wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Jak skanowano największy atlas świata
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2006-07-11| Firma, Prawo

Techmex i Geosystems Polska dochodzą swych praw przed sądamiZarząd bielskiej spółki Techmex S.A. poinformował, że 14 czerwca br. Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej nakazał firmie Geosystems Polska z Warszawy zaniechać czynów nieuczciwej konkurencji wobec spółki Techmex S.A.

Wyrok sądu dotyczy pozwu, jaki bielska spółka wniosła przeciwko Geosystems Polska po opublikowaniu przez tę ostatnią na łamach „Rzeczypospolitej” płatnego ogłoszenia, w którym poinformowała o sprawie sądowej wytoczonej przez nią przeciwko Techmeksowi oraz Satelitarnemu Centrum Operacji Regionalnych S.A. (spółce zależnej Techmeksu). Pozew Geostystemsu złożony został w Sądzie Rejonowym w Warszawie (w kwietniu 2005 r.) i dotyczył ustalenia autorskich i majątkowych praw własności m.in. do map numerycznych typów pokrycia i użytkowania ziemi oraz satelitarnych map obrazowych wykonanych na podstawie danych z satelitów IRS i Landsat TM.
Sąd w Bielsku-Białej uznał opublikowanie ww. ogłoszenia za czyn nieuczciwej konkurencji.
Wyrok nie jest prawomocny, firma Geosystems złożyła apelację. W sprawie zasadniczej, toczącej się przed sądem warszawskim, nie odbyła się do tej pory żadna rozprawa.

Techmex S.A. z siedzibą w Bielsku-Białej istnieje od 1987 r. (od 1995 r. w formie spółki akcyjnej). Jest jedną z wiodących firm informatycznych notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (od 2004 r.). Firma zajmuje się dostawą kompletnych rozwiązań informatycznych obejmujących oprogramowanie i sprzęt komputerowy oraz wykonywaniem usług i projektów informatycznych. Jest dystrybutorem produktów takich firm, jak: Toshiba, Novell, Cisco Systems, Symbol Technologies, IBM/Lenovo. Należy do niej 50% udziałów w Karen Notebook S.A. (sprzedaż komputerów przenośnych) i 65% w Satelitarnym Centrum Operacji Regionalnych S.A. Od kilku lat coraz większą część przychodów Techmeksu stanowi sprzedaż opracowań z zakresu GIS. W 2005 r. ich wartość wyniosła ok. 30 mln zł. Firma zatrudnia obecnie ponad 200 osób.
Przychody spółki: 1998 r. - 230 mln zł, 2000 r. – 634 mln, 2003 r. – 406 mln, 2005 r.– 360 mln.

Geosystems Polska Sp. z o.o. jest jedną z pierwszych firm geoinformatycznych, jakie pojawiły się na polskim rynku (1995 r.). Spółka specjalizuje się w opracowaniach zobrazowań teledetekcyjnych dla systemów informacji geograficznej (GIS). Jest autoryzowanym dystrybutorem oprogramowania firmy ERDAS Inc. do przetwarzania obrazów (także po jej przejęciu przez szwajcarską Leikę Geosystems), dystrybutorem danych satelitarnych z satelitów SPOT, Landsat, KVR-1000, RADARSAT oraz producentem popularnego systemu nawigacji samochodowej „AutoMapa”.
Współudziałowcem i partnerem technologicznym spółki jest Geosystems GmbH, firma-siostra mieszcząca się w Monachium. W ubiegłym roku przychody Geosystem Polska wyniosły ok. 8 mln zł (w 2002 r. – 3,1 mln).

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt