wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-06-07| Teledetekcja, Firma, Przetargi

ISOK: skanowanie w toku

Od kilku tygodni 14 samolotów należących do 6 wykonawców skanuje 61% terytorium Polski w ramach projektu ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami). Sprawdziliśmy, jakie są dotychczasowe efekty tych prac.


ISOK: skanowanie w toku <br />
fot. Geopolis/Kucera International
fot. Geopolis/Kucera International

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez poszczególne konsorcja/firmy pierwsze prace na potrzeby ISOK rozpoczęto już w połowie lutego. Ostatni wykonawca wzbił się w powietrze w połowie kwietnia. Do połowy maja poszczególne firmy zebrały dane dla od 240 do nawet 11 tys. km kw. kraju. Przypomnijmy, że każda ze spółek będzie musiała pozyskać chmurę punktów dla ponad 20 tys. km kw. Co więcej, z wyjątkiem jednego z wykonawców, wszyscy przekazali już pierwsze dane do zamawiającego, czyli Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Zapytaliśmy także firmy, jakiego sprzętu używają na potrzeby tego zamówienia. Okazuje się, że nad polskim niebem lata najnowocześniejszy sprzęt geodezyjny dostępny na światowym rynku. Wśród nich m.in. skaner Leica ALS-70. Jak chwalą się jego posiadacze, w ciągu jednego dnia można nim zeskanować nawet 1,5 tys. km kw.

Teraz, oprócz skanowania, przyjdzie czas na kontrolę danych – chmur punktów, numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu oraz ortofotomap. Przetarg ograniczony na te prace (o szacunkowej wartości 8,1 mln zł) GUGiK ogłosił w połowie marca br. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie, w najbliższych tygodniach powinno nastąpić otwarcie ofert w tym postępowaniu.

Więcej o skanowaniu laserowym kraju w czerwcowym wydaniu GEODETY.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A gdzie kasa Tysiące km pozyskanych, trzy etapy oddane, a kasy nie ma!!! GUGiK jak zwykle "sprostał" wyzwaniu.
odpowiedz zgłoś
ach ten GUGIK dane juz splywaja a weryfikatora nie ma. jak zwykle w Glownym Urzedzie...
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS