Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-01-25| GIS, Instytucje

GIS w połowie polskich urzędów

Na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji firma GfK Polonia przyjrzała się w drugiej połowie 2010 roku stanowi informatyzacji polskich urzędów, w tym wykorzystaniu GIS-u.


GIS w połowie polskich urzędów

Ankiety wypełniło ponad tysiąc kierowników urzędów gminnych, miejskich, powiatowych, wojewódzkich i centralnych, jak również blisko 1,4 tys. zatrudnionych w nich informatyków. Wyniki zestawiono w raporcie pt. „Wpływ informatyzacji na usprawnienie działania urzędów administracji publicznej w Polsce w 2010 r.”.

W rozdziale poświęconym wykorzystaniu informacji przestrzennej analitycy GfK Polonia wskazują m.in. że:
• Stosowanie systemów informacji przestrzennej nie jest normą dla wszystkich urzędów, jednak jest dość powszechne. Posiada je 44% wszystkich urzędów, w tym większość (89%) powiatowych.
• Dane przestrzenne są wykorzystywane przede wszystkim do ewidencjonowania gruntów i nieruchomości (90%), gospodarki nieruchomościami (82%), planowania przestrzennego (73%), planowania inwestycji (77%) oraz gromadzenia danych związanych z ochroną środowiska (61%). W urzędach wojewódzkich i centralnych często służą także do zarządzania kryzysowego.
• Część urzędów udostępnia dane z systemów GIS innym podmiotom (46%). Nieco rzadziej dostęp do nich mają także obywatele (43%). Najchętniej dane przestrzenne udostępniają urzędy powiatowe (86% dla innych podmiotów i 64% dla obywateli). Najczęściej udostępnianymi zasobami są EGiB (87% urzędów, w tym wszystkie powiatowe) oraz ortofotomapa (42%).
• Wśród przeszkód ograniczających wykorzystywanie danych GIS wymieniane były głównie braki odpowiednich procedur ich udostępniania (71%), niewdrożony system informatyczny do ich obsługi i publikacji (70%), brak standaryzacji posiadanych danych (65%) i wreszcie braki w samych danych GIS (65%). Znamienne jest, że przyczyny finansowe były wskazywane dość rzadko (w około 5% urzędów). Zdaniem GfK Polonia może stąd wynikać, że urzędy mają możliwości finansowania projektów GIS-owych, jednak nie realizują ich z powodów organizacyjnych.

Oprócz tego autorzy raportu przeanalizowali również wykorzystanie w urzędach: systemu elektronicznego zarządzania dokumentami, technologii teleinformatycznych, PIAP-ów (Public Internet Access Point), platformy ePUAP (Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej) oraz Biuletynu Informacji Publicznej.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS