wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-09-19| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Imprezy

Czy Polska dołączy do Globalnego Systemu Systemów Obserwacji Ziemi?Giełdowa spółka Techmex S.A. poinformowała, że 6 października w Komorowie odbędzie się spotkanie międzyresortowego zespołu ds. GMES (Global Monitoring of Environment and Security), w którym uczestniczyć będą m.in: Adam Lipiński – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Andrzej Jagusiewicz – dyrektor Departamentu Monitoringu Ocen i Prognoz w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, Krzysztof Gulda – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarki w Ministerstwie Gospodarki.

Uczestnikiem spotkania będzie również Jose Achache (Francja) – szef sekretariatu programu GEO (Group on Earth Observation) w Genewie, koordynującego działania Globalnego Systemu Systemów Obserwacji Ziemi (GEOSS). Jego wizyta w Polsce jest wynikiem aktywnego udziału firmy Techmex S.A. w obradach XVI Forum Ekonomicznego w Krynicy (2-6 września br.) i pokłosiem pobytu w Krynicy Petera Colohana, zastępcy sekretarza GEO.
Według Jacka Studenckiego, prezesa Techmex S.A.: "Jest jeszcze możliwe, że Polska do końca października br. zapewni sobie dostęp do ciągłości obserwcji Ziemi, co może być następstwem wizyty szefa programu GEO pana Jose Achache."

W czasie spotkania w Komorowie, gdzie znajduje się stacja odbiorcza SCOR, zostanie przeprowadzona dyskusja na temat programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, będącego elementem Narodowej Strategii Spójności planowanej na lata 2007-13 i zatwierdzonej przez Radę Ministrów w sierpniu br. Podczas tego spotkania zostanie ogłoszone, że rząd Polski wysłał do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) uzgodnioną wersję umowy PECS (Plan for European Cooperating States), która pozwala polskim podmiotom brać udział w działaniach ESA.

-„Infrastruktura i Środowisko” to największy program operacyjny wykorzystujący fundusze unijne; na jego realizację przeznaczone zostanie 26,05 mld euro.
-10-letni plan wdrażania GEOSS (Global Earth Observation System of Systems) w sposób integralny łączy się z programem GMES (Global Monitoring of Environment and Security) Komisji Europejskiej, w ramach którego powstanie w pełni autonomiczny, niezależny od USA, system monitoringu satelitarnego Europy i Ziemi.
-W Komorowie k/Ostrowi Maz. znajduje się Satelitarne Centrum Obserwacji Regionalnych utworzone przez Techmex S.A. i Agencję Mienia Wojskowego, stacja do odbioru zdjęć satelitarnych.

Źródło: Techmex S.A.


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS