wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-07-11| Firma, Prawo

Techmex i Geosystems Polska dochodzą swych praw przed sądamiZarząd bielskiej spółki Techmex S.A. poinformował, że 14 czerwca br. Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej nakazał firmie Geosystems Polska z Warszawy zaniechać czynów nieuczciwej konkurencji wobec spółki Techmex S.A.

Wyrok sądu dotyczy pozwu, jaki bielska spółka wniosła przeciwko Geosystems Polska po opublikowaniu przez tę ostatnią na łamach „Rzeczypospolitej” płatnego ogłoszenia, w którym poinformowała o sprawie sądowej wytoczonej przez nią przeciwko Techmeksowi oraz Satelitarnemu Centrum Operacji Regionalnych S.A. (spółce zależnej Techmeksu). Pozew Geostystemsu złożony został w Sądzie Rejonowym w Warszawie (w kwietniu 2005 r.) i dotyczył ustalenia autorskich i majątkowych praw własności m.in. do map numerycznych typów pokrycia i użytkowania ziemi oraz satelitarnych map obrazowych wykonanych na podstawie danych z satelitów IRS i Landsat TM.
Sąd w Bielsku-Białej uznał opublikowanie ww. ogłoszenia za czyn nieuczciwej konkurencji.
Wyrok nie jest prawomocny, firma Geosystems złożyła apelację. W sprawie zasadniczej, toczącej się przed sądem warszawskim, nie odbyła się do tej pory żadna rozprawa.

Techmex S.A. z siedzibą w Bielsku-Białej istnieje od 1987 r. (od 1995 r. w formie spółki akcyjnej). Jest jedną z wiodących firm informatycznych notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (od 2004 r.). Firma zajmuje się dostawą kompletnych rozwiązań informatycznych obejmujących oprogramowanie i sprzęt komputerowy oraz wykonywaniem usług i projektów informatycznych. Jest dystrybutorem produktów takich firm, jak: Toshiba, Novell, Cisco Systems, Symbol Technologies, IBM/Lenovo. Należy do niej 50% udziałów w Karen Notebook S.A. (sprzedaż komputerów przenośnych) i 65% w Satelitarnym Centrum Operacji Regionalnych S.A. Od kilku lat coraz większą część przychodów Techmeksu stanowi sprzedaż opracowań z zakresu GIS. W 2005 r. ich wartość wyniosła ok. 30 mln zł. Firma zatrudnia obecnie ponad 200 osób.
Przychody spółki: 1998 r. - 230 mln zł, 2000 r. – 634 mln, 2003 r. – 406 mln, 2005 r.– 360 mln.

Geosystems Polska Sp. z o.o. jest jedną z pierwszych firm geoinformatycznych, jakie pojawiły się na polskim rynku (1995 r.). Spółka specjalizuje się w opracowaniach zobrazowań teledetekcyjnych dla systemów informacji geograficznej (GIS). Jest autoryzowanym dystrybutorem oprogramowania firmy ERDAS Inc. do przetwarzania obrazów (także po jej przejęciu przez szwajcarską Leikę Geosystems), dystrybutorem danych satelitarnych z satelitów SPOT, Landsat, KVR-1000, RADARSAT oraz producentem popularnego systemu nawigacji samochodowej „AutoMapa”.
Współudziałowcem i partnerem technologicznym spółki jest Geosystems GmbH, firma-siostra mieszcząca się w Monachium. W ubiegłym roku przychody Geosystem Polska wyniosły ok. 8 mln zł (w 2002 r. – 3,1 mln).

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS