|2010-05-24|
GIS, Teledetekcja, Instytucje
Powódź okiem satelitów
W ostatnich dniach w internecie opublikowano nowe zdjęcia i zobrazowania satelitarne prezentujące skutki majowej powodzi w Polsce.
Na stronie Centrum Badań Kosmicznych PAN poświęconej projektowi GMES zamieszczono nowe mapy hybrydowe prezentujące potencjalnie zalane obszary. Tereny podtopione wyznaczono na podstawie obrazów z satelitów radarowych ERS-2 oraz RADARSAT-2. Jako podkład wykorzystano natomiast zdjęcia z aparatów SPOT-4, Landsat-5 oraz ALOS AVNIR-2. Co ciekawe, sieć drogowa na mapach GMES pochodzi z zasobów otwartego projektu OpenStreetMap. Na razie udostępniono materiały dla okolic Sandomierza i Tarnobrzegu (1:50 000), Krakowa (1:25 000), ujścia Dunajca (1:75 000) oraz Połańca (1:50 000). Wkrótce opublikowane zostaną także mapy dla regionów Czechowic-Dziedzic oraz Wrocławia.
Wymienione obrazy satelitarne są pozyskiwane i wstępnie analizowane w ramach europejskiego projektu SAFER. Następnie są wykorzystywane do analizy zniszczeń przez Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa Komedy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dystrybucją w Polsce i dalszą analizą, stosownie do potrzeb instytucji reagowania kryzysowego, zajmuje się zespół GMES w CBK PAN oraz przedstawiciele projektu PROTEUS z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Do projektu włączyła się także firma Geosystems Polska, wspierając przygotowywanie map GIS dla Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa.
Skutki majowej powodzi widoczne są także na obrazach pochodzących z sensora MODIS zainstalowanego na pokładzie satelitów Terra i Aqua. Aktualne zobrazowania z tych aparatów dostępne są bezpłatnie na stronie NASA.
Źródło: CBK PAN, NASA, JK
|