Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-06-07| Teledetekcja, Firma, Przetargi

ISOK: skanowanie w toku

Od kilku tygodni 14 samolotów należących do 6 wykonawców skanuje 61% terytorium Polski w ramach projektu ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami). Sprawdziliśmy, jakie są dotychczasowe efekty tych prac.


ISOK: skanowanie w toku <br />
fot. Geopolis/Kucera International
fot. Geopolis/Kucera International

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez poszczególne konsorcja/firmy pierwsze prace na potrzeby ISOK rozpoczęto już w połowie lutego. Ostatni wykonawca wzbił się w powietrze w połowie kwietnia. Do połowy maja poszczególne firmy zebrały dane dla od 240 do nawet 11 tys. km kw. kraju. Przypomnijmy, że każda ze spółek będzie musiała pozyskać chmurę punktów dla ponad 20 tys. km kw. Co więcej, z wyjątkiem jednego z wykonawców, wszyscy przekazali już pierwsze dane do zamawiającego, czyli Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Zapytaliśmy także firmy, jakiego sprzętu używają na potrzeby tego zamówienia. Okazuje się, że nad polskim niebem lata najnowocześniejszy sprzęt geodezyjny dostępny na światowym rynku. Wśród nich m.in. skaner Leica ALS-70. Jak chwalą się jego posiadacze, w ciągu jednego dnia można nim zeskanować nawet 1,5 tys. km kw.

Teraz, oprócz skanowania, przyjdzie czas na kontrolę danych – chmur punktów, numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu oraz ortofotomap. Przetarg ograniczony na te prace (o szacunkowej wartości 8,1 mln zł) GUGiK ogłosił w połowie marca br. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie, w najbliższych tygodniach powinno nastąpić otwarcie ofert w tym postępowaniu.

Więcej o skanowaniu laserowym kraju w czerwcowym wydaniu GEODETY.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama