wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-12| GNSS, Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software

Większe udziały AMW w SCOR SA


Minister obrony narodowej Radosław Sikorski uczestniczył w uroczystościach związanych z zawarciem umowy dotyczącej Satelitarnego Centrum Operacji Regionalnych (SCOR SA). Podpisana umowa określa zasady dostarczania wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych na potrzeby MON. Jednocześnie Agencja Mienia Wojskowego, państwowa agencja nadzorowana przez ministra obrony narodowej, podwyższyła swoje zaangażowanie kapitałowe w SCOR SA z 12 do 50%. Partnerem AMW w tym przedsięwzięciu jest Techmex SA – giełdowa spółka technologiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (poprzednio miała 88% udziałów w SCOR SA). Pakiet umów został zawarty w myśl polityki państwa związanej z dostępem do informacji geoprzestrzennej i określa m.in. strategię spółki SCOR SA.

Umowa MON i SCOR SA dotyczy przygotowania produktów, które są rezultatem przetwarzania zobrazowań satelitarnych, takich jak: mapy, cyfrowe modele terenu, trójwymiarowe wizualizacje zabudowy miast. Przewiduje również wykonywanie specjalistycznych analiz geoprzestrzennych oraz prowadzenie szkoleń z zakresu wykorzystywania zdjęć satelitarnych dla tych jednostek wojska, które są odpowiedzialne za zabezpieczenie sił powietrznych, lądowych i morskich w materiały mapowe, wywiadowcze i operacyjne dla działań w kraju i za granicą. Na realizację tego przedsięwzięcia MON zamierza przeznaczyć środki w wysokości 10,5 mln zł w latach 2006-2009. W powiększenie udziałów w SCOR SA AMW zainwestuje 18,9 mln zł.

SCOR SA jest ośrodkiem zlokalizowanym w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej. Znajduje się tam zestaw anten oraz sprzętu i oprogramowania przeznaczonego do niezależnego programowania konstelacji satelitów należących do partnera centrum – firmy GeoEye (USA). „SCOR jest unikalnym atutem Polski we wzmacnianiu struktur bezpieczeństwa w naszym regionie. Prezentuje najwyższy poziom technologiczny i może pochwalić się najlepszymi, w ocenie amerykańskich partnerów, inżynierami na świecie. Współpraca AMW z Techmex SA w ramach SCOR SA jest udanym przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego w wykorzystywaniu technologii tzw. podwójnego przeznaczenia (dual-use) dla celów cywilnych i wojskowych” – powiedział minister Radosław Sikorski po ceremonii podpisania umów.
Prezes Rady Ministrów oraz kierownictwo resortu obrony narodowej, a także Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zainteresowane są utworzeniem na bazie SCOR SA platformy wykorzystania zobrazowań satelitarnych w resorcie obrony narodowej i działaniach związanych z zarządzaniem kryzysowym i bezpieczeństwem kraju, jego obywateli i gospodarki.
AMW i Techmex SA dążą do tego, aby SCOR SA podpisało ramowe umowy z innymi resortami oraz samorządami zgodnie z polityką państwa mającej na celu zagwarantowanie administracji państwowej dostępu do informacji geoprzestrzennej. SCOR SA powinno stać się bowiem centrum polskiej infrastruktury informacji geoprzestrzennej.
Zawarte umowy gwarantują MON – poprzez AMW – kontrolę nad realizacją uzgodnionej strategii rozwoju SCOR SA. Ze względu na strategiczne znaczenie działalności prowadzonej przez SCOR SA AMW zapewniła sobie w umowie odpowiednie uprawnienia, wykonywane pod nadzorem MON, na wypadek istotnych zmian w akcjonariacie partnera AMW w SCOR SA – Spółki Techmex – w sytuacji, gdy takie zmiany będą uznane za zagrażające bezpieczeństwu państwa.

Źródło: MON


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS