Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2006-10-02| Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Wnioski z XII Konferencji „Prawo w geodezji”


1 października zakończyła się w Pogorzelicy (woj. zachodniopomorskie) XII konferencja „Prawo w geodezji”, poświęcona propozycjom zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.

Podsumowaniem 4-dniowych obrad są wnioski wypływające z chwilami burzliwej dyskusji. Są one o tyle istotne, że wokół tworzenia nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego – aktu fundamentalnego dla funkcjonowania geodezji w państwie – pojawia się wiele niedomówień. Z jednej strony 21 lipca br. ówczesny GGK Jerzy Albin przesłał na ręce ministra budownictwa nową wersję prawa, z drugiej – 12 lipca br. Piotr Piętak, podsekretarz stanu w MSWiA, poinformował podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, że prace nad nowym prawem są już prowadzone. Ministerstwo Budownictwa, w gestii którego znajduje się ta dziedzina gospodarki, nie rozpoczęło jednak jeszcze prac nad nowym prawem.

Uczestnicy konferencji w Pogorzelicy wnioskują o włączenie do procesu tworzenia nowego aktu przedstawicieli wszystkich środowisk geodezyjnych. W konferencji wzięło udział ponad 150 osób. Organizatorem imprezy była Zachodniopomorska Geodezyjna Izba Gospodarcza, a patronat honorowy nad konferencją objęli minister budownictwa Antoni Jaszczak oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn.


Wnioski XII konferencji „Prawo w geodezji”

1. Opracowanie projektu prawa geodezyjnego, które stanowić będzie nową formułę funkcjonowania geodezji.

2. Oparcie nowego opracowania prawa geodezyjnego na:
a/ strategii rozwoju kraju w latach 2007-2015,
b/ ustawie zasadniczej – Konstytucji RP,
c/ potrzebie dostosowania do uregulowań prawnych obowiązujących w państwach UE,
d/ ustaleniu zakresu odpowiedzialności cywilnej geodety – analogicznie do uregulowań w państwach UE.

3. Uznanie katastru nieruchomości za podstawową bazę referencyjną urządzaną i prowadzoną przez organy administracji geodezyjnej.

4. Podjęcie zobowiązania prawnego do tworzenia i dostarczania informacji geodezyjnych na poziomie oczekiwanym przez jej licznych odbiorców.

5. Przyjęcie zasady obligatoryjności wykorzystania danych geodezyjnych do tworzenia fakultatywnych zbiorów informacji tworzonych i dostosowanych do potrzeb innych użytkowników.

6. Ustanowienie obowiązku właścicieli (władających) nieruchomości dostarczania opracowań geodezyjnych związanych ze zmianami w stanie nieruchomości do organów prowadzących kataster nieruchomości.

7. Zreformowanie systemu nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinach geodezji poprzez:
a/ zwiększenie wymagań w zakresie wykształcenia zawodowego,
b/ ograniczenie zakresu uprawnień,
c/ wprowadzenie obowiązku ustawicznego dokształcania zawodowego,
d/ przyznanie statusu osoby zaufania publicznego geodetom wykonującym prace geodezyjne z zakresu katastru nieruchomości.

8. Powołanie zasady powiązania prawa geodezyjnego z przepisami szczególnymi prawa materialnego z zakresu innych branż zawodowych oraz powołanie klauzul generalnych do spraw nieuregulowanych w ustawie.

9. Zmniejszenie ograniczeń w prawie wykonywania własności nieruchomości gruntowych poprzez wprowadzenie zasady, że o podziale nieruchomości decyduje właściciel na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania terenu.

10. Wyeliminowanie z procedury rozgraniczeń nieruchomości instytucji ugody sądowej i zastąpienie jej ugodą administracyjną.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama