|2011-05-09|
Geodezja, Mapy, Instytucje, Kataster
E-administracja na Mazowszu: powoli do przodu
Dwa unijne projekty dotyczące budowy baz wiedzy o Mazowszu (BW) oraz rozwoju e-administracji (EA) wchodzą w fazę realizacji zamówień (łączna wartość 240 mln zł). Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci z województwa spotkali się 6 maja w Grodzisku Mazowieckim, by dyskutować na temat warunków sprawnego ich wdrażania.
Oba projekty, będące kluczowymi elementami Regionalnego Programu Operacyjnego województwa na lata 2007-13, przedstawił Krzysztof Mączewski, dyrektor Departamentu Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego (szef tych projektów), szczegóły techniczne prezentowali pracownicy Departamentu. W ich realizację zaangażowanych jest ponad 90 proc. samorządów z regionu.
Podstawowym celem projektu EA (wartość 60 mln zł) jest wsparcie samorządów lokalnych w tworzeniu sprawnej i funkcjonalnej e-administracji poprzez stworzenie warunków do wprowadzenia w województwie mazowieckim jednolitych standardowych rozwiązań technicznych i funkcjonalnych, a w konsekwencji ułatwienie interesantom dostępu do usług administracyjnych. W ramach tego projektu najpoważniejszym zadaniem jest opracowanie i wdrożenie podstawowych komponentów systemu informatycznego e-Urząd oraz tzw. systemów dziedzinowych wspomagających realizację zadań gmin i powiatów.
Założeniem projektu BW (wartość 180 mln zł) jest utworzenie baz wiedzy udostępnionych poprzez Mazowiecki System Informacji Przestrzennej. Ponad 106 mln zł przewidziano na wsparcie powiatów w zakresie przekształcania ewidencji gruntów i budynków do postaci cyfrowej, przekształcania mapy zasadniczej oraz innych danych przestrzennych do postaci cyfrowej czy skanowanie dokumentów (dotyczących wpisów do ewidencji). Dotychczas został rozstrzygnięty przetarg dla pierwszych 10 powiatów. Z 9 wykonawcami obecnie są podpisywane mowy, 1 się wycofał. Obecnie trwają analizy dokumentów dla dwóch kolejnych transz. Z kolei za blisko 20 mln zł opracowano TBD dla 2/3 województwa (prace realizowano w 2010 r. i na początku br.). Pozostała część jest aktualizowana przez GUGiK i tym samym w br. Mazowieckie będzie miało kompletną cyfrową bazę danych topograficznych (odpowiadającą skali 1:10 tys.).
W ramach projektu BW zarezerwowano też środki m.in. na: • przekształcenie ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości do postaci cyfrowej i integrację tej ewidencji z MSIP (5,6 mln zł), • konwersję istniejących dokumentów planistycznych (tj. studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz planów zagospodarowania przestrzennego gmin i województwa) do postaci cyfrowej i włączenie tych opracować do MSIP (2,8 mln zł), • rozwój i wdrożenie aplikacji obejmującej rejestr dokumentów planistycznych wypracowanej w ramach MSIP-GPW (ok. 1,4 mln zł), • opracowanie projektu standardowych danych oraz profilu metadanych dla opracowań planistycznych (ok. 232 tys. zł).
Marcin Leończyk z GUGiK poinformował, że w ramach TERYT2 wykonana zostanie aplikacja dla gmin do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA). Planowany termin jej opracowania: koniec grudnia 2011 r. Pierwotnie stworzenie takiej aplikacji było zakładane w ramach BW, ale w związku z działaniami GUGiK Urząd Marszałkowski przeznacza środki na wdrożenie tego oprogramowania w JST.
Istotnym zadaniem dla obu projektów jest zakup sprzętu komputerowego i systemów operacyjnych. Ogłoszenie o przetargu ograniczonym (wartość 25,5 mln zł) opublikowano 27 kwietnia 2010 r. Aż 22 wykonawców złożyło wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, z czego 20 spełniało warunki. Do złożenia ofert zaproszono 5 z nich. 1 grudnia nastąpiło otwarcie ofert i... rozpoczęła się procedura odwoławcza przed Krajową Izbą Odwoławczą (8 odwołań, 7 posiedzeń). Wprawdzie przyjęto uchwałę o wyborze najkorzystniejszej oferty (jej wartość wynosi 22,5 mln zł), to jednak procedura odwoławcza dotąd się nie zakończyła. W związku z przedłużaniem się procedury zamówień publicznych oraz problemami z koordynacją uzgodnień dokumentów finalizacja projektów przewidywana jest na koniec 2013 r., a nie – jak zakładano pierwotnie – 2012. – Z takim wnioskiem zwrócimy się do Wojewódzkiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych – zapowiada Krzysztof Mączewski.
Spotkanie w Grodzisku było również okazją do przedstawienia strategii e-rozwoju (społeczeństwa informacyjnego) w województwie mazowieckim, zasad współpracy samorządów przy jej realizacji oraz wdrażania ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Krzysztof Mączewski zaapelował o aktywny udział JST w realizacji omawianych projektów kluczowych i pomoc przy podejmowaniu działań organizacyjnych związanych z ich wdrażaniem. Omówiona została także koncepcja Mazowieckiego Obserwatorium Terytorialnego. Jego celem jest m.in. stworzenie narzędzia wspomagającego zarządzanie województwem oraz koordynowanie powstania i funkcjonowania baz danych jednostek organizacyjnych samorządu województwa. Zadania MOT będą realizowane przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie. Będą to przede wszystkim: prowadzenie bieżącego monitorowania zmian społecznych, gospodarczych i przestrzennych na podstawie badań i analiz własnych oraz innych jednostek organizacyjnych samorządu województwa mazowieckiego, monitorowanie wdrażania oraz realizacji Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego, przygotowywanie analiz i wskaźników w ramach monitorowania Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego, prowadzenie własnych badań i analiz.
Anna Wardziak
|