Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-05-20 | Teledetekcja, Firma

Wyścig zbrojeń MGGP Aero: DMC II 230

Firma MGGP Aero z Tarnowa zakupiła drugą wielkoformatową lotniczą kamerę cyfrową. Tym razem wybór padł na DMC-II230 firmy Intergraph.


Ilustracja: Wyścig zbrojeń MGGP Aero: DMC II 230

Decyzję o zakupie firma podjęła jeszcze w poprzednim roku, a przypieczętowano ją formalnie w styczniu. Nową kamerę DMC-II230, o numerze seryjnym 020, składano prawie 3 miesiące i po oblocie technicznym w Niemczech ostatecznie dostarczono na lotnisko w Rzeszowie. Tam została zainstalowana na pokładzie samolotu pod okiem inżyniera z firmy Intergraph. Krótkie szkolenie w zakresie obsługi kamery oraz obróbki zdjęć zwieńczyło proces adaptacji nowego urządzenia. Niemal identyczne procedury projektowania, realizacji oraz przetworzenia danych pomiędzy dwoma systemami kamer cyfrowych Intergraph pozwoliły wdrożyć DMC-II230 natychmiast do produkcji.

Jeśli wziąć pod uwagę, że wynikiem pracy obu kamer cyfrowych MGGP Aero jest zdjęcie, to pomimo dużej zgodności procesów technologicznych, stoi za nimi nieco inna filozofia. DMC-II230 jest obok DMC-II250 (indeks dolny oznacza ilość megapikseli matryc poszczególnych modeli) najnowszą propozycją firmy Intergraph w zakresie wielkoformatowych kamer lotniczych. Powstała na bazie kamery średnioformatowej RMK-D wzbogaconej ogromną, jednolitą matrycą panchromatyczną firmy Dalsa o rozmiarach 15 552 x 14 144 pikseli. Dla porównania wielki format zdjęć w przypadku DMC-I uzyskiwany był poprzez złożenie czterech obrazów panchromatycznych. Finalne zdjęcie z nowej kamery jest złożeniem pięciu obrazów (jednego panchromatycznego oraz czterech multispektralnych) zamiast ośmiu, jak w przypadku DMC-I (4 + 4). Zmniejszeniu uległ rozmiar piksela matrycy oraz ogniskowa – odpowiednio 5,6 μm zamiast 12 μm oraz 92 mm zamiast 100 mm. Wspomniane modyfikacje mają oczywiście swoje konsekwencje. I tak, zdjęcie wykonane nową kamerą pokrywa ponad dwukrotnie większy obszar (w przypadku porównania zdjęć o tej samej rozdzielczości terenowej), a jego kształt nawiązuje do klasycznych kamer analogowych i jest zbliżony do kwadratu. Dłuższa ramka zdjęcia w kierunku lotu zwiększająca bazę podłużną pozwala wykonać wysokorozdzielcze zdjęcia z pikselem 3 cm z wysokości 500 m w bezpiecznym dla załogi przedziale prędkości samolotu. Uzyskanie tej samej rozdzielczości terenowej zdjęć w przypadku obu kamer wymaga w przypadku DMC-II230 lotu na wyższym pułapie.

Funkcjonalność nowej kamery została poprawiona również w zakresie jej ogólnej budowy. Macierze dyskowe, w postaci dwóch dysków SSD, które w ostatnich wariantach kamer DMC-I były opcjonalne, w przypadku modeli DMC-II230 są już standardem. Starsze kamery bazowały na 3 ciężkich modułach FDS. Takie rozwiązanie pozwoliło znacznie zredukować wagę urządzenia o ponad 80 kg, jak również ograniczyć ilość kabli na pokładzie samolotu. Producent zadbał również o to, aby dwukrotnie większe obrazy zapisywane były z podobną prędkością, co w jej poprzednich wersjach. I tak, surowy obraz o wielkości ponad 800 megabajtów zapisywany jest w ciągu 2,3 sekundy.

Dokonana inwestycja uelastycznia ofertę firmy MGGP Aero w zakresie zdjęć lotniczych. Pierwsza kamera zakupiona w 2007 roku daje możliwość efektywnego pozyskiwania zdjęć w rozdzielczościach 10-50 cm, natomiast model DMC-II230 uzupełnia ją w zakresie zdjęć 3-25 cm.

Nowa inwestycja jest odpowiedzią firmy MGGP Aero na wzrost popularności opracowań fotolotniczych, tj. klasycznych ortofotomap i fotoplanów w wielu dziedzinach gospodarki.

źródło: MGGP Aero


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

kamera Gratuluję nowej inwestycji. Może wreszcie Polska będzie samowystarczalna w zakresie pozyskiwania danych.
  
Na naszych oczach zmienia sie rzeczywistosc i rozwija firma. Jest sie czym chwalic i co wspominac. Pomyslmy tylko co da nam technologia i co bedzie w wykorzystaniu za kolejne dziesiec lat?
  
zarobki czy ktoś mógłby się podzielić wiedzą dotyczącą zarobków w MGGP, warunków pracy w firmie,ilości godzin w pracy, czy zatrudniają na umowę o pracę, po jakim czasie, itp,itd.Dziękuje za odpowiedzi.
  
Wyścig Z Biedronką nie wygramy
  
~ Gratulacje. Widać że firma się rozwija... Tylko niby z kim się oni ścigają? ;) ... ach i kolejna reklama na stronach geoforum ;)
  



zobacz też:

MGGP Aero nad Bytomiem

Najnowszy nabytek tarnowskiej spółki MGGP Aero – platforma fotogrametryczna podwieszana pod śmigłowiec –...

MGGP Aero - 10 lat wysokich lotów

W sobotę, 2 kwietnia 2011 roku, minęło 10 lat od podpisania aktu założycielskiego tarnowskiej spółki MGGP Aero.

MGGP Aero stawia na śmigłowiec

Specjalnie przystosowana platforma sprzętowa podwieszana pod śmigłowiec umożliwia MGGP Aero wykonywanie lotów...

Drugi LiDAR w MGGP Aero

Po udanej integracji lotniczej platformy fotogrametrycznej (w okresie marzec-sierpień 2010 r.) tarnowska spółka MGGP Aero...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
poprzednikiem Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki było Centralne Biuro ds. Międzynarodowej Geodezji założone przez Niemcy i Austro-Węgry w końcu XIX w.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Juliusz Kolberg (1776-1831)
Urodził się 7 lipca 1776 roku w Woldegk w Meklemburgii w rodzinie sędziego Juliusa Friedriecha Colberga. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum praktykował kilka lat u geometry. W wieku 20 lat ukończył Akademię Budownictwa w Berlinie, po czym przeniósł...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1997

1997
W Elblągu uruchomiono pierwszy całkowicie zinformatyzowany powiatowy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2