wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-10| Teledetekcja, Instytucje

Czy GMES będzie Kopernikusem?

Sejmowy zespół ds. przestrzeni kosmicznej alarmuje, że unijny program GMES może otrzymać imię polskiego astronoma w niemieckiej pisowni. A to przez zaniedbania naszych urzędników – pisze „Rzeczpospolita” w piątkowym wydaniu.


Czy GMES będzie Kopernikusem? <br />
fot. Gmes.info
fot. Gmes.info

Pierwotnie program monitoringu środowiska GMES (Global Monitoring for Environment and Security) miał nosić nazwę łacińską: Copernicus. W 2008 roku wiceszef Komisji Europejskiej Günter Verheugen, powołując się na problemy z rejestracją nazwy, chciał zmienić nazwę na wersję niemiecką, czyli Kopernikus. Polskie środowiska naukowe zaprotestowały i pozostano przy GMES-ie. Ale Komisja Europejska teraz chce wrócić do nazwy Kopernikus.

Sejmowy zespół ds. przestrzeni kosmicznej w interpelacji skierowanej w połowie września do premiera Donalda Tuska zarzuca urzędnikom „zaniechanie elementarnych działań” w celu rozstrzygnięcia sporu po myśli Polski. Z informacji sejmowych doradców wynika, że wystarczyłaby niewielka akcja ze strony Polski, by GMES nazywał się Copernicus. Eksperci podkreślają, że „Kopernikus” będzie utrwalać przekonanie, że Kopernik był Niemcem. Zdaniem Piotra Wolańskiego, przewodniczącego Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, nazwa w brzmieniu łacińskim zadowalałaby wszystkich. – Kopernik miał korzenie polskie, uważał się za Polaka i był znany jako Copernicus – podkreśla.

Warto dodać, ze program GMES właśnie wchodzi w fazę wdrażania, czyli tzw. wstępnej operacyjności.

Źródło: Rzeczpospolita, BS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS