wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-06-17| Geodezja, GIS, Instytucje, Kataster

Postępy w "Projekcie mazowieckim"

Zadanie opracowania Zintegrowanego Systemu Danych Georeferencyjnych i Mapy Zasadniczej przeznaczonego do zarządzania danymi na poziomie powiatowym wchodzi w końcowy etap realizacji. System jest wdrażany w Starostowie Powiatowym w Piasecznie oraz w Urzędzie Miasta Płocka.


Postępy w "Projekcie mazowieckim"

Jednocześnie opracowywany jest System Zarządzania Bazą Danych Obiektów Topograficznych (SZBDOT), który następnie wdrożony zostanie w Departamencie Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Idea funkcjonowania obu systemów bazuje na mechanizmach modelowania danych, architekturze SOA, Szynie Procesów Biznesowych (ESB) oraz usługach sieciowych WMS/WFS/WCS/CSW. Założenia budowy systemów uwzględniają uniwersalność i niezależność aplikacji, możliwość jej skutecznego dzielenia, rozbudowywania, wdrażania całości lub wybranych elementów oraz zapewnienie komunikacji z innymi systemami. Komunikacja będzie się opierać na rozwiązaniach informatycznych wykorzystujących zestandaryzowane na poziomie światowym usługi przestrzenne, a stosowanym językiem wymiany danych przestrzennych będzie GML.

Zakończenie tej części prac ma nastąpić do 30 czerwca 2011 r. Z uwagi na innowacyjny charakter zastosowanych rozwiązań przeprowadzone zostaną wstępne testy funkcjonalne obu systemów w celu osiągnięcia jak najlepszej jakości finalnego produktu. Po zakończeniu procedury odbioru planuje się przeprowadzenie kilkunastu cykli szkoleniowych adresowanych do przedstawicieli administracji publicznej poziomu powiatowego, wojewódzkiego całego kraju oraz szczebla centralnego służby geodezyjnej i kartograficznej z zakresu dostępu a także możliwości wykorzystania zaprojektowanych funkcjonalności opracowanych aplikacji. O terminach szkoleń Urząd Marszałkowski będzie informować na stronach: www.geointegracja.pl oraz www.mazovia.pl.

Jak ponadto informuje mazowiecki Departament Geodezji i Kartografii, zakończono już realizację zadania polegającego na utworzeniu dla powiatu piaseczyńskiego oraz Płocka cyfrowych zbiorów danych: ewidencji gruntów i budynków, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, rejestru cen i wartości nieruchomości oraz obiektów topograficznych objętych zakresem treści mapy zasadniczej. Łącznie w trakcie realizacji zadań zeskanowano prawie 6400 map w postaci papierowej i pierworysów na blachachdla obu lokalizacji. Uzyskane cyfrowe zbiory danych zostaną zaimportowane do tworzonego w ramach innego zamówienia Zintegrowanego Systemu Danych Georeferencyjnych i Mapy Zasadniczej, przeznaczonego do zarządzania danymi na poziomie powiatowym.

Źródło: Geointegracja.pl


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
znalazłem wystarczą google i gotowe na stronie cba "http://www.cba.gov.pl/portal/pl/20/377/Zarzut_dla _pracownika_Biura_Geodety_Wojewodztwa__Mazowieckie go.html", w innym miejscu przetarg na sprzęt. chyba że geowpi wie coś więcej ?
odpowiedz zgłoś
prokuratura do geowpi, masz może bliższe informacje o prokuraturze w BGWM, czy Departamencie Geodezji, mam coś do dodanie o tym projekcie.
odpowiedz zgłoś
strach sie bac Na samą myśl o wprowadzeniu nowego tworzonego właśnie systemu cierpnie skóra. To będzie gorsze od kola, starosta może podejmie drugi raz w życiu męską decyzje w zakresie geodezji i nie będzie tego wprowadzał. Nastąpiło znaczne przyspieszenie działania ośrodka w Piasecznie, a tu masz babo placek. Znowu nowy eksperymentalny system do wszystkiego i do niczego. Prokurator już wszedł do bgwm, z niecierpliwością czekam na dalszy postęp jego. Jak to jest że zupełnie nie znający się na sprawie podejmuje decyzje których wynik działania nie ma wpływu na jego samego. Panie i Panowie z bgwm i różnych geointegracji jesteście ignorantami w dziedzinie geodezji, wracajcie do kolorowania mapek i nie przeszkadzajcie tym którzy się zajmują geodezją w powiatach. Rewolucje róbcie u siebie na biurkach, bo im większa tym później jest większe.
odpowiedz zgłoś
woźnicy ni ma, a karwana jedzie.
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS