Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-05-27 | Geodezja, Edukacja, Ludzie, Imprezy

Sto lat dla Wydziału Geodezji i Kartografii PW!

Obchody 90-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej rozpoczęły się okolicznościową mszą świętą w kościele przy placu Zbawiciela. W Dużej Auli Politechniki wystawę poświęconą historii i dokonaniom Wydziału otworzyli: prorektor Politechniki prof. Władysław Wieczorek i dziekan WGiK prof. Witold Prószyński.


Ilustracja: Sto lat dla Wydziału Geodezji i Kartografii PW!
Głównym punktem obchodów rocznicowych była uroczystość w Małej Auli, na którą przybyło ponad 300 gości, w przeważającej części absolwentów uczelni. Rozpoczęto od Gaudeamus igitur. Okolicznościowe mowy wygłosili m.in. rektor Politechniki prof. Włodzimierz Kurnik, główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, przewodniczący Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stanisław Cegielski, dziekani wydziałów geodezyjnych z Akademii Górniczo-Hutniczej, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a także przedstawiciele mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Stowarzyszenia Kartografów Polskich i Geodezyjnej Izby Gospodarczej.

Profesor Witold Prószyński (fot.) przedstawił w zarysie historię Wydziału, sylwetki wybitnych profesorów, którzy zapisali się w pamięci wielu pokoleń polskich geodetów, w tym: Edwarda Warchałowskiego, Tadeusza Lazzariniego, Felicjana Piątkowskiego, Jana Różyckiego, Czesława Kameli, przypomniał także najnowsze dokonania kadry naukowej.
Referat okolicznościowy wygłosił prof. Aleksander Brzeziński, który omówił rolę współczesnej geodezji w badaniach ruchu obrotowego Ziemi.

Jubileusz był okazją do uhonorowania zasłużonych pracowników Wydziału i jego absolwentów. 14 osób otrzymało z rąk głównego geodety kraju Jolanty Orlińskiej odznaki honorowe „Za zasługi dla geodezji i kartografii”. 11 osób nagrodzono Honorowymi Odznakami Wydziału Geodezji i Kartografii, 5 osób otrzymało natomiast Odznaki Honorowe za Zasługi dla SGP. Siedemdziesięciu absolwentom Wydziału wręczono „Złote dyplomy”, które przyznawane są tym, którzy ukończyli studia co najmniej 50 lat temu.
Marszalek województwa mazowieckiego przyznał Wydziałowi medal Pro Mazovia – za szczególne osiągnięcia dla rozwoju województwa.
Uroczystość w Małej Auli zakończył występ śpiewaczki dr Marty Gajadhur, byłej studentki Wydziału. Gościem specjalnym uroczystości był ksiądz prałat Bogusław Bijak, absolwent Wydziału z roku 1955.

W sposób szczególny uhonorowano prof. Czesława Kamelę (1910-1992), wybitną postać związaną przez dziesięciolecia z Wydziałem Geodezji i Kartografii. W szczelnie wypełnionej amfiteatralnej sali 315 odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą profesora. Jego sylwetkę i dokonania przybliżył prof. Marcin Barlik.

Późnym popoludniem zorganizowano zwiedzanie laboratoriów naukowych i dydaktycznych oraz sesję naukowo-techniczną, w której przewidziano referaty na temat najnowszych technologii pomiarowych i wystąpienia sponsorów. Przez cały dzień w Dużej Auli trwała wystawa nowoczesnych instrumentów oferowanych przez największych dostawców sprzętu pomiarowego oraz niemniej ciekawa wystawa prezentująca kolekcję starych instrumentów będących w posiadaniu Wydziału.
Dzisiaj (28 maja) organizatorzy obchodów zapraszają na Geopiknik, czyli imprezę plenerową, która tradycyjnie odbędzie się w Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym PW w Józefosławiu k. Piaseczna.



Sponsorami uroczystości byli: GUGiK, Czerski Trade, Esri Polska, TPI, Geopryzmat, Leica Geosystems, Impexgeo, Intergraph, MGGP Aero, Nadowski Instrumenty Geodezyjne, Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Stonex, OPGK Olsztyn, OPGK w Lublinie; GEODETA był patronem medialnym, podobnie jak Przegląd Geodezyjny.

Wybrane daty z historii Wydziału

15 listopada 1915 r. – inauguracja pierwszego roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej
20 maja 1919 r. – wystąpienie rektora Politechniki prof. Jana Zawadzkiego z wnioskiem o utworzenie Wydziału Mierniczego
30 czerwca 1921 r. – Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia wydaje rozporządzenie, zgodnie z którym postanowiono utworzyć Wydział Mierniczy
1 września 1921 r. – Wydział Mierniczy rozpoczyna działalność; przyjęto 38 kandydatów
1922 r. – powstają dwie pierwsze katedry; katedrę Miernictwa I obejmuje prof. Edward Warchałowski
1925 r. – zmiana nazwy z Wydział Mierniczy na Wydział Geodezyjny
1933 r. – Wydziały Geodezyjny, Inżynierii Lądowej i Inżynierii Wodnej połączono w jeden – Wydział Inżynierii
1945 r. – odradza się Wydział Geodezyjny
1948 r. – na Wydziale wprowadzono studia dwustopniowe
1954 r. – kolejna zmiana nazwy, tym razem na Wydział Geodezji i Kartografii

Do tej pory Wydział Geodezji i Kartografii wykształcił ponad 6500 geodetów i kartografów (249 do 1939 r., 21 podczas okupacji, ponad 900 na studiach zaocznych).

Źródło: „90 lat Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej”, Warszawa 2011

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Drugi dzień o FOSS4G

Certyfikowanie znajomości wolnych aplikacji, wykorzystanie ich w pracy dewelopera, Web 3.0 – to tylko niektóre tematy...

Politechnika jest kobietą, czyli dni otwarte dla pań

W ramach akcji „Dziewczyny na Politechniki!” dziś (14 kwietnia) uczelnie organizują...

Nasz człowiek w Sevres

Rozmowa z dr. Włodzimierzem Lewandowskim, naczelnym fizykiem w Międzynarodowym Biurze Wag i Miar w Sevres pod Paryżem...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Wojewódzkie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Kielcach działało od 1962 do 1999 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Solski (1622-1701)
Urodził się 21 września 1622 roku w Kaliszu. Studiował w tamtejszym kolegium. W latach 1644-46 był prefektem bursy szkolnej i wykładowcą matematyki. W 1653 roku został kapelanem obozowym w Kamieńcu. Rok później wyjechał do Turcji jako kapelan...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 570

ok. 570
Powstała mapa z Madaby - mapa w postaci mozaiki, jaką została wyłożona posadzka w kościele w Madabie (teren dzisiejszej Jordanii).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama