wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-09-02| Teledetekcja, Przetargi, Instytucje

Po co MSZ zdjęcia satelitarne?

W sierpniu br. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamówiło wysokorozdzielcze zdjęcia satelitarne różnych regionów świata. Portal TVN24.pl pyta, po co resortowi tego typu zobrazowania.


Po co MSZ zdjęcia satelitarne? <br />
fot. DigitalGlobe
fot. DigitalGlobe
Przypomnijmy, że przedmiotem przetargu jest dostarczanie zdjęć satelitarnych w razie wystąpienia wydarzeń kryzysowych lub mających wpływ na bezpieczeństwo obywateli polskich za granicą. Jak informuje TVN24.pl, jedyną ofertę w tym postępowaniu złożyła firma SmallGIS z Krakowa. Jej wartość to około 650 tys. zł rocznie. Przetarg nie jest jeszcze rozstrzygnięty.

Resort argumentuje, że minister spraw zagranicznych powinien mieć szybki, największy i najpełniejszy dostęp do wszelkich informacji mogących wpływać na sytuację międzynarodową i interesy Polski. Zdjęcia tego typu umożliwią np. niezależną weryfikację drożności dróg ewakuacyjnych, dojazdowych na lotniska czy też zdatności samych lotnisk do lądowania samolotów.

Artur Goławski z „Polski Zbrojnej” wątpi jednak w autentyczną przydatność takiego przedsięwzięcia akurat dla MSZ. – Są inne instytucje, którym dostęp do takich zobrazowań przydałby się bardziej – argumentuje. Jego zdaniem większy użytek z tych danych miałyby np. Agencja Wywiadu, MSWiA, a nawet Ministerstwo Infrastruktury.

Portal TVN24.pl przypomina również, że obecny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski już raz próbował w imieniu rządu zainwestować w zobrazowania satelitarne. W 2006 roku kierowany przez niego wówczas resort obrony podpisał bowiem umowę z Satelitarnym Centrum Operacji Regionalnych na dostarczanie zdjęć obszarów, którymi interesuje się wojsko. Przedsięwzięcie okazało się jednak klapą, a SCOR jest obecnie w stanie likwidacji.

Więcej o sprawie

Źródło: TVN24.pl. JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
W obronie zwierząt Ostrożniej proszę. Te szczekające zwierzaki płacą podatki i jakby nie jest im wszystko jedno, gdzie te pieniądze trafią.
odpowiedz zgłoś
MSZ zamawia psy szczekają. GIS tylko dla geodetów!!! Potrzebne kolejne koncesje i regulacje!!! Niech MSZ żyje w niewiedzy!!! Niech żebrze o informację!!!
odpowiedz zgłoś
Gwiezdne wojny?:) Pan z "Polski Zbrojnej" mam rację. Myślę nawet, że nasze służby mogą dostawać te materiały za free w ramach NATO więc kupowanie tego mija się z celem. Inne ministerstwa są raczej w sposób naturalny skoncentrowane na obszarze Polski (samo rozwinięcie skrótu MSWiA) więc tu mają spory zasób zdjęć lotniczyć. MSZ mógłby jednak wykorzystać te pieniądze bardziej efektywnie (szkoły na Litwie się kłaniają). Dziwi trochę ta fascynacja Pana Ministra technologią satelitarną.
odpowiedz zgłoś
WRzP Jak to po co? Aby F16 miały możliwość likwidacji wrogów Wielkiej Polski w każdym zakątku wszechświata. http://wielkarzeczpospolita.net/
odpowiedz zgłoś
??? No właśnie, po kiego grzyba im te zdjęcia?
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS