wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-05-24| GNSS

Galileo wystartuje na Ireny i Witalisa

Europejska Agencja Kosmiczna, Arianspace i Komisja Europejska ogłosiły wczoraj (23 maja), że pierwsze 2 walidacyjne satelity Galileo wystartują 20 października br.


Galileo wystartuje na Ireny i Witalisa

Na orbitę wyniesie je rakieta nośna Sojuz. Będzie to pierwszy start tej rakiety z oddanej do użytku w tym miesiącu specjalnej platformy w Gujanie Francuskiej. Opóźnienia w jej budowie sprawiły, że start satelitów Galileo był kilkakrotnie odkładany. Jeszcze do niedawna przewidywano, że zostaną one wyniesione na orbitę w sierpniu br. Wystrzelenie kolejnej pary satelitów jest zaplanowane na marzec 2012 r. Na początku 2013 r. na orbicie ma być ich już 18.

Europejski komisarz ds. transportu Antonio Tajani poinformował jednocześnie, że wstępna operacyjność Galileo ma zostać osiągnięta w 2014 r., a pełna – w 2019 r. Co więcej, istnieje duża szansa, że uda się obniżyć koszty budowy tego systemu. Dotychczas planowano, że do 2014 r. wyniosą one 3,4 mld euro, a w latach 2014-20 r. – kolejne 1,9 mld euro. Konkretne wartości mają być podane do wiadomości 22 czerwca br. na pokazach lotniczych w Le Bourget.

źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS