Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-10-26| GIS, Instytucje

Gminom nie po drodze z GIS-em

Zaledwie 15 procent urzędów w Polsce posiada własny system informacji przestrzennej – wynika z raportu MSWiA „Badanie wpływu informatyzacji na działania administracji publicznej w Polsce w 2011 r.”. Jednak wykorzystanie GIS-u jest bardzo zróżnicowane ze względu na rodzaj urzędu.


Gminom nie po drodze z GIS-em

Ankieta została przeprowadzone on-line w dniach od 11 czerwca do 12 lipca br. w 1601 urzędach różnego szczebla: samorządowych (gminne, powiatowe, marszałkowskie) i rządowych i dotyczyło lat 2010-11. Jest to już siódma edycja tego typu badania. Wykonał je na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Adminstracji instytut badawczy ARC Rynek i Opinia. Jednym ze sprawdzanych obszarów było wykorzystanie systemów informacji przestrzennej w pracy urzędów.

Spośród jednostek administracji samorządowej jedynie 15 proc. posiada swój SIP; jednak liczbę tę zaniżają urzędy gminne; ze zbadanych 1324 jednostek ma go jedynie 8 proc. Zdecydowanie lepiej radzą sobie z GIS-em powiaty: własny system posiada 52 proc., a także urzędy marszałkowskie: 75 proc. (na 8 ankietowanych). Natomiast spośród 44 urzędów administracji rządowej biorących udział w ankiecie własny SIP posiada 27 procent. Ponieważ jednak liczba jednostek administracji rządowej jest niewielka, nie zmienia to procenta urzędów ogółem korzystających z własnego SIP-u. W wykorzystywaniu własnego GIS-u przodują urzędy z województwa dolnośląskiego (32%), zaś na drugim końcu znalazły się województwa: podlaskie (7%) i świętokrzyskie (6%).

Ankieta dotyczyła również użytkowania rządowego Geoportalu. Okazało się, że korzysta z niego 68 proc. urzędów, zwłaszcza administracja samorządowa. Najczęściej dane z tego serwisu są stosowane w urzędach w Podkarpackiem (81 proc.), a najrzadziej – w woj. dolnośląskim. (68 proc.). Najpopularniejsza jest ortofotomapa (71 proc.), szczególnie wśród jednostek administracji rządowej (93 proc.). Ponad połowa wszystkich urzędów wykorzystuje również: dane katastralne (zwłaszcza urzędy marszałkowskie) i zdjęcia lotnicze, a spośród jednostek administracja rządowej jeszcze dane topograficzne i państwowy rejestr granic.

Ci, którzy nie korzystają z zasobów serwisu Geoportal.gov.pl, deklarują, że mają inne źródła pozyskiwania danych przestrzennych lub też takich danych nie potrzebują (szczególnie jednostki administracji rządowej).

Pełny raport

BS


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama