wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-09-29| Geodezja, Prawo, Ludzie, Imprezy

XII Konferencja ZGIG w Pogorzelicy: Propozycje zmian do prawa geodezyjnego„Kupcie sobie kodeks cywilny i kodeks postępowania administracyjnego i nie gubcie się w szczegółach” – to zdanie wypowiedziane dzisiaj przez Bogumiłę Załęską-Świątkiewicz z Politechniki Wrocławskiej może być najkrótszym podsumowaniem pierwszego dnia obrad konferencji poświęconej tematyce nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. W ferworze dyskusji geodeci zbyt często, niestety, zapominają, że akt tej rangi nie powinien zawierać rozwiązań szczegółowych ani zajmować się sprawami uregulowanymi wcześniej w innych ustawach.

4-dniowa konferencja zorganizowana przez Zachodniopomorską Geodezyjną Izbę Gospodarczą rozpoczęła się 28 września wycieczką techniczną do Berlina, ale do części merytorycznej przystąpiono dopiero dzisiaj. XII już edycja imprezy z cyklu „Prawo w geodezji” zgromadziła ponad 150 osób, a jako gość honorowy zjawił się m.in. poseł-geodeta Michał Stuligrosz (na zdjęciu).
Ożywiona dyskusja jest chyba specjalnością pogorzelickich spotkań. Już poranne wystąpienie prokuratora rejonowego w Gryficach Krzysztofa Matejny poświęcone odpowiedzialności funkcjonariuszy administracji geodezyjnej za przekroczenie uprawnień oraz zaniechanie działań nałożonych przepisami prawa wywołało wątpliwości, kiedy geodeta jest, a kiedy nie jest funkcjonariuszem publicznym. O ile w przypadku przedstawicieli administracji i nadzoru geodezyjnego sprawa jest jasna, to już przy wykonawstwie geodezyjnym zdania były podzielone. Aplauz sali wywołała podkreślona przez prokuratora informacja, że w swojej praktyce nie spotkał się z przypadkami odpowiedzialności karnej geodety za jakiekolwiek przestępstwo związane z wykonywaniem tego zawodu.

Jednak prawdziwą lawinę wypowiedzi wywołały zaproponowane przez geodetę powiatowego z Kłodzka Dariusza Felcenlobena zmiany w Pgik związane z rozgraniczeniami nieruchomości (poglądy autora prezentowaliśmy w GEODECIE 8/2006). Na podstawie przeprowadzonych w swoim powiecie badań zaproponował on wiele daleko idących zmian zmierzających do uproszczenia dla obywatela procedury rozgraniczeniowej. Żadna z nich nie przekonała jednak zachodniopomorskiego WINGiK-a Antoniego Myłki. Jego zdaniem te pozorne ułatwienia sprawią, że jedna strona postępowania rozgraniczeniowego będzie mogła całymi latami je blokować. Zapamiętale dyskutowano, czy rozgraniczenia powinny pozostać domeną gmin, czy też należałoby je przekazać powiatom, najczęściej dysponującym o wiele bardziej wykwalifikowanym personelem. A jedna z sugestii Dariusza Felcenlobena dotycząca likwidacji możliwości zawierania przed geodetą umowy o mocy ugody sądowej na rzecz ugody administracyjnej wywołała nawet zarzut o chęć pozbawienia naszego zawodu ostatniego bastionu broniącego jego rangi. Dyskutantów ostudziła Bogumiła Załęska-Świątkiewicz, która poparła te propozycje jako zmierzające do uproszczenia procedury. Przypominała też, że ugoda o mocy ugody sądowej zawierana przed geodetą to relikt z dekretu Bieruta z 1946 r., całkowicie zbędny w obecnym systemie prawnym. Na zakończenie powiedziała, że „matką przepisów Pgik jest kodeks cywilny” i dodała „kupcie sobie kc i kpa i nie gubcie się w szczegółach”.
Jutro kolejny dzień obrad.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wszystko ma swoje miejsce i czas. I to jest sens zycia . Jolu nie badz pracoholikiem. Zycie krotko trwa
odpowiedz zgłoś
panowie i panie dyrektorzy podik bawia się dobrze na tej imprezie
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS