Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-07-21| Teledetekcja

ERS-2 już na emeryturze

Po 16 latach owocnej pracy europejski satelita radarowy ERS-2 zakończył misję obserwacji Ziemi.


ERS-2 już na emeryturze

ERS-2 został wystrzelony 21 kwietnia 1995 r. jako kontynuator misji satelity ERS-1, który znalazł się na orbicie w 1991 r. Zakładano, że ERS-1 zostanie zastąpiony przez ERS-2, jednak ten pierwszy pozostał operacyjny aż do 1999 r. Tworzyły one wówczas zestaw dwóch nowoczesnych aparatów dostarczających informacji o lądach, oceanach, atmosferze i pokrywie lodowej Ziemi, a także pomocnych przy monitorowaniu klęsk żywiołowych.

Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna, misja ERS zrewolucjonizowała teledetekcję satelitarną. Satelity te jako jedne z pierwszych pokazały możliwości wykorzystania interferometrii radarowej z poziomu orbity, a aparat ERS-2 umożliwił globalny monitoring warstwy ozonowej. Był wykorzystywany także przez polskich naukowców – np. do oceny skutków zeszłorocznej powodzi.
W ciągu swojej misji satelita ten okrążył Ziemię 85 tys. razy, przemierzając 3,8 mld km. Teraz aparat powoli obniża swój pułap, by za około 25 lat spłonąć w atmosferze. ERS-2 ma zostać zastąpiony przez Envisata, a w dalszej perspektywie przez konstelacje Earth Explorer i Sentinel.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS