Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2006-09-29 | Geodezja, Prawo, Ludzie, Imprezy

XII Konferencja ZGIG w Pogorzelicy: Propozycje zmian do prawa geodezyjnego



„Kupcie sobie kodeks cywilny i kodeks postępowania administracyjnego i nie gubcie się w szczegółach” – to zdanie wypowiedziane dzisiaj przez Bogumiłę Załęską-Świątkiewicz z Politechniki Wrocławskiej może być najkrótszym podsumowaniem pierwszego dnia obrad konferencji poświęconej tematyce nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. W ferworze dyskusji geodeci zbyt często, niestety, zapominają, że akt tej rangi nie powinien zawierać rozwiązań szczegółowych ani zajmować się sprawami uregulowanymi wcześniej w innych ustawach.

4-dniowa konferencja zorganizowana przez Zachodniopomorską Geodezyjną Izbę Gospodarczą rozpoczęła się 28 września wycieczką techniczną do Berlina, ale do części merytorycznej przystąpiono dopiero dzisiaj. XII już edycja imprezy z cyklu „Prawo w geodezji” zgromadziła ponad 150 osób, a jako gość honorowy zjawił się m.in. poseł-geodeta Michał Stuligrosz (na zdjęciu).
Ożywiona dyskusja jest chyba specjalnością pogorzelickich spotkań. Już poranne wystąpienie prokuratora rejonowego w Gryficach Krzysztofa Matejny poświęcone odpowiedzialności funkcjonariuszy administracji geodezyjnej za przekroczenie uprawnień oraz zaniechanie działań nałożonych przepisami prawa wywołało wątpliwości, kiedy geodeta jest, a kiedy nie jest funkcjonariuszem publicznym. O ile w przypadku przedstawicieli administracji i nadzoru geodezyjnego sprawa jest jasna, to już przy wykonawstwie geodezyjnym zdania były podzielone. Aplauz sali wywołała podkreślona przez prokuratora informacja, że w swojej praktyce nie spotkał się z przypadkami odpowiedzialności karnej geodety za jakiekolwiek przestępstwo związane z wykonywaniem tego zawodu.

Jednak prawdziwą lawinę wypowiedzi wywołały zaproponowane przez geodetę powiatowego z Kłodzka Dariusza Felcenlobena zmiany w Pgik związane z rozgraniczeniami nieruchomości (poglądy autora prezentowaliśmy w GEODECIE 8/2006). Na podstawie przeprowadzonych w swoim powiecie badań zaproponował on wiele daleko idących zmian zmierzających do uproszczenia dla obywatela procedury rozgraniczeniowej. Żadna z nich nie przekonała jednak zachodniopomorskiego WINGiK-a Antoniego Myłki. Jego zdaniem te pozorne ułatwienia sprawią, że jedna strona postępowania rozgraniczeniowego będzie mogła całymi latami je blokować. Zapamiętale dyskutowano, czy rozgraniczenia powinny pozostać domeną gmin, czy też należałoby je przekazać powiatom, najczęściej dysponującym o wiele bardziej wykwalifikowanym personelem. A jedna z sugestii Dariusza Felcenlobena dotycząca likwidacji możliwości zawierania przed geodetą umowy o mocy ugody sądowej na rzecz ugody administracyjnej wywołała nawet zarzut o chęć pozbawienia naszego zawodu ostatniego bastionu broniącego jego rangi. Dyskutantów ostudziła Bogumiła Załęska-Świątkiewicz, która poparła te propozycje jako zmierzające do uproszczenia procedury. Przypominała też, że ugoda o mocy ugody sądowej zawierana przed geodetą to relikt z dekretu Bieruta z 1946 r., całkowicie zbędny w obecnym systemie prawnym. Na zakończenie powiedziała, że „matką przepisów Pgik jest kodeks cywilny” i dodała „kupcie sobie kc i kpa i nie gubcie się w szczegółach”.
Jutro kolejny dzień obrad.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

wszystko ma swoje miejsce i czas. I to jest sens zycia . Jolu nie badz pracoholikiem. Zycie krotko trwa
  
panowie i panie dyrektorzy podik bawia się dobrze na tej imprezie
  



zobacz też:

Geodeci z Europy spotkali się na Malcie

Jesienne spotkanie organizacji geodetów europejskich CLGE (Comite de Liaison des Geometres Europeens) odbyło...

Problem stary jak cennik, czyli zawyżanie opłat w ODGiK

W czerwcu br. niewielka firma G. z Mikołowa zwróciła się do Geodezyjnej Izby Gospodarczej z...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Neptun potrzebuje prawie 165 lat na obiegnięcie Słońca, a Merkury niespełna 88 dni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Nowosielski (1933-2007)

Andrzej  Nowosielski  (1933-2007)
Urodził się 11 maja 1933 roku w Chotomowie koło Nowego Dworu. Był synem Emila Nowosielskiego i Heleny Czarnockiej. Studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ukończył w roku 1959, a stopień doktora nauk technicznych uzyskał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1924
Polska została członkiem Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki oraz Międzynarodowej Asocjacji Geodezji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2