Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-10| Teledetekcja, Instytucje

Czy GMES będzie Kopernikusem?

Sejmowy zespół ds. przestrzeni kosmicznej alarmuje, że unijny program GMES może otrzymać imię polskiego astronoma w niemieckiej pisowni. A to przez zaniedbania naszych urzędników – pisze „Rzeczpospolita” w piątkowym wydaniu.


Czy GMES będzie Kopernikusem? <br />
fot. Gmes.info
fot. Gmes.info

Pierwotnie program monitoringu środowiska GMES (Global Monitoring for Environment and Security) miał nosić nazwę łacińską: Copernicus. W 2008 roku wiceszef Komisji Europejskiej Günter Verheugen, powołując się na problemy z rejestracją nazwy, chciał zmienić nazwę na wersję niemiecką, czyli Kopernikus. Polskie środowiska naukowe zaprotestowały i pozostano przy GMES-ie. Ale Komisja Europejska teraz chce wrócić do nazwy Kopernikus.

Sejmowy zespół ds. przestrzeni kosmicznej w interpelacji skierowanej w połowie września do premiera Donalda Tuska zarzuca urzędnikom „zaniechanie elementarnych działań” w celu rozstrzygnięcia sporu po myśli Polski. Z informacji sejmowych doradców wynika, że wystarczyłaby niewielka akcja ze strony Polski, by GMES nazywał się Copernicus. Eksperci podkreślają, że „Kopernikus” będzie utrwalać przekonanie, że Kopernik był Niemcem. Zdaniem Piotra Wolańskiego, przewodniczącego Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, nazwa w brzmieniu łacińskim zadowalałaby wszystkich. – Kopernik miał korzenie polskie, uważał się za Polaka i był znany jako Copernicus – podkreśla.

Warto dodać, ze program GMES właśnie wchodzi w fazę wdrażania, czyli tzw. wstępnej operacyjności.

Źródło: Rzeczpospolita, BS


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS