentyfikowanie źródłowych zbiorów danych dla poszczególnych tematów (wymienionych w załączniku do dyrektywy INSPIRE), zapewnienie finansowania wdrożeń i prowadzenie szkoleń pracowników administracji publicznej.
Słabymi punktami są natomiast: brak przepisów wykonawczych, nieokreślenie terminów realizacji większości zadań, nikły wpływ organów wiodących na instytucje dysponujące zbiorami danych, brak procedur związanych z integracją i harmonizacją oraz kontrolą jakości. Zagrożeniami dla procesu harmonizacji, i tym samym wdrażania IIP, są m.in.: krótki czas realizacji, słaba wiedza na temat harmonizacji wśród urzędników, znajomość tej tematyki tylko przez wąską grupę specjalistów, duża liczba nieskoordynowanych inicjatyw administracji publicznej, brak zapewnienia finansowania w perspektywie do 2019 roku.

Dr Baranowski przedstawił także przykłady zadań dla organów wiodących w I grupie tematycznej (takim jest m.in. GUGiK), które są niezbędne dla osiągnięcia harmonizacji. Zaliczył do nich: zapewnienie komunikacji pomiędzy organami administracji prowadzącymi zbiory danych przestrzennych, stworzenie systemu kontroli jakości i zapisanie terminarza realizacji poszczególnych zadań. Pomóc w tym powinny porozumienia zawierane pomiędzy organem wiodącym a organem administracji publicznej (prowadzącym dany zbiór/zbiory) dotyczące harmonizacji zbiorów danych i metadanych.

Dr Janusz Michalak (Uniwersytet Warszawski) przedstawił z kolei informacje na temat trwającego jeszcze testowania projektów specyfikacji danych II i III grupy tematycznej. Jak zaznaczył, prace te są o wiele trudniejsze niż w przypadku tematów I grupy z uwagi na większą złożoność modeli danych oraz dużą liczbę powiązań pomiędzy poszczególnymi tematami. Do tego dochodzi również brak wzorców i doświadczeń w tej dziedzinie, brak regulacji prawnych, które usunęłyby przeszkody natury kompetencyjnej oraz ograniczone środki finansowe na tego typu prace.

Rada przyjęła uchwałę, zgodnie z którą zaleca organom wiodącym dalsze prowadzenie prac związanych z testowaniem projektów II i III grupy tematycznej. Zgodnie z harmonogramem, do 21 października br. do Komisji Europejskiej zostaną przesłane wyniki dotychczasowych prac.

Obrady prowadził przewodniczący Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej prof. Jerzy Gaździcki. W spotkaniu uczestniczył minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Więcej informacji na stronie internetowej Rady IIP

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS