|2011-10-26|
GIS, Instytucje
Gminom nie po drodze z GIS-em
Zaledwie 15 procent urzędów w Polsce posiada własny system informacji przestrzennej – wynika z raportu MSWiA „Badanie wpływu informatyzacji na działania administracji publicznej w Polsce w 2011 r.”. Jednak wykorzystanie GIS-u jest bardzo zróżnicowane ze względu na rodzaj urzędu.
Ankieta została przeprowadzone on-line w dniach od 11 czerwca do 12 lipca br. w 1601 urzędach różnego szczebla: samorządowych (gminne, powiatowe, marszałkowskie) i rządowych i dotyczyło lat 2010-11. Jest to już siódma edycja tego typu badania. Wykonał je na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Adminstracji instytut badawczy ARC Rynek i Opinia. Jednym ze sprawdzanych obszarów było wykorzystanie systemów informacji przestrzennej w pracy urzędów.
Spośród jednostek administracji samorządowej jedynie 15 proc. posiada swój SIP; jednak liczbę tę zaniżają urzędy gminne; ze zbadanych 1324 jednostek ma go jedynie 8 proc. Zdecydowanie lepiej radzą sobie z GIS-em powiaty: własny system posiada 52 proc., a także urzędy marszałkowskie: 75 proc. (na 8 ankietowanych). Natomiast spośród 44 urzędów administracji rządowej biorących udział w ankiecie własny SIP posiada 27 procent. Ponieważ jednak liczba jednostek administracji rządowej jest niewielka, nie zmienia to procenta urzędów ogółem korzystających z własnego SIP-u. W wykorzystywaniu własnego GIS-u przodują urzędy z województwa dolnośląskiego (32%), zaś na drugim końcu znalazły się województwa: podlaskie (7%) i świętokrzyskie (6%).
Ankieta dotyczyła również użytkowania rządowego Geoportalu. Okazało się, że korzysta z niego 68 proc. urzędów, zwłaszcza administracja samorządowa. Najczęściej dane z tego serwisu są stosowane w urzędach w Podkarpackiem (81 proc.), a najrzadziej – w woj. dolnośląskim. (68 proc.). Najpopularniejsza jest ortofotomapa (71 proc.), szczególnie wśród jednostek administracji rządowej (93 proc.). Ponad połowa wszystkich urzędów wykorzystuje również: dane katastralne (zwłaszcza urzędy marszałkowskie) i zdjęcia lotnicze, a spośród jednostek administracja rządowej jeszcze dane topograficzne i państwowy rejestr granic.
Ci, którzy nie korzystają z zasobów serwisu Geoportal.gov.pl, deklarują, że mają inne źródła pozyskiwania danych przestrzennych lub też takich danych nie potrzebują (szczególnie jednostki administracji rządowej).
Pełny raport
BS
|