wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-10-02| Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Wnioski z XII Konferencji „Prawo w geodezji”


1 października zakończyła się w Pogorzelicy (woj. zachodniopomorskie) XII konferencja „Prawo w geodezji”, poświęcona propozycjom zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.

Podsumowaniem 4-dniowych obrad są wnioski wypływające z chwilami burzliwej dyskusji. Są one o tyle istotne, że wokół tworzenia nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego – aktu fundamentalnego dla funkcjonowania geodezji w państwie – pojawia się wiele niedomówień. Z jednej strony 21 lipca br. ówczesny GGK Jerzy Albin przesłał na ręce ministra budownictwa nową wersję prawa, z drugiej – 12 lipca br. Piotr Piętak, podsekretarz stanu w MSWiA, poinformował podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, że prace nad nowym prawem są już prowadzone. Ministerstwo Budownictwa, w gestii którego znajduje się ta dziedzina gospodarki, nie rozpoczęło jednak jeszcze prac nad nowym prawem.

Uczestnicy konferencji w Pogorzelicy wnioskują o włączenie do procesu tworzenia nowego aktu przedstawicieli wszystkich środowisk geodezyjnych. W konferencji wzięło udział ponad 150 osób. Organizatorem imprezy była Zachodniopomorska Geodezyjna Izba Gospodarcza, a patronat honorowy nad konferencją objęli minister budownictwa Antoni Jaszczak oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn.


Wnioski XII konferencji „Prawo w geodezji”

1. Opracowanie projektu prawa geodezyjnego, które stanowić będzie nową formułę funkcjonowania geodezji.

2. Oparcie nowego opracowania prawa geodezyjnego na:
a/ strategii rozwoju kraju w latach 2007-2015,
b/ ustawie zasadniczej – Konstytucji RP,
c/ potrzebie dostosowania do uregulowań prawnych obowiązujących w państwach UE,
d/ ustaleniu zakresu odpowiedzialności cywilnej geodety – analogicznie do uregulowań w państwach UE.

3. Uznanie katastru nieruchomości za podstawową bazę referencyjną urządzaną i prowadzoną przez organy administracji geodezyjnej.

4. Podjęcie zobowiązania prawnego do tworzenia i dostarczania informacji geodezyjnych na poziomie oczekiwanym przez jej licznych odbiorców.

5. Przyjęcie zasady obligatoryjności wykorzystania danych geodezyjnych do tworzenia fakultatywnych zbiorów informacji tworzonych i dostosowanych do potrzeb innych użytkowników.

6. Ustanowienie obowiązku właścicieli (władających) nieruchomości dostarczania opracowań geodezyjnych związanych ze zmianami w stanie nieruchomości do organów prowadzących kataster nieruchomości.

7. Zreformowanie systemu nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinach geodezji poprzez:
a/ zwiększenie wymagań w zakresie wykształcenia zawodowego,
b/ ograniczenie zakresu uprawnień,
c/ wprowadzenie obowiązku ustawicznego dokształcania zawodowego,
d/ przyznanie statusu osoby zaufania publicznego geodetom wykonującym prace geodezyjne z zakresu katastru nieruchomości.

8. Powołanie zasady powiązania prawa geodezyjnego z przepisami szczególnymi prawa materialnego z zakresu innych branż zawodowych oraz powołanie klauzul generalnych do spraw nieuregulowanych w ustawie.

9. Zmniejszenie ograniczeń w prawie wykonywania własności nieruchomości gruntowych poprzez wprowadzenie zasady, że o podziale nieruchomości decyduje właściciel na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania terenu.

10. Wyeliminowanie z procedury rozgraniczeń nieruchomości instytucji ugody sądowej i zastąpienie jej ugodą administracyjną.

Jerzy Przywara


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS