Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-09-13 | GIS, Mapy, Prawo

Jak opracować mapę powodziową?

Na stronie Ministerstwa Środowiska opublikowano do konsultacji projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy Prawo wodne w sprawie opracowania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego.


Ilustracja: Jak opracować mapę powodziową? <br />
fot. GMES/Safer
fot. GMES/Safer

Jak napisano w uzasadnieniu, rozporządzenie ma na celu: zagwarantowanie jednolitego podejścia do opracowywania map zagrożenia i ryzyka powodziowego na poziomie krajowym, spełnienie wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących wykonywania tego typu opracowań zgodnie z tzw. dyrektywą powodziową, jak również koordynację tych prac w dorzeczach międzynarodowych.

Oba rodzaje map będą tworzone w skali 1:10 000 w układzie 1992. Do ich opracowania wykorzystywane będą przede wszystkim: Baza Danych Obiektów Topograficznych, Państwowy Rejestr Granic oraz Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych, a w przypadku braku tych danych – ortofotomapy, mapy topograficzne 1:10 000 – 1:50 000, mapy sozologiczne i hydrograficzne. Źródłem informacji o rzeźbie terenu, co jest niezbędne do modelowania zagrożenia powodziowego, będzie numeryczny model terenu o interwale siatki 1 m i dokładności pionowej 0,15 m dla powierzchni odkrytych i przynajmniej 0,30 m dla powierzchni zalesionych.

Na mapy zagrożenia powodziowego naniesione będą m.in. obszary zagrożone powodzią raz na: 500, 100 i 10 lat, jak również obszary między linią brzegu i wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym, wysokim brzegiem. Opracowania te będą także uwzględniały obszary zagrożone zalaniem w razie np. pęknięcia wałów czy zniszczenia lub uszkodzenia budowli piętrzących. Wyznaczanie tych stref będzie wykonywane w technologii GIS za pomocą modelowania 2D (dla dużych miast) lub 1D.

Mapy ryzyka powodziowego będą z kolei przedstawiały zagrożenie, jakie powódź stwarza dla ludności, potencjalne straty powodziowe, jak również obiekty o szczególnym znaczeniu kulturowym, przyrodniczym i gospodarczym.

Warstwy wykonywane dla obu tych opracowań mają powstać w formacie SHP, a ich wizualizacja zostanie zapisana w postaci plików TIFF i GeoTIFF.

Do poprzedniej wersji tego projektu poszczególne ministerstwa i samorządy złożyły kilkadziesiąt pytań i uwag. Wojewoda opolski zasugerował, by sprawdzić zgodność rozporządzenia z ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej (projektodawca odpowiada, że projekt został już skonsultowany z GUGiK-iem). Z kolei MSWiA zwraca uwagę, że rozporządzenie powinno być uzupełnione o załącznik ze wzorami symboli wykorzystywanych na mapach. Projektodawca odpowiada, że poprzednia wersja projektu zawierała taki załącznik. Jednak po konsultacjach z GUGiK został on usunięty, gdyż opracowania te „nie są typowymi mapami w rozumieniu kartograficznym”. MSWiA sugerowało ponadto, by pojęcie „systemy informacji geograficznej (GIS)” zastąpić występującym w Prawie geodezyjnym i kartograficznym „systemem informacji o terenie” (propozycja odrzucona).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Minister środowiska: Mapa powodziowa jeszcze w tym roku

Mapy powodziowe oraz plany zarządzania ryzykiem powodziowym zostaną opracowane w terminie...

Jak walczyć z powodzią, to z mapami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało do konsultacji „Program ochrony przed...

Dyrektywa powodziowa: KE pozywa Polskę

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za brak zaimplementowania tzw. dyrektywy...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
911, alarmowy numer telefonu, po raz pierwszy zastosowano w Nowym Jorku w 1968 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Butowtt (1931-2022)

Jerzy Butowtt (1931-2022)
Jerzy Butowtt urodził się 25 lutego 1931 r. w Morawicy. W 1954 r. ukończył Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Następnie został powołany do pełnienia zawodowej służby wojskowej w korpusie topografów oraz w Oddziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1816-1817
W okolicach Nowego Jorku Ferdinand R. Hassler prowadzi pierwsze pomiary triangulacyjne w Stanach Zjednoczonych. Do pomiaru bazy używa stalowych łańcuchów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2