Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-23| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Nowa ortofotomapa Bytomia

Bytomska Infrastruktura Informacji Przestrzennej została wzbogacona o nową ortofotomapę w rozdzielczości 5 cm. Pozwoli ona lepiej monitorować zmiany zachodzące w tym mieście.


Nowa ortofotomapa Bytomia <br />
fot. BIIP
fot. BIIP
Ortofotomapę wykonała firma MGGP Aero na podstawie zdjęć lotniczych z kwietnia 2011 roku. Jej dokładność to 2-3 piksele, czyli około 10 cm. Zdjęcia wykonano z pokładu samolotu za pomocą kamery Intergraph DMC II. Ortofotomapa posłuży m.in. do opracowania mapy przepuszczalności terenu.

W ramach tego samego przetargu za pomocą śmigłowca przeprowadzono skanowanie laserowe miasta. Na podstawie skaningu opracowano numeryczny model terenu (NMT) oraz numeryczny model pokrycia terenu (NMPT). Dane te będą znakomitym materiałem do monitorowania zmian zachodzących w przestrzeni, m.in. obniżeń terenu spowodowanych eksploatacją węgla kamiennego.

Ortofotomapa z 2011 roku dostępna jest w miejskim geoportalu razem ze zdjęciami z lat 1997, 2001, 2005, 2008 i 2009.

Źródło: UM w Bytomiu


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS