Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-18| Mapy, Ludzie, Imprezy

Przez co przebijali się budowniczowie metra

Na stacji metra Wilanowska w Warszawie otwarto wystawę „Metrem przez geologię” prezentującą etapy budowy podziemnej kolei oraz geologiczną historię Warszawy.


Przez co przebijali się budowniczowie metra

Podróżni korzystający z warszawskiego metra mijają mozaikę znajdujących się za betonowymi ścianami warstw geologicznych sięgających milionów lat. Wśród nich są osady subtropikalnego jeziorzyska sprzed 2,8 mln lat, gliny z ogromnymi głazami z czasów ostatniego zlodowacenia, namuły Prawisły, piaski i żwiry polodowcowego koryta rzeki wreszcie dorobek współczesnej cywilizacji – gruzowo-śmieciowe nasypy antropogeniczne. Na wystawie można zobaczyć przekrój geologiczny obejmujący wszystkie stacje metra i łączące je tunele.

Ekspozycja jest również krótką historią powstawania metra. Już w 1925 roku zapadła decyzja o jego budowie. Plany pokrzyżowała wojna. W czasach PRL-u zaczęto prace nad budową tzw. metra głębokiego, ale napotkane trudności zahamowały prace. W końcu od 1982 roku do 2008 zbudowano obecnie działającą kolej podziemną, pokonując liczne, zróżnicowane warstwy geologiczne.

Ekspozycja prezentuje także zarys kartografii geologicznej Warszawy – od najstarszej mapy Siemiradzkiego z 1895 roku, poprzez przedwojenne prace Państwowego Instytutu Geologicznego, do najnowszego dzieła – precyzyjnej cyfrowej mapy gruntów. Można też zobaczyć szczegółową mapę geologiczną oraz mapy geochemiczne gleb Warszawy.

Wystawę otworzył 18 października główny geolog kraju i podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Henryk Jacek Jezierski (na fot. powyżej); byli również obecni budowniczowie metra. Uczestników przez ekspozycję przeprowadził wicedyrektor PIG Marek Graniczny. Wystawa przygotowana przez zespół pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego mieści się na antresoli stacji metra Wilanowska. Będzie dostępna dla wszystkich do maja przyszłego roku.


Z prawej: dr hab. Wojciech Morawski pokazuje swoje dzieło – szczegółową mapę geologiczną Polski





Barbara Stefańska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS