Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-01-25 | GIS, Instytucje

GIS w połowie polskich urzędów

Na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji firma GfK Polonia przyjrzała się w drugiej połowie 2010 roku stanowi informatyzacji polskich urzędów, w tym wykorzystaniu GIS-u.


Ilustracja: GIS w połowie polskich urzędów

Ankiety wypełniło ponad tysiąc kierowników urzędów gminnych, miejskich, powiatowych, wojewódzkich i centralnych, jak również blisko 1,4 tys. zatrudnionych w nich informatyków. Wyniki zestawiono w raporcie pt. „Wpływ informatyzacji na usprawnienie działania urzędów administracji publicznej w Polsce w 2010 r.”.

W rozdziale poświęconym wykorzystaniu informacji przestrzennej analitycy GfK Polonia wskazują m.in. że:
• Stosowanie systemów informacji przestrzennej nie jest normą dla wszystkich urzędów, jednak jest dość powszechne. Posiada je 44% wszystkich urzędów, w tym większość (89%) powiatowych.
• Dane przestrzenne są wykorzystywane przede wszystkim do ewidencjonowania gruntów i nieruchomości (90%), gospodarki nieruchomościami (82%), planowania przestrzennego (73%), planowania inwestycji (77%) oraz gromadzenia danych związanych z ochroną środowiska (61%). W urzędach wojewódzkich i centralnych często służą także do zarządzania kryzysowego.
• Część urzędów udostępnia dane z systemów GIS innym podmiotom (46%). Nieco rzadziej dostęp do nich mają także obywatele (43%). Najchętniej dane przestrzenne udostępniają urzędy powiatowe (86% dla innych podmiotów i 64% dla obywateli). Najczęściej udostępnianymi zasobami są EGiB (87% urzędów, w tym wszystkie powiatowe) oraz ortofotomapa (42%).
• Wśród przeszkód ograniczających wykorzystywanie danych GIS wymieniane były głównie braki odpowiednich procedur ich udostępniania (71%), niewdrożony system informatyczny do ich obsługi i publikacji (70%), brak standaryzacji posiadanych danych (65%) i wreszcie braki w samych danych GIS (65%). Znamienne jest, że przyczyny finansowe były wskazywane dość rzadko (w około 5% urzędów). Zdaniem GfK Polonia może stąd wynikać, że urzędy mają możliwości finansowania projektów GIS-owych, jednak nie realizują ich z powodów organizacyjnych.

Oprócz tego autorzy raportu przeanalizowali również wykorzystanie w urzędach: systemu elektronicznego zarządzania dokumentami, technologii teleinformatycznych, PIAP-ów (Public Internet Access Point), platformy ePUAP (Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej) oraz Biuletynu Informacji Publicznej.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Nie działa odnośnik... Ten link do raportu nie działa...
  
powiatowe sity, gisy, sipy i inne takie 89% PODGiK podało, że posiada system-ponieważ wmawiano urzędnikom, że wektor z działek w połączeniu z informacją opisową z egib daje system-smutna prawda z administracji :)
  
o czym mówimy GIS = sprzęt soft ludzie. Kończenie czegoś nie wchodzi w grę - jeśli masz kogoś kto się zna, to taki zestaw wystarczy żeby zrealizować analizy przestrzenne od prostych do zaawansowanych. Budowanie GISu opartego o kilkanaście serwerów tworzenie specjalnych funkcji od zera i szumnie nazywanie tego GISem to domena kilku firm żeby cena była odpowiednia. Tyle że ich produkty z GISem zazwyczaj niewiele mają wspónego - i tu się zgodzę że systemy te mają niską elastyczność za to są dostosowane do potrzeb zamawiającego i takie zamówienie "nigdy się nie kończy".
  
prowokacja Ciekawy sprowokował Cię drogi Yankee. I słusznie. Czy zgodzisz się, że GISu, ktokolwiek go buduje, nigdy nie skończy? Myślę, że tak. A jeśli tak, to ktokolwiek GO ma, ma równiez zamiar GO rozwijać. Czyż nie tak? Bądźmy więc łaskawi nawet dla tych, którzy GO dopiero zaczęli budować i mają GO w bardzo ograniczonym zakresie. Ważne, że zaczęli. Myślę, że głównym hamulcem jest kasa. Wyważenie, czy lepiej zrobić remont drogi, czy rozwijać GIS jest sporym dylematem w samorządach. A że trzeba go rozwijać, wie już dziś chyba każdy trochę myślący decydent samorządowy. Spokojnie. To minęło dopiero kilka lat... Cóż to jest względem wieczności. Pzdr.
  
wyjaśniam cd. Śledzę i wiem, że niektóre miasta (zwłaszcza duże) i powiaty (kilka gmin) mają GIS-taki, jaki jest im potrzebny. I chwała im za to, że wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców. Jestem jednak świadomy, że większość powiatów nie ma niczego takiego. Jak juz wspomnialem publikacja mapy powiatu nie jest GISem... Niektórzy decydenci samorządowi mają tak niską świadomość tematu, że mylą System Informacji Przestrzennej z Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Wydaje mi się, że ze 3/4 ludzi "z ulicy" myśli podobnie... Brak jest informacji na ten temat w mediach - czwartej władzy. Foldery i konferencje nie wystarczą. "Ciekawy", nie zrozumiałeś mnie, bo ja nie napisałem, że wiem lepiej od badających. Napisałem, że to badani nie zrozumieli pytań. Mam nadzieję i trzymam kciuki, że GIS w Polsce będzie sie rozwijał szybciej niż do tej pory. Powodem, że idzie to wolno jest brak wiedzy, chęci i kasy... Ci, co są świadomi potencjału GIS, szybko biorą się do roboty, bo to się szybko zwraca :-)
  
wyjaśniam... Nie stosując definicji naukowych podejmę się próby wyjasnienia, ale tak naprawdę przedstawienia, jak ja to rozumiem: GIS (zamiennie SIP, czasami SIT, chociaż wg mnie to tylko część GIS) to system składający się z: odpowiedniego oprogramowania, hardware'u i software'u oraz ludzi-specjalistów kreujących obsługujących ten system. W potocznym rozumieniu jest to jednak wyłącznie system informatyczny, oparty o produkty np. Esri, Imagis, Geobidu (SIT) i wielu innych producentów. Software ten pozwala gromadzić i pokazywać różnego rodzaju mapy, wykonywać analizy przestrzenne, raportować wyniki zapytań, a na tej podstawie zarządzać różnymi zjawiskami, których zakres ograniczony jest tylko ludzką wyobraźnią, np. sytuacjami kryzysowymi, terenami zalewowymi, zagospodarowaniem przestrzennym, agroturystyką, ścieżkami rowerowymi czy konnymi ostatnio...;-), wykorzystywany jest przez ratownictwo medyczne, policję, itp. itd. cdn.
  
dzięki Tomku DEzięki Tomku za linka. Okazuje się, że Yankee miał rację. Prawdopodobnie GISa nie było we wszystkich urzędach powiatowych...
  
GIS to : http://www.gis.gov.pl/
  
A co to jest GIS? A co to jest "GIS" drogi Yankee. Skoro Ty wiesz to lepiej od instytucji badających, to wyłóż nam i im to, jak "kawę na ławę". Choć w kilku zdaniach. Tylko nie cytuj nam tu mądrości Wikipedii pls.
  
chyba ankietowani nie zrozumieli pytania 89% urzedów powiatowych ma GIS? Mam do czynienia z wieloma powiatami, ale jakoś nie kojarzę, żeby któryś miał GIS... To, że pokazują jakąś mapę w internecie, to nie znaczy, że mają GIS... Myślę, że 89% pracowników tych urzędów nie wie nawet, co to jest GIS. Nie mówiąc o gminnych...
  
NIKT nie przyznał się do tego że duża grupa urzędników nie ma zielonego pojęcia jak korzystać z tego całego gisu! Jak ktoś wychodzi z założenia że i tak ma za dużo obowiązków i zakres jego kompetencji nie obejmuje nauczenia się obsługi nowego programu (czy jego wykorzystania) to napewno niec z tego nie będzię. Niestety ale w tym kraju - musimy poczekać jeszcze jedno pokolenie.
  



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
na Neptunie średnia temperatura w dzień wynosi 350 stopni Celsjusza, a w nocy -200?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mirosław Szelerski
Mirosław Szelerski przez blisko 20 lat pracował w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. W latach 1999–2016 pełnił funkcję WINGiK-a. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków w 2010 r. został wyróżniony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1981
Firma IBM (USA) dostarcza pierwszy komputer osobisty (PC) z 16-bitowym procesorem 8088, pracującym z częstotliwością 4,7 MHz pod kontrolą DOS.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2