Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-13| GIS, Mapy, Prawo

Jak opracować mapę powodziową?

Na stronie Ministerstwa Środowiska opublikowano do konsultacji projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy Prawo wodne w sprawie opracowania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego.


Jak opracować mapę powodziową? <br />
fot. GMES/Safer
fot. GMES/Safer

Jak napisano w uzasadnieniu, rozporządzenie ma na celu: zagwarantowanie jednolitego podejścia do opracowywania map zagrożenia i ryzyka powodziowego na poziomie krajowym, spełnienie wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących wykonywania tego typu opracowań zgodnie z tzw. dyrektywą powodziową, jak również koordynację tych prac w dorzeczach międzynarodowych.

Oba rodzaje map będą tworzone w skali 1:10 000 w układzie 1992. Do ich opracowania wykorzystywane będą przede wszystkim: Baza Danych Obiektów Topograficznych, Państwowy Rejestr Granic oraz Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych, a w przypadku braku tych danych – ortofotomapy, mapy topograficzne 1:10 000 – 1:50 000, mapy sozologiczne i hydrograficzne. Źródłem informacji o rzeźbie terenu, co jest niezbędne do modelowania zagrożenia powodziowego, będzie numeryczny model terenu o interwale siatki 1 m i dokładności pionowej 0,15 m dla powierzchni odkrytych i przynajmniej 0,30 m dla powierzchni zalesionych.

Na mapy zagrożenia powodziowego naniesione będą m.in. obszary zagrożone powodzią raz na: 500, 100 i 10 lat, jak również obszary między linią brzegu i wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym, wysokim brzegiem. Opracowania te będą także uwzględniały obszary zagrożone zalaniem w razie np. pęknięcia wałów czy zniszczenia lub uszkodzenia budowli piętrzących. Wyznaczanie tych stref będzie wykonywane w technologii GIS za pomocą modelowania 2D (dla dużych miast) lub 1D.

Mapy ryzyka powodziowego będą z kolei przedstawiały zagrożenie, jakie powódź stwarza dla ludności, potencjalne straty powodziowe, jak również obiekty o szczególnym znaczeniu kulturowym, przyrodniczym i gospodarczym.

Warstwy wykonywane dla obu tych opracowań mają powstać w formacie SHP, a ich wizualizacja zostanie zapisana w postaci plików TIFF i GeoTIFF.

Do poprzedniej wersji tego projektu poszczególne ministerstwa i samorządy złożyły kilkadziesiąt pytań i uwag. Wojewoda opolski zasugerował, by sprawdzić zgodność rozporządzenia z ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej (projektodawca odpowiada, że projekt został już skonsultowany z GUGiK-iem). Z kolei MSWiA zwraca uwagę, że rozporządzenie powinno być uzupełnione o załącznik ze wzorami symboli wykorzystywanych na mapach. Projektodawca odpowiada, że poprzednia wersja projektu zawierała taki załącznik. Jednak po konsultacjach z GUGiK został on usunięty, gdyż opracowania te „nie są typowymi mapami w rozumieniu kartograficznym”. MSWiA sugerowało ponadto, by pojęcie „systemy informacji geograficznej (GIS)” zastąpić występującym w Prawie geodezyjnym i kartograficznym „systemem informacji o terenie” (propozycja odrzucona).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS