Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-09-14 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje, Imprezy

GMES na zakręcie pod Rotundą

Ponad 100 przedstawicieli europejskich i narodowych agencji, a także firm i uczelni z całej Europy rozpoczęło dziś (14 września) w Warszawie obrady na temat przyszłości programu GMES, a szczególnie jego usług lądowych.


Ilustracja: GMES na zakręcie pod Rotundą

Program ten zainicjowano już w 1998 roku, a oficjalnie ruszył 8 lat późnej. Jak podkreślał dziś Michel Masaart z GMES Bureau, za kilka lat będzie to największy system obserwacyjny Ziemi bazujący na największej konstelacji satelitów teledetekcyjnych. Ma on dostarczać decydentom w Europie (i nie tylko) aktualnych i wysokorozdzielczych danych dotyczących lądów, wód i atmosfery (także w kontekście zarządzania kryzysowego). Jak dotąd Unia Europejska wraz z Europejską Agencją Kosmiczną wyłożyła na GMES ponad 1,2 mld euro, a tylko w najbliższych dwóch latach dołoży kolejne 777 mln euro (głównie na budowę konstelacji satelitów Sentinel).

Podczas rozpoczętej dziś w hotelu Novotel konferencji Geoland Forum trudno było nie odnieść wrażenia, że przed projektem mnożą się problemy. Najważniejszym są pieniądze. Komisja Europejska planuje bowiem zaprzestać finansowania GMES w kolejnej perspektywie finansowej (czyli od 2014 roku). Kto w takim razie wyłoży tak gigantyczne kwoty na kontynuację programu? Na razie nie wiadomo.

Kolejny problem sygnalizowany przez uczestników konferencji to użytkownicy końcowi. W ramach licznych usług GMES mają powstawać różnorodne warstwy danych tematycznych – od kondycji roślinności, przez zasięg fali powodziowej po zanieczyszczenie powietrza. Co istotne, one będą darmowe dla wszystkich. Szkopuł w tym, że wielu potencjalnych użytkowników nie ma świadomości możliwości, jakie dają dane GMES, a to niesie ryzyko, że tworzone w ramach tego projektu wielkie ilości informacji nie będą w ogóle wykorzystywane. W Polsce problemom tym ma zaradzić przygotowywany właśnie w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego program implementacji GMES. Jak powiedział Geoforum.pl przedstawiciel tego resortu Dariusz Drewniak, być może uda się go uchwalić jeszcze przez zbliżającymi się wyborami.

W powszechnej opinii GMES kojarzony jest przede wszystkim ze zobrazowaniami satelitarnymi. Podstawą wielu usług będą jednak także dane in-situ. Europejska Agencja Środowiskowa (EEA) szacuje, że co roku serwisy GMES będą potrzebowały tego typu danych o wartości ponad 400 mln euro. Za ich dostarczanie (niekoniecznie odpłatnie) odpowiadać będą poszczególne kraje – i tu jest kolejny problem. Jak się bowiem okazuje, EEA nie podpisała jeszcze umów w tej sprawie z żadnym państwem (choć w wielu przypadkach negocjacje są już zaawansowane). Przeszkodą są przede wszystkim różne sposoby licencjonowania danych. A co z Polską? Obecna na konferencji Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, zachęcała do korzystania na potrzeby GMES ze wszystkich zbiorów naszej infrastruktury informacji przestrzennej.

Głównym tematem konferencji jest jednak projekt Geoland2, który w ramach GMES ma dostarczać różnorodnych danych o lądach w Europie i nie tylko. Przedsięwzięcie wchodzi właśnie w przełomowy moment – kończą się kilkuletnie badania nad poszczególnymi usługami, a zaczyna się ich wdrażanie. Forum jest więc ostatnią okazją do zaprezentowania wyników prac badawczych. A w tych udział wzięli m.in. naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytutu Geodezji i Kartografii. Celem badań było opracowanie metod zbierania danych o: ekspansji miast (serwis EUROLAND), parametrach biogeofizycznych (BioPar), sezonowych i corocznych zmianach środowiska (SATChMo), planowaniu przestrzennym (Spatial Planning CIS), rolnictwie (AgriEnv CIS), wodach lądowych (Water CIS), lasach (Forest Monitoring Services), obiegu węgla (Carbon CIS), zasobach naturalnych Afryki (NARMA) czy plonach (Global Crop Monitoring).

Choć implementacja GMES jest niezwykle skomplikowana i napotyka coraz większe problemy, uczestnicy konferencji – zarówno naukowcy, jak i przedsiębiorcy – są zgodni, że program ten jest niezwykle potrzebny. Nie może więc zakończyć się porażką. Dobitnie świadczą o tym liczby – według szacunków GMES Bureau po wdrożeniu projekt ten ma przynosić wszystkim jego uczestnikom nawet 6,9 mld euro oszczędności rocznie.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Unijne przetargi na GMES też dla nas

Polskie firmy mogą ubiegać się o zamówienia na budowę komponentów satelitarnych dla programu obserwacji Ziemi...

Krok bliżej GMES

15 czerwca Komisja Europejska podpisała porozumienie, na mocy którego Europejska Agencja Kosmiczna otrzyma 104 mln euro na rozruch...

Konkurs na komercyjny GMES

Europejska Agencja Kosmiczna wspólnie z władzami Bawarii oraz niemiecką agencją DLR organizuje konkurs GMES Masters na...

Satelity dla GMES opóźnione

Budowa dwóch pierwszych satelitów konstelacji Sentinel opóźni się o 6 miesięcy – poinformował Volker Liebig, szef...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
911, alarmowy numer telefonu, po raz pierwszy zastosowano w Nowym Jorku w 1968 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Maciej z Miechowa, Miechowita (1457-1523)

Maciej z Miechowa,   Miechowita (1457-1523)
Lekarz, ksiądz katolicki, uczony o wszechstronnych zainteresowaniach, długoletni rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor dzieła geograficzno-etnograficznego „Traktat o dwóch Sarmacjach”. Urodził się w rodzinie chłopskiej w Miechowie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1916

1916
Towarzystwo Nauczycieli Szkół Wyższych we Lwowie utworzyło wydawnictwo - "Książnica Polska". Prezesem rady nadzorczej został Eugeniusz Romer - geograf i kartograf.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2