Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-02| Teledetekcja, Przetargi, Instytucje

Po co MSZ zdjęcia satelitarne?

W sierpniu br. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamówiło wysokorozdzielcze zdjęcia satelitarne różnych regionów świata. Portal TVN24.pl pyta, po co resortowi tego typu zobrazowania.


Po co MSZ zdjęcia satelitarne? <br />
fot. DigitalGlobe
fot. DigitalGlobe
Przypomnijmy, że przedmiotem przetargu jest dostarczanie zdjęć satelitarnych w razie wystąpienia wydarzeń kryzysowych lub mających wpływ na bezpieczeństwo obywateli polskich za granicą. Jak informuje TVN24.pl, jedyną ofertę w tym postępowaniu złożyła firma SmallGIS z Krakowa. Jej wartość to około 650 tys. zł rocznie. Przetarg nie jest jeszcze rozstrzygnięty.

Resort argumentuje, że minister spraw zagranicznych powinien mieć szybki, największy i najpełniejszy dostęp do wszelkich informacji mogących wpływać na sytuację międzynarodową i interesy Polski. Zdjęcia tego typu umożliwią np. niezależną weryfikację drożności dróg ewakuacyjnych, dojazdowych na lotniska czy też zdatności samych lotnisk do lądowania samolotów.

Artur Goławski z „Polski Zbrojnej” wątpi jednak w autentyczną przydatność takiego przedsięwzięcia akurat dla MSZ. – Są inne instytucje, którym dostęp do takich zobrazowań przydałby się bardziej – argumentuje. Jego zdaniem większy użytek z tych danych miałyby np. Agencja Wywiadu, MSWiA, a nawet Ministerstwo Infrastruktury.

Portal TVN24.pl przypomina również, że obecny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski już raz próbował w imieniu rządu zainwestować w zobrazowania satelitarne. W 2006 roku kierowany przez niego wówczas resort obrony podpisał bowiem umowę z Satelitarnym Centrum Operacji Regionalnych na dostarczanie zdjęć obszarów, którymi interesuje się wojsko. Przedsięwzięcie okazało się jednak klapą, a SCOR jest obecnie w stanie likwidacji.

Więcej o sprawie

Źródło: TVN24.pl. JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS