wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-06-29| GNSS

Miliardowe straty w branży GNSS przez sieć 4G

Jak szacuje koalicja „Save our GPS”, budowa w Stanach Zjednoczonych telefonii czwartej generacji LightSquared może spowodować straty w wysokości 96 mld dolarów i utratę 3,3 mln miejsc pracy.


Miliardowe straty w branży GNSS przez sieć 4G
Zdaniem koalicji koszty te w większości poniosą użytkownicy odbiorników GPS (87 mld dol.), a także ich producenci (9 mld dol.) – to oznacza z kolei wymierne straty dla amerykańskiego budżetu oraz znaczne spowolnienie gospodarcze. Jak szacują autorzy raportu, amerykański system pozycjonowania co roku przynosi gospodarce USA bezpośrednie dochody w wysokości 68 mld dol. W najbliższej przyszłości wartość ta ma wzrosnąć do ponad 120 mld dol.

Liczby te najprawdopodobniej przemówiły do decydentów, gdyż 23 czerwca Komisja Finansów Rządowych Izby Reprezentantów jednogłośnie przyjęła poprawkę wstrzymującą dotacje dla Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) na rozwój telefonii 4G do czasu wyjaśnienia jej wpływu na GPS.

Przypomnijmy, że FCC wydała na początku tego roku zgodę na rozmieszczenie na terenie Stanów Zjednoczonych 40 tys. nadajników wysokiej mocy wykorzystujących częstotliwości bliskie kanałowi GPS L1. Jak wykazały eksperymenty producentów sprzętu satelitarnego, gdyby system ten ruszył, uniemożliwiłby inicjalizację prostego odbiornika w promieniu 1,1 km od nadajnika Lightsquared. Związane z nim zakłócenia obniżyłyby dokładność pomiaru satelitarnego w promieniu ponad 5,7 km. Zdaniem koalicji „Save our GPS” negatywne konsekwencje uruchomienia tej sieci odczuje nawet co drugi właściciel sprzętu satelitarnego.

Źródło: ?Save our GPS?, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS