wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-07| Geodezja, Mapy, Firma, Ludzie

Kolekcja Rumseya w Google

Ponad 200 map z liczącego 150 tys. egzemplarzy zbioru Davida Rumseya znalazło się w GoogleEarth oraz w GoogleMaps.


Kolekcja Rumseya w Google
Mapy wykonane w różnej skali pochodzą z lat 1680-1930. Przy dopasowywaniu dużych arkuszy korzysta się z ok. 200 punktów referencyjnych (są nimi: miasta, linie brzegowe, rzeki, ulice). Georeferencja pozwala na "nakładanie" arkuszy na powierzchnię globu. Niektóre z archiwalnych map wpasowują się dokładnie we właściwe miejsce. Inne (zwłaszcza te starsze) muszą być znacznie zniekształcone, by odpowiadać faktycznemu usytuowaniu na powierzchni globu. Kilka map z kolekcji Rumseya w GoogleEarth obejmuje także tereny dzisiejszej Polski.

David Rumsey, szef firmy Cartographic Associates, rozpoczął zbieranie kartografików 25 lat temu. Obecnie jego kolekcja liczy ponad 150 tys. map z czasów od XVIII do pierwszej połowy XX wieku obejmujących różne części świata, głównie Amerykę Północną i Południową. Piętnaście lat temu rozpoczęto skanowanie map. Prawie 28 tys. z nich jest dostępnych bezpłatnie na stronie internetowej David Rumsey Map Collection.

JP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
to już było Kolekcję Rumseya w Google Earth przeglądałam już ponad 2 lata temu. Również z terenu Polski. Czy pojawiło się tu coś nowego?
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS