|2011-09-13|
GIS, Mapy, Prawo
Jak opracować mapę powodziową?
Na stronie Ministerstwa Środowiska opublikowano do konsultacji projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy Prawo wodne w sprawie opracowania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego.
fot. GMES/Safer
|
|
|
|
|
|
Jak napisano w uzasadnieniu, rozporządzenie ma na celu: zagwarantowanie jednolitego podejścia do opracowywania map zagrożenia i ryzyka powodziowego na poziomie krajowym, spełnienie wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących wykonywania tego typu opracowań zgodnie z tzw. dyrektywą powodziową, jak również koordynację tych prac w dorzeczach międzynarodowych.
Oba rodzaje map będą tworzone w skali 1:10 000 w układzie 1992. Do ich opracowania wykorzystywane będą przede wszystkim: Baza Danych Obiektów Topograficznych, Państwowy Rejestr Granic oraz Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych, a w przypadku braku tych danych – ortofotomapy, mapy topograficzne 1:10 000 – 1:50 000, mapy sozologiczne i hydrograficzne. Źródłem informacji o rzeźbie terenu, co jest niezbędne do modelowania zagrożenia powodziowego, będzie numeryczny model terenu o interwale siatki 1 m i dokładności pionowej 0,15 m dla powierzchni odkrytych i przynajmniej 0,30 m dla powierzchni zalesionych.
Na mapy zagrożenia powodziowego naniesione będą m.in. obszary zagrożone powodzią raz na: 500, 100 i 10 lat, jak również obszary między linią brzegu i wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym, wysokim brzegiem. Opracowania te będą także uwzględniały obszary zagrożone zalaniem w razie np. pęknięcia wałów czy zniszczenia lub uszkodzenia budowli piętrzących. Wyznaczanie tych stref będzie wykonywane w technologii GIS za pomocą modelowania 2D (dla dużych miast) lub 1D.
Mapy ryzyka powodziowego będą z kolei przedstawiały zagrożenie, jakie powódź stwarza dla ludności, potencjalne straty powodziowe, jak również obiekty o szczególnym znaczeniu kulturowym, przyrodniczym i gospodarczym.
Warstwy wykonywane dla obu tych opracowań mają powstać w formacie SHP, a ich wizualizacja zostanie zapisana w postaci plików TIFF i GeoTIFF.
Do poprzedniej wersji tego projektu poszczególne ministerstwa i samorządy złożyły kilkadziesiąt pytań i uwag. Wojewoda opolski zasugerował, by sprawdzić zgodność rozporządzenia z ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej (projektodawca odpowiada, że projekt został już skonsultowany z GUGiK-iem). Z kolei MSWiA zwraca uwagę, że rozporządzenie powinno być uzupełnione o załącznik ze wzorami symboli wykorzystywanych na mapach. Projektodawca odpowiada, że poprzednia wersja projektu zawierała taki załącznik. Jednak po konsultacjach z GUGiK został on usunięty, gdyż opracowania te „nie są typowymi mapami w rozumieniu kartograficznym”. MSWiA sugerowało ponadto, by pojęcie „systemy informacji geograficznej (GIS)” zastąpić występującym w Prawie geodezyjnym i kartograficznym „systemem informacji o terenie” (propozycja odrzucona).
JK
|