Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-10-08 | GNSS, GIS, Firma, Instytucje, Imprezy

Z jakim GPS-em w Tatry?

Tatrzański Park Narodowy już po raz szósty był miejscem warsztatów popularyzujących wykorzystanie nowoczesnych technologii geoprzestrzennych w ochronie środowiska. Tematem zakończonej wczoraj (7 października) edycji było wykorzystanie systemów nawigacji satelitarnej.


Ilustracja: Z jakim GPS-em w Tatry?

Na imprezę organizowaną przez TPN przybyło ponad 70 przedstawiciel parków narodowych i krajobrazowych, dyrekcji ochrony środowiska oraz innych instytucji związanych z ochroną przyrody.

Jednym z założeń spotkania było przekazanie uczestnikom wiedzy o najnowszych technologiach w nawigacji satelitarnej, stąd w Zakopanem nie zabrakło przedstawicieli firm z branży geoinformacyjnej.
Włodzimierz Hozakowski z Impexgeo prezentował możliwości odbiornika GNSS-GIS Trimble GeoExplorer 6000, który oferuje 10-centymetrową dokładność w czasie rzeczywistym oraz technologię Floodlight zapobiegającą błędom przy nagłej utracie widoczności satelitów.
Przedstawiciel warszawskiej firmy Taxus SI omówił z kolei wersję 3.0 aplikacji mobilnej tMap (umożliwiającej m.in. korzystanie z WMS-ów). Dużo większe zainteresowanie wzbudziła jednak prezentacja bezpilotowej maszyny latającej AVI-1, która – jak twierdzi Taxus – doskonale nadaje się m.in. do inwentaryzacji niezbyt dużych obszarów lasów objętych np. wiatrołomami lub atakami szkodników.

Krzysztof Borkowski z Esri Polska zachęcał natomiast do przekazywania danych do projektu Community Maps. W przeciwieństwie do OpenStreetMap przedsięwzięcie to bazuje przede wszystkim na danych urzędowych. Na razie żadna instytucja w Polsce nie zdecydowała się jednak wesprzeć tych zasobów. Problemem jest oczywiście obowiązujące Prawo geodezyjne i kartograficzne, choć – jak powiedział Borkowski – rozmowy z dwoma samorządami ws. udostępnienia danych są obiecujące.
O tym, że krajowe instytucje chcą dzielić się swoimi zasobami, przekonywał Jakub Zwoliński z serwisu turystycznego Trail.pl. Portal ten ruszył w marcu tego roku i już udało mu się namówić niektóre parki narodowe i krajobrazowe, a także oddziały PTTK i samorządy do udostępnienia danych przestrzennych o szlakach turystycznych.
Swoją ofertę prezentował też Garmin – producent odbiorników outdoorowych. Mimo że sprzęt tej firmy oferuje znacznie mniejsze możliwości niż rozwiązania z segmentu GPS-GIS, z racji dużo niższej ceny zyskał sporą popularność wśród polskich przyrodników.

Często przewijającym się tematem była ASG-EUPOS. Szymon Wajda z katowickiego centrum zarządzającego tym systemem zachęcał do korzystania z GIS-owych usług (ich popularność wciąż jest mała), które ostatnio rozbudowano o poprawki dla sygnałów z GLONASSA. Wajda zapewnił jednocześnie, że na razie nie jest rozważane wprowadzenie opłat za korzystanie z ASG-EUPOS.

Powyższe rozwiązania nie były jednak przedstawiane wyłącznie teoretycznie. O ich możliwościach można się było przekonać w trakcie szkoleń, których uczestnicy mieli okazję m.in. przetestować w terenie odbiorniki Trimble’a i Garmina (w tym najnowsze modele GeoExplorer i Montana) oraz oprogramowanie Taxusa, a także stworzyć interaktywną mapę z wykorzystaniem oprogramowania Esri.

Warsztaty były także okazją do prezentacji wyników badań naukowych. Paweł Struś z Instytutu Biologii Ssaków (na fot. obok) przekonywał o wielu zaletach płynących z monitoringu migracji zwierząt za pomocą GPS. Okazuje się, że w tej technologii ruch zwierzęcia można śledzić nawet przez kilka miesięcy. A – jak dodał dyrektor TPN Paweł Skawiński – wyniki tych badań często zaskakują, tak było m.in. w przypadku monitoringu tatrzańskich niedźwiedzi.

Geodezyjne akcenty wprowadziła Magdalena Dróżdż z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Wyjaśniła m.in., jak za pomocą pomiarów statycznych GNSS udowodniono, że Tatry nieznacznie obniżają się i przemieszczają na północ. Zaprezentowała ponadto postęp prac (realizowanych wspólnie z Instytutem Lotnictwa) nad bezpilotowym samolotem Phoenix, który dzięki bateriom słonecznym będzie mógł monitorować Ziemię przez wiele miesięcy bez lądowania. Zadaniem PW przy jego budowie jest zadbanie o podzespoły nawigacyjne – będą one bazować m.in. na odbiorniku GNSS, usłudze bezpieczeństwa życia (SoL) EGNOS oraz jednostce inercyjnej.

A jaka jest odpowiedź na pytanie postawione w tytule? O tym napiszemy w listopadowym wydaniu GEODETY.

Patronem medialnym warsztatów pn. „Wykorzystanie GPS w ochronie środowiska” był miesięcznik GEODETA oraz portal Geoforum.pl.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

kontakt Hej czy ktos wie co sie dzieje teraz z dr Pawlem Strusiem?
  
@z: Wiesz, wszystko jest kwestią kontekstu i celów, w jakich używamy danych. Czy jeśli szukasz drogi z miejscowości A do B potrzebna jest ci centymetrowa dokładność? A może wystarczy wynik wektoryzacji ortofotomapy? Szukasz pizzerii? To chyba przebolejesz, że ikonka na mapie jest 5m od rzeczywistego położenia. Co więcej OSM wygrywa w 4 wymiarze, bo jest po prostu aktualniejsza. Bo co użytkownikowi da super dokładność przestrzenna jak się okaże, że np. po danej drodze nie da się przejechać, bo zamknięta przez remont...
  
@sceptyk: 1. Proszę, wymień te zasady ekonomii, których nie rozumiem. Mam nadzieję, że nie chodziło ci o chłopską ekonomię czyli jak mały Jasio rozumie i co mu się wydaje. 2. Oczywiście najlepiej by było, gdyby wszystkie, ale może zacznijmy od niektórych (chociażby PRG). Nie od razu Rzym... itp. Poza tym dla ciebie za darmo = komuna? Może jeszcze chcesz coś dodać o zasadach ekonomii, co? (I jak już zostało tu powiedziane - nie za darmo, bo już raz było zapłacone.) 3. A od kogo mają niby jak nie od urzędów - św. Mikołaja? W końcu to dane urzędowe. 4. Przecież nikt nie zabrania im ustalać cen swoich produktów, to raczej one nie powinny żądać, żeby "nie dawać ludziom za darmo". 5. Nie tylko firm. Serwisy takie służą przede wszystkim ludziom - użytkownikom. To jest szerszy rozwój, choć nie da się go łatwo wyrazić w pieniądzu.
  
Płacić jeszcze raz? a dlaczego niby przekazywanie społeczeństwu czegoś co powstało za pieniądze nas wszystkich (podatników) ma być zabronione? może pora zmienić myślenie?
  
Wikipedia też zabija biznes? Czy zdaniem sceptyków OSM i podobnych projektów Wikipedia to zło? Chciałem zauważyć, że idea Wiki i OSM jest taka sama: stworzenie i udostępnienie wolnych danych. Idąc dalej: Linux to też zło bo robi konkurencję firmom software'owym? Ale telefon z Androidem to pewnie fajnie mieć, prawda?
  
nie znam się ale mam wrażenie, że idea OSM czy Community Maps to raczej taka zabawa niż poważne udostępnianie danych. Czy ktoś w ogóle tam określił jakiej jakości mają być te wektory, zdefiniował źródło pochodzenia, dokładność itd? Raczej nie. Ot takie wrzucanie danych aby firma kręcił się ruch w okół danej firmy. Dlatego zgadzam się i ze sceptykiem i xyz - prawda gdzieś tam jest po środku.
  
os 1. Szanowny przedmówca nie rozumie zasad ekonomii. 2. Dlaczego tylko wybrane dane za darmo a nie wszystkie? Jak komuna, to komuna. 3. Dlaczego pracujący ponoć za frajer fani OS mają je dostawać od urzędów, jak w opisanym przez Ciebie przypadku? 4. I bieda-firma i wielki koncern mają prawo za nie wiadomo jakie pieniądze sprzedawać swe produkty, o wyborze powinien decydować klient a nie idea. 5. Owszem, przyczynia się to do rozwoju, ale tylko firm informatycznych, które rzeźbią w tym temacie. Zapytaj ich dlaczego nie oferują swych usług za darmo.
  
@sceptyk: RZECO? Jak i gdzie zabija? Może podaj jakiś przykład. Na razie to brzmisz jak jakiś właściciel małej firemki, który próbuje sprzedawać swoje bieda-mapki za nie wiadomo jakie pieniądze. I co to za zakazywanie? Można się spierać co do zakresu udostępnianych treści, ale podstawowe dane przestrzenne powinny być dostępne dla każdego obywatela (a nie jedynie wybranych podmiotów). I nie wiem czy nie powinieneś zmienić nicka ze sceptyk na ignorant, bo jakbyś nie zauważył, to projekty takie jak OSM przyczyniają się akurat do rozwoju, a nie do powrotu na drzewa.
  
chory pomysł Idea OS jest nośna, jej wielbiciele zapominają tylko, że zabija biznes. Dlatego radzę im by najpierw założyli firmę produkującą mapy, a później kibicowali fanatykom darmowego robienia map. Przekazywanie map przez urzędy powinno być zabronione. Proponuję pójść o krok dalej w tej utopii i przekazywać wszystko wszystkim za darmo. Wtedy zbędne będą pieniądze, giełdy, podatki itd. Na końcu wszyscy wylądujemy na drzewie, w towarzystwie szympansów, które stamtąd nie zeszły od trzech milionów lat. Czyżby miały rację?
  
Sprostowanie Chciałem zauważyć, że OpenStreetMap również stara się pozyskiwać dane od urzędów państwowych/samorządowych, więc użycie frazy "w przeciwieństwie" jest bardzo nieprawdziwe. To nie jest tak, że biegamy tylko z odbiornikami GPS w terenie :P Jako OpenStreetMap pozyskaliśmy dane od Wroclawia, Szczecina i innych mniejszych miast.
  
Zdjęcia lotnicze... Nie tylko Taxus - zdjęcia lotnicze z samolotów bezzałogowych także dostępne od GisProject.pl -> polecamy zajrzeć bo również ciekawe rozwiązanie :)
  



zobacz też:

Studenci pomierzyli Tatry

Zakończył się obóz naukowy Koła Naukowego Geodetów Dahlta z AGH. Młodzi geodeci pomierzyli osnowę na Hali Gąsienicowej i...

M@py zarzucają sieci!

Katedra Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego, Zakład Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Geodezji i...

Studenci mierzą w Tatrach

Członkowie Koła Naukowego Geodetów Dahlta z AGH wyruszyli 29 sierpnia na studencką wyprawę naukową w góry. W ciągu...

TPN zamawia zdjęcia lotnicze i warstwy GIS

Tatrzański Park Narodowy ogłosił przetarg nieograniczony na wykonane planu ochrony dla obszaru Natura 2000...

W Zakopanem o mapach w sieci

Ogólnopolskie seminarium „M@py w sieci. Sposoby kartograficznej prezentacji danych przyrodniczych” odbyło...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
prof. Zygmunt Janiszewski (1888-1920) był jednym z pierwszych polskich matematyków, który zajmował się zagadnieniem topologii?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edward Warchałowski (1885-1953)

Edward  Warchałowski  (1885-1953)
Urodził się 4 października 1885 roku w Piestrzecu koło Stopnicy na Kielecczyźnie w rodzinie ziemiańskiej. Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego w Jędrzejowie w 1904 roku uczęszczał do średniej Szkoły Mierniczej w Pskowie. W latach 1907-11...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1972
Firma Hewlett-Packard wprowadziła na rynek pierwszy kalkulator naukowy (umożliwiający obliczenia funkcji). Wyprodukowano 300 tys. egzemplarzy tego modelu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2