wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-21| Teledetekcja

ERS-2 już na emeryturze

Po 16 latach owocnej pracy europejski satelita radarowy ERS-2 zakończył misję obserwacji Ziemi.


ERS-2 już na emeryturze

ERS-2 został wystrzelony 21 kwietnia 1995 r. jako kontynuator misji satelity ERS-1, który znalazł się na orbicie w 1991 r. Zakładano, że ERS-1 zostanie zastąpiony przez ERS-2, jednak ten pierwszy pozostał operacyjny aż do 1999 r. Tworzyły one wówczas zestaw dwóch nowoczesnych aparatów dostarczających informacji o lądach, oceanach, atmosferze i pokrywie lodowej Ziemi, a także pomocnych przy monitorowaniu klęsk żywiołowych.

Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna, misja ERS zrewolucjonizowała teledetekcję satelitarną. Satelity te jako jedne z pierwszych pokazały możliwości wykorzystania interferometrii radarowej z poziomu orbity, a aparat ERS-2 umożliwił globalny monitoring warstwy ozonowej. Był wykorzystywany także przez polskich naukowców – np. do oceny skutków zeszłorocznej powodzi.
W ciągu swojej misji satelita ten okrążył Ziemię 85 tys. razy, przemierzając 3,8 mld km. Teraz aparat powoli obniża swój pułap, by za około 25 lat spłonąć w atmosferze. ERS-2 ma zostać zastąpiony przez Envisata, a w dalszej perspektywie przez konstelacje Earth Explorer i Sentinel.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS